Bukwy w gadu-gadu!

Na tym forum możesz liczyć na pomoc językową. Oprócz rozwiązywania problemów językowych zajmujemy się tu także innymi kwestiami związanymi z językami.
Jozef_zz
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Bukwy w gadu-gadu!

Post autor: Jozef_zz » czw 19 sty, 2006 16:13

Bardzo bym chciał w gg pisać bukwami. I interesuje mnie konkretnie ten komunikator, żaden inny(zwykłe przyzwyczajenie;p). Mam gg 7.0, jest tam kilka dostępnych fontów, żaden jednak nie ma bukw! W katalogu gadu nie ma żadnego podkatalogu związanego z czcionkami(widać te co są dostępne muszą się znajdowac w jednym pliku). Czy ktoś wie co można z tym zrobić? Dziękuję za przeczytanie tej wiadomości:D

huggobozz
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: huggobozz » czw 19 sty, 2006 17:30

Wedlug mojej wiedzy i doswiadczenia niestety nie jest to mozliwe. Jak sama nazwa wskazuje "polski komunikator internetowy" raczej nie jest przystosowany do cyrylicy. Pozostaje transkrybowanie.

Awatar użytkownika
lusac
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Post autor: lusac » czw 19 sty, 2006 18:17

i chyba niestety masz racje, bo znajomi ukraincy tez transkrybuja (trudne slowo :D) namietnie przez gg...

Jozef_zz
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Jozef_zz » czw 19 sty, 2006 18:37

Coż... Tak też myślałem :/ Ale będę dalej próbował! Myszę spróbować na innym forum, bardziej informatycznym. Jednak nie wydaje mi się to niemozliwe - jest jakiś sposób na to! Wiem to! Czuję to w kosciach - chyba, że to grypa :/

Awatar użytkownika
lusac
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Post autor: lusac » pt 20 sty, 2006 00:09

nie przejmuj sie. mnie tez rozbiera juz tylko goraczka... ;)

clarnet
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

jabber+psi

Post autor: clarnet » sob 21 sty, 2006 18:41

Nie wiem co jest Twoim celem. Jeśli opanowanie rosyjskich czcionek w gg (który jest zamkniętym komercyjnym programem)to Ci nie pomogę.
Ale jeśli chcesz po prostu poklikać po rosyjsku to załóż konto na jabber'ze np. na www.chrome.pl, zainstaluj klienta (ja mam psi) i nie ma problemów z rosyjskimi fontami. W windowsie dodajesz na pasku języka rosyjski i tak jak piszesz , tak odbiera to druga strona. Oczywiście ten ktoś musi mieć też konto na jaberze.
Ponadto serwer jabbera chrome.pl ma transport do gg (i nie tylko), więc w jednym komunikatorze masz jabera, gg, tlen, msn itd.
pozdrowienia

Awatar użytkownika
Miszania
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Miszania » sob 21 sty, 2006 22:38

najlepiej ICQ

Awatar użytkownika
mlody78
Kanclerz
Kanclerz
Kontakt:

Post autor: mlody78 » ndz 22 sty, 2006 17:41

istnieje też taki "combo' komunikator jak MIRANDA
ICQ, gg i inne w jednym...ale i tak chyba zależy to od ustawień regionalnych w WIN...przynajmniej działało żeby Winamp wyświetlał cyrylicę...
będę wdzięczny za korzystanie na forum z funkcji Szukaj ...przed zadaniem pytania...

