Wraz z upadkiem Związku Radzieckiego światło dzienne ujrzało wiele interesujących faktów. Ze względu na obowiązującą w mrocznych czasach ZSRR cenzurę, o wielu rzeczach się po prostu nie mówiło. Dzisiaj mamy ten komfort by przypomnieć o niektórych mniej znanych wydarzeniach z historii.

 

Beria, a Cieśnina Beringa

Nie raz słyszeliśmy o wymazywaniu niektórych osób z kart historii ZSRR. Najbardziej jaskrawym przykładem jest zniknięcie Ławrientija Berii z piątego tomu Wielkiej Radzieckiej Encyklopedii. Otóż w wydrukowanym tomie zamieszczony został artykuł o vice premierze ZSRR okraszony jego portretem. Po rozstrzelaniu Berii w 1953 roku nakazano wycięcie feralnej strony i wklejenie w jej miejsce nowej ze znacznie rozszerzonym opisem Cieśniny Beringa...

Innym przykładem zmian w encyklopedii było zniknięcie po wydarzeniach 1968 roku znanych jako "Praska Wiosna" w Wielkiej Radzieckiej Encyklopedii hasła "Praska Wiosna" opisującego... festiwal muzyki klasycznej odbywający się regularnie w Pradze. 

 

Leniwy Leniniec? Nie może być!

W jednym z kolejnych wydań uznanego słownika języka rosyjskiego pod redakcją Ożegowa wbrew przyjętej regule wprowadzono hasło Leningradczyk. Innych haseł oznaczających mieszkańca danego miasta nie wprowadzano do słownika by nie rozszerzać nazbyt jego objętości. W przypadku Leningradczyka zrobiono jednak wyjątek gdyż nie wypadało by hasło Leniniec (czyli ten, który podąża za ideami Lenina) sąsiadowało z hasłem leniwy.

 

Jak Kakałow stał się Iwanowem, a Żydow Żadowem...

W czasach ZSRR wielu osobom nie tylko nadawano przedziwne imiona na cześć Lenina i spółki. Niektórym znanym postaciom celowo zmieniano ich nazwiska i imiona. Tak było m.in. w przypadku jedynego, jak dotąd polskiego kosmonauty, Mirosława Hermaszewskiego. Otóż po rosyjsku, prikazem władz stał się on Mirosławem Giermaszewskim. Rzecz w tym, że słowo "Hier" w powszechnym znaczeniu jest eufemizmem słowa "chuj". O ile zmianę tłumaczenia nazwiska Hermaszewskiego można traktować jako drobną korektę, którą można byłoby nawet wytłumaczyć, o tyle przypadek innego kosmonauty, tym razem z Bułgarii - Georgia Iwanowa jest bardziej znaczący. Iwanow w rzeczywistości nazywał się Kakałow i dopiero podczas przygotowań do lotu kosmicznego nazwisko kojarzące się po rosyjsku z robieniem kupy pomimo protestów rodziny zmieniono na Iwanow. Gdy szykowano do lotu reprezentanta kolejnego zaprzyjaźnionego kraju - Mongolii na wszelki wypadek zmieniono nazwisko rezerwowego kosmonauty z Ghanzorchujak (co oznacza pancerz) na Ghanzorik.

Nie tylko kosmonauci żegnali się ze swoimi nazwiskami pod groźbą końca kariery. Znany jest także przykład dowódcy 66-tej Armii Dońskiego frontu Aleksieja Żydowa, który stał Aleksiejem Żadowem. Według wspomnień Rokossowskiego to ponoć sam Stalin wpłynął na zmianę nazwiska generała, najpierw kpiąc, że w związku z niewystarczającymi postępami kierowanej przez niego Armii powinien nazywać się Zadow (zad to po rosyjsku tył, dupa). Później, rzekomo Stalin polecił Rokossowskiemu namówienie Żydowa na zmianę nazwiska.

Zmiany dotknęły także bohatera pracy socjalistycznej Stachanowa. Otóż znany jest on pod imieniem Aleksiej, natomiast było to imię opublikowane w prasie omyłkowo. Wprawdzie nikt dzisiaj nie pamięta jak naprawdę miał na imię Stachanow to z całą pewnością nie było to imię Aleksiej.

 

Pies w płaszczu Stalina?

Dżulbars był specjalnie szkolonym psem saperskim. W ostatnim roku wojny ponoć pomógł rozminować kilka tysięcy min. W wielkiej paradzie zwycięstwa, która odbyła się 25 czerwca 1945 w Moskwie pies ten defilował przez Plac Czerwony niesiony na płaszczu. Legenda głosi, że był to stary płaszcz Stalina. Ponoć sam Generalissimus dowiedziawszy się o kontuzji Dżulbarsa polecił przygotować mu godne warunki do obchodów końca wojny. Ile jest prawdy w tej legendzie - tego się nie dowiemy. Wiadomo jednak, że pies został odznaczony medalem "Za zasługi bojowe". 

 

Jak Żyguli stało się Ładą...

Marka samochodów znana w wielu krajach jako Łada w krajach byłego ZSRR występuje jako Żyguli. Oficjalnym powodem wymyślenia nowej nazwy na rynki eksportowe było skojarzenie nazwy Żyguli z żigolakiem. Dobrze, że nie badano znaczenia słowa Żyguli w Polsce :)

 

Jak Churchill uratował smak armeńskich koniaków...

