Zespół Bi-2Mamy zaszczyt jako pierwsi w Polsce zaprezentować Państwu jeden z najpopularniejszych zespołów rockowych w Rosji ostatnich lat. Grupa Bi-2 już od dłuższego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno w samej Rosji jak i w innych krajach b. ZSRR. Muzycy dosyć często koncertują także w innych częściach globu, m.in. w Australii i Izraelu. Niestety w Polsce, podobnie jak większość rosyjskich grup Bi-2 pozostaje nieznane. Wprawdzie doszły mnie słuchy, że w niektórych polskich rozgłośniach radiowych emitowane były kilkakrotnie utwory zespołuBi-2. Jednak jest to zdecydowanie za mało by zapoznać przeciętnego Polaka z jednym z najciekawszych rosyjskojęzycznych zespołów.

 

Historia grupy

Początki grupy Bi-2 to koniec lat 80-tych. Wówczas to Liowa i Szura założyli w Mińsku swój pierwszy zespół "Bierieg istiny" (Brzeg prawdy). Grupa ta była wówczas dosyć popularna w Białoruskiej SRR. Największym przebojem stał się utwór "Lenin", za który muzycy otrzymali wiele nagród. "Bierieg istiny" zdobył nawet główną nagrodę na festiwalu "Rock-zjazd" w 1989 roku. Po upadku Związku Radzieckiego muzycy emigrowali najpierw do Izraela, a następnie do Australii.

Historia obecnej grupy zaczęła się w 1998 r. właśnie w Australii. Muzycy ponownie połączyli swoje siły i zaczęli tworzyć nowe piosenki. Pierwszy singiel zespołu Bi-2 (bo taką nazwę przyjęła grupa) wyszedł zimą 1999 roku. Nosił on tytuł "Serce". Zadebiutowała grupa w radiostacji "Nasze Radio", która od lat zajmuje się promocją młodych utalentowanych rosyjskich grup rockowych. Kiedy okazało się, że piosenki Bi-2 zyskują na popularności muzycy przyjechali do Moskwy, gdzie wzięli udział m.in. w pierwszej edycji festiwalu "Naszestwie".

Po tym,jak o zespole Bi-2 zrobiło się w Rosji głośno, członkowie grupy zaprosili do udziału w nagraniach kilku znanych moskiewskich muzyków. Chociaż Bi-2 zdobywało rynek rosyjski to jednak muzycy pracowali nad nowymi piosenkami w Australii. Ogromną popularność zespół Bi-2 zdobył dzięki filmowi "Brat-2", do którego soundtrack stał się jedną z najpopularniejszych płyt w Rosji. Grupa Bi-2 reprezentowana była przez takie przebój jak "Do pułkownika nikt nie pisze". Od tej pory zespół Bi-2 na dobre zagościł na szczytach list przebojów, a rozwój kariery był tylko kwestią czasu. W dodatku niedługo po wejściu do kin filmu "Brat-2", zespół Bi-2 wydał swój debiutancki album o nazwie "Bi-2". Co ciekawe grupa jako jedna z pierwszych w Rosji podpisała umowę z SonyMusic.

Kolejnym etapem w historii zespołu było wydanie w 2000 roku singla "Srebro", który został nagrany z udziałem kwartetu smyczkowego. W tym czasie piosenki Bi-2 nie opuszczały czołowych miejsc na większości list przebojów w Rosji oraz w krajach b. ZSRR. Zespół został uhonorowany wieloma wyróżnieniami oraz nagrodami.

Jako uhonorowanie osiągnięć zespołu, Bi-2 został zaproszony do wzięcia udziału we wspólnym turnee wraz ze znaną grupą "Splin". Cykl koncertów pod nazwą "Fellini-Tour" stał się prawdziwym przebojem. Muzycy obu grup zgromadzili w całej Rosji pełne hale i stadiony. Piosenka "Splinu" - "Fellini" wykonywana wspólnie przez oba zespoły przez długie miesiące zajmowała pierwsze miejsca na listach przebojów.

Pod koniec 2001 roku Bi-2 wydało kolejny album - "Miau kiss me". W międzyczasie ukazało się kilka singli oraz płyta z remiksami. Co roku grupa była zapraszana na wszystkie ważniejsze festiwale, gdzie z reguły stawał się gwiazdą wieczoru. Ogromną popularność zdobyła piosenka "Mój rock-n-roll", która została wykonana wraz z Cziczeriną.

Wiosna 2004 r. ukazał się kolejny album - "Inomarki". Niektóre piosenki zostały nagrane wraz z muzykami z innych zespołów, m.in. z Brainstorm-u. Choć i ten album stał się popularny to nie zdobył już takiego rozgłosu jak poprzednie. Nie zmienia to jednak faktu, że zespół Bi-2 pozostaje jednym z najpopularniejszych zespołów na rosyjskiej scenie muzycznej.

Warto dodać, iż muzycy zespołu Bi-2 biorą także udział w nagraniach australijskiego zespołu metalowego "Chiron".

Dyskografia

 

Poniżej zaprezentowane zostały wydane do tej pory oficjalne studyjne albumy zespołu Bi-2. 
Pliki znajdują się na serwerach oficjalnej strony internetowej grupy oraz serwisu muzycznego www.zvuki.ru. Ich ściąganie jest w pełni legalne, gdyż pliki zostały udostępnione przez sam zespół.

Pogrubioną czcionką zaznaczono piosenki, które warto przesłuchać w pierwszej kolejności

 

Bi-2

Bi-2 (rok 2000)

1. Pułkovniku nikto nie piszet 
2. Varvara 
3. Nikto nie pridiot 
4. Moj drug 
5. I korabl plyviot 
6. Vostok 
7. Sierdce 
8. Schastije 
9. Diengi na vieter 
10. Miedlenno shozu c uma 
11. Sieriebro 

Bi-2

Miau kiss me (rok 2001)

1. Miau kiss me 
2. Moja liubov !!!
3. Zazhigat' 
4. Jolochnyj sok 
5. Moj rock-n-roll
6. Sher 
7. Sokoł 
8. Niedotroga 
9. Z toboj 
10. Jeshcho nie viecher
11. Vołki 
12. Poslednij gieroj 

Bi-2

Inomarki (rok 2004)

1. Rewolucja
2. Piesok
3. Dostuchatsja do niebies (bi-2 + Czajf)
4. Sierdce na wołoskie 
5. Skolzkije ulicy (Bi-2 + Brainstorm) 
6. Tierjaju gołowu (feat. o. Czechow)
7. Ona 
8. Rieki 
9. Proshchaj Berlin
10. Angieły 
11. Zabieri mienia part 1 part 2


Grupa Bi-2 w Internecie

Oficjalna strona: www.bdva.ru - można tu znaleźć sporo plików mp3, teksty piosenek, a także dokładne informacje o zespole.

Wśród nieoficjalnych stron o zespole Bi-2 na wyróżnienie zasługuje ta, znajdująca się pod adresem: www.bee2.narod.ru. Choć jest ona umieszczona na wolnym serwerze to jednak wolne łącze w pełni rekompensuje bogata zawartość.


Do napisania historii zespołu wykorzystano informacje ze stron: www.nashe.ru, www.bdva.ru, www.b-2.ru
Fotografie pochodzą ze strony www.zvuki.ru oraz www.bdva.ru

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!