Gość

Post autor: Gość » pn 23 sty, 2006 19:57

z umlautami w gg nie ma problemow a z cyrylica owszem hm dziwne

Jozef_zz
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Jozef_zz » pt 27 sty, 2006 01:40

hehehe... wiem że ICQ jest najlepszy:D Ale mnie interesował gg akurat. Skąd w ogóle się wziął mój problem? Ano stąd: siedziałem sobie przed komputerem kiedyś i patrzę sobie na swój opis...jakis taki nieciekawy mi się zdawał(nie mam zielonego pojęcia co tam było napisane). I wtedy mnie olśniło! Że gdybym był w stanie bukwami cos tam nasmarować to poczułbym się stokrotnie lepiej! To cała historia:D

Gość

Post autor: Gość » ndz 14 maja, 2006 21:11

A mi udało się pisać w gg cyrlicą :D . Po prostu zmieniłem ustawienia regionalne( panel sterownia->opcje regionalne i językowe-> zakładka zaawansowane->z pola kombi wybieram język rosyjski , następnie neleży uruchomić ponownie komputer). Taki sposób ma jedną wadę: osoba do której piszemy , jeżeli nie ma tak samo zmienionych ustawień regionalnych nie widzi cyrlicy lecz tylko znaki zapytania. Pozdrawiam!!

Awatar użytkownika
Jedi
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Jedi » ndz 14 maja, 2006 21:44

Pewnie, że nie widzi. Dlatego sobie lepiej skypa zainstaluj. Sporo Polaków go ma, a można używać go do bardzo dobrej jakość rozmów głosowych i video.

ceemte
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Może późno, ale

Post autor: ceemte » czw 03 sie, 2006 15:27

postaram się odpowiedzieć. To mój pierwszy post tutaj - dzień dobry i mam nadzieję, że pomoże:

Ogólnie gadulec jest standardem, bo wiele osób go ma. Jednak co do jego jakości można by mówić wiele - i to wcale nie dobrych rzeczy. Osobiście pracuję na Linuxie i jest tam klon Gadu-Gadu o nazwie "Kadu". Cyrylica, arabski i inne wynalazki nie stanową problemu. Mozna pisać cyrylicą bez stresu w komunikatorach windowsowych:

- Miranda (obsługuje również rozmowy z użytkownikami gadu!) - ale instalujcie wersję UNICODE !!!! Polecam ten komunikator. Sam go używam do rozmów ze znajomymi z Rosji.

- Skype - oczywiście

- GAIM

- PSI

Awatar użytkownika
pepson
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: pepson » czw 03 sie, 2006 20:13

e tam Jabber rulez zadne durnowate gg tylko jabber jest przyszlosica!!

ceemte
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

jak najbardziej!

Post autor: ceemte » pt 04 sie, 2006 00:13

tylko chciałbym sprostować - żeby nie wprowadzać w błąd forumowiczów.

Jabber to tylko protokół. Czyli SPOSÓB wymiany wiadomości, a nie program.

Najpopularniejsze komunikatory korzystające z protokołu Jabber to:
- Miranda (którą polecam)
- GAIM
- PSI
- WP Kontakt, czyli obecny SPIK

pozdrawiam i życzę sukcesów w komunikacji!

Awatar użytkownika
pepson
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: pepson » pt 04 sie, 2006 14:58

ale jabber ma mase wtyczki i np mozna sie komunikowac z roznymi egzotycznymi w roznych krajach wynalazkami jak np GG, wiec to tak jak internet tylko narzedzie do komunikacji, ktore potrafi wiecej niz inne cudaki. no i aby z kims pogadac z za Buga trzeba miec ICQ, lib wtyczke w jabberze i pisze sie jak w GG bez problemu i pieknie i czym sie komu podoba, i nie trzaba kogos namawiac do GG, bo i po co?

Sonia
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Sonia » pn 05 lut, 2007 22:46

Miszania pisze:najlepiej ICQ
Także polecam ICQ do cyrylicy bo sama tego używam.

tomek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: tomek » ndz 04 mar, 2007 09:43

a jak to poinstalowac tam cyrylice w acku??ja nie moge dojsc mnie pytajniki wyskakuja.napisac moge cyrylica ale jak ktos mi odpowie to wyskakuja pytajniki.
pozdrawiam!!dzieki z gory za pomoc!

adelante
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: adelante » pn 03 mar, 2008 23:41

wg mnie rozmowa na gg to rozmowa z Polakami - po co w takim razie bukwy?