Winston Churchill był znanym miłośnikiem armeńskiego koniaku Dwin. W okresie wojny Churchill poskarzył się Stalinowi, że smak jego ulubionego trunku w ostatnim czasie się pogorszył. Okazało się, że główny technolog zakładu produkcji koniaków, niejaki Markar Serdakajan został zesłany do obozu. Szybko przywrócono mistrzowi koniaków nie tylko wolność ale także przywrócono go do pracy, a następnie wielokrotnie nagradzano. 

 

Hitler w Armii Czerwonej!

Okazuje się, że Hitler służył w czasie II wojny światowej w Armii Czerwonej! I to walczył przeciwko Niemcom! Był to jednak nie Adolf, a Siemion. Żołnierz żydowskiego pochodzenia. Został nawet odznaczony "za odwagę" i "za bojowe zasługi". Wprawdzie w bazie danych bohaterów wojny widnieje on pod nazwiskiem Siemion Hitlew to jednak zachował się oryginał jednego z dokumentów, w którym wyraźnie widnieje jego nazwisko jako Hitler.

 

Język rosyjski pisany łacińskim alfabetem?

W pewnym momencie istnienia ZSRR było to całkiem realne! W latach 20-tych XXw. w radzieckiej Rosji odrzucano wszystko co wiązało się z poprzednią epoką. W przypadku języka nie poprzestano na dużej reformie. Ponad 60 języków ludów zamieszkujących ZSRR "skonwertowano" na łaciński alfabet. I to nawet takich, które miały już swoją pisownię cyrylicą (np. jakucki język). W tym czasie przygotowano także kilka wariantów przejścia języka rosyjskiego na łaciński alfabet. W latach 30-tych nastąpiła zmiana kursu w kwestii pisowni i większosc języków ZSRR przerobiono na cyrylicę. Więcej do tematu pisowni nie powrócono. 

 

O krok od wojny jądrowej...

Każdy słyszał o kryzysie Kubańskim, podczas którego rzekomo świat stał nad przepaścią wojny jądrowej między USA i ZSRR. mało kto wie jednak o wydarzeniu z 1983 roku gdy awarii uległ system wczesnego ostrzegania ZSRR. Podpułkownik Stanisław Pietrow ujrzał na ekranie sygnały o wystrzelonych przez USA kilku rakietach z głowicami jądrowymi. Uznał jednak, że to niemożliwe by Amerykanie przeprowadzili pierwszy atak tak małą ilością sił. Podjął on samodzielną decyzję by ni nie informować kierownictwa partii i ZSRR o incydencie. Pietrow doczekał się później wielu nagród, łącznie z tą wręczoną przez ONZ z dedykacją "człowiekowi, który zapobiegł wojnie jądrowej". 

 

O tym jak ZSRR zaatakował Belgię w 1989 roku.

Tych planów nie sprzedał na Zachód nawet Kukliński! Atak ZSRR na Belgię nastąpił 4 lipca 1989 roku. Mig-23M pilotowany przez pułkownika Skuridina wystartował z lotniska Bagicz pod Kołobrzegiem. Chwilę po starcie w związku ze spadkiem obrotów silnika pilot katapultował się a samolot zamiast spaść do morza wyrównał obroty silnika i dzięki systemowi stabilizacji utrzymał kurs. Przeleciał samolot nad NRD, RFN, Holandią i ostatecznie spadł na farmę w pobliżu belgijskiego miasteczka Kortrijk zabijając jedną osobę. Po przekroczeniu granicy RFN MIg był pilotowany przez amerykańskie myśliwce, jednak widząc, że samolot nie jest przez nikogo pilotowany Amerykanie pozwolili samolotowi lecieć dalej. Dopiero francuskie mysliwce dostały rozkaz zestrzelenia intruza gdyby wkroczył w ich przestrzeń powietrzną. Do tego jednak nie doszło gdyż nad Belgią skończyło się paliwo. Niewielkim pocieszeniem dla rodziny ofiary incydentu były oficjalne przeprosiny ZSRR (w tym pilota) za wypadek.

 

Dziękujemy Stalinowi za nasze szczęśliwe dzieciństwo!

dziekujemy stalinowi za szczesliwe dziecinstwo

Tych słów nie może powiedzieć dziewczynka z plakatu, Giela Markizowa, której ojciec został w ramach stalinowskich czystek uznany za winnego pomoru bydła i następnie rozstrzelany, a matka wraz z Gielą zesłana do Turkiestanu.

W tym miejscu można przytoczyć dowcip o tym jak maszeruje starszy człowiek z wspomnianym hasłem: "Dziękujemy Stalinowi za szczęśliwe dzieciństwo!". Podchodzi do niego facet i pyta:

- Czy wy się naśmiewacie towarzyszu?! Przecież jak wy byliście dzieckiem to tow. Stalin jeszcze się nie urodził!

- No właśnie za to mu dziękuję! 

 

  

 


 Zobacz także stronę z ciekawostkami dotyczącymi współczesnej Rosji

 

Podczas pisania artykułu korzystałem z wikipedii i strony muzey-factov.ru

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!