Rozmowa z Rosjanami, Ukraińcami... to już inna bajka.
Mamy najpopularniejszy tam ICQ (ISQ).
Tak samo wersja winsyfowa jak i linuksowa (np. Licq) ICQ obsługują świetnie cyrylice.

Jeśli chodzi o multikomunikatory linuksowe, to z mojego doświadczenia wygląda to tak:

Kopete - w sieci ICQ cyrylica bez problemu
Pidgin (dawniej Gaim) - jak wyżej

Jeśli używamy Kopete lub Pidgina i nasmarujemy coś po rosyjsku i wyślemu komuś, to niestety okaże się, że gg to tylko ISO-8859-2 i ukażą się u niego piękne pytajniki, chociaż u nas będzie wsjo v porjadkie.

Z doświadczenia wiem, że osoby używające Kopete lub Pidgina, zarówno nadawca, jak i odbiorca, są w stanie poprawnie komunikować się cyrylicą o ile są dostępni.
Jeśli ktoś coś do kogoś pisze, a tamten ma wyłączony komunikator, niestety po jego włączeniu zobaczy piękne krzaczki

Ja generalnie jestem za bojkotem gg i przeniesiem sie na normalną sieć, to jest Skype, ICQ.
PAKA.

Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: ARTURINGA » wt 04 mar, 2008 19:13

Jozef_zz

Słowo wstepne...
GG przeznaczone jest jako komunikator Lokalny (tylko na dany kraj). Czyli pisownia cyrylicą... sama w sobie jest juz zaprzeczeniem w gg jako POLSKI komunikator.
Na rynki ukraiński + rosyjski wyszła wersja GG nazywana BALACZKA (która nie obsługuje naszych łacińskich znaczków) jak samo przeznaczenie wskazuje jest raczej na rynek Ukraiński.

Czy w GG można pisać w ogóle cyrylicą? podobno tak z rosyjskim WINDOWSEM ale samo przeznaczenie GG jest z tym sprzeczne. Wiec chyba mało ludzi go używa w cyrylicy?

Jeszcze jedna istotna WADA GG... stosunkowo łatwo podsłuchiwać i czytać innych ;-) znając tylko ich nr GG.

Więc w czym pisać ?
Polecam skypa! przeznaczenie międzynarodowe, możliwość mieszania alfabetów, szyfrowane połączenie.
np. Ty piszesz w cyrylicy, ja odpowiadam w łacinie i wszystko działa! nawet z j. ARABSKI! ;-)

iQQu
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: iQQu » pn 17 mar, 2008 20:06

W gadu mozna bezproblemowo pisac cyrylica!
Wystarczy zainstalowac taki maly dodatek do Windows XP o nazwie Microsoft AppLocale. Do sciagniecia z oficjalnej strony microsoft o ile sie ma legalnego windowsa. Jezeli sie ma troche mniej legalnego windowsa - internet jest wielki wszystko da sie znalezc :)
Ten AppLocale jest przydatny dla roznych programow ktore sa w jezyku z nietypowymi literkami.
Zwyczajnie uruchomiamy AppLocale, wskazujemy jaki program chcemy uruchomic oraz w jakim on jest jezyku. Jak uruchomimy gadu i wskazemy jezyk rosyjski mozemy bezproblemowo pisac cyrilica zmieniajac jezyk pisania na pasku przy zegarze. Jezeli jednak zamiast rosyjskich literek beda wypisywac sie zwykle pionowe linie proponuje zmienic czcionke w GG, np. na TimesNewRoman.
Osoba do ktorej piszemy powinna albo uruchomic gg rowniez przez AppLocale, albo miec zainstalowany windows rosyjski, albo jakikolwiek inny window lecz ze zmiana w "Panel sterowania/Opje regionalne/Zaawansowane" na jezyk Rosyjski.
Ale wg mnie dla tych co nie maja rosyjskiego windowsa najwygodniejszym rozwiazaniem jest wlasnie AppLocale.
Ja z tego korzystam juz kilka lat i mi odpowiada :)

ODPOWIEDZ