W poszukiwaniu najlepszych map topograficznych, obojętnie jakiego regionu świata wielu z was prędzej czy później trafia na radzieckie mapy Sztabu Generalnego ZSRR. I nic w tym dziwnego gdyż mapy te są powszechnie dostępne w Internecie. Powstawały one praktycznie przez cały okres istnienia ZSRR, a po jego upadku zostały opublikowane i do dzisiaj krążą po Internecie. Większość z nich można całkowicie legalnie pobierać z wielu serwisów. Obecna Rosja również produkuje dokładne mapy topograficzne całego globu jednak te nowsze albo nie trafiają do dystrybucji (im bardziej dokładne mapy tym ściślej są chronione) albo dostęp do nich jest utrudniony/płatny.

Przy pierwszym kontakcie z radzieckimi mapami topograficznymi rzuca się w oczy specyficzny sposób ich systematyzacji. Mamy do czynienia z na pozór dziwnie opisanymi kwadratami: zamiast opisu słownego typu "okolice Krakowa - zachód" mamy mapę o nazwie M-34-014. Od razu należy dodać, iż jest to często stosowany, nie tylko przez Rosjan sposób opisu map. Jednak w związku z powszechnością radzieckich map to właśnie podczas kontaktu z nimi najczęściej spotykamy się z takimi oznaczeniami. Poniżej postaramy się wyjaśnić jak najłatwiej znaleźć interesującą nas mapę i jak ją wykorzystać w praktyce.

 

Wyszukiwanie odpowiedniego fragmentu mapy topograficznej

Aby wyjaśnić oznaczenia map topograficznych należy mieć na uwadze, że cały świat został podzielony na prostokąty. I tak:

  • W "poziomie" tzn południowo mamy 60 jednostek oznaczonych liczbami od 1 do 60. Tym samym z 360 stopni południka, robiąc skok co 6 stopni południka świat podzielono na 60 części. Jednostka oznaczona liczbą 1 zawiera się w przedziale między 180 stopniem południka  i 174 stopniem południka półkuli zachodniej. Dla przykładu Polska niemal w całości zawiera się w 33 i 34 jednostce.
  • W "pionie" tzn. równoleżnikowo świat podzielono jednostkami co 4 stopnie równoleżnika. Idąc od równika na północ stosowane jest oznaczenie łacińskimi literami A, B, C itd. Natomiast dla półkuli południowej zastosowano oznaczenia xA, xB, xC itd. Przykładowo Polska mieści się w jednostkach M i N. 

Aby zobrazować powyższy podział proponuję spojrzeć na poniższy fragment mapy jeszcze z czasów ZSRR. Widać na nim powyżej opisany podział świata na prostokąty - można też z łatwością odczytać w jakiej jednosce znajduje się Polska.

mapa topograficzna zsrr oznaczenia

 

Dalsza systematyzacja map zależy już od skali konkretnej mapy. Powyżej opisany podział dotyczy map o skali 1:1 000 000. Mapa o nazwie M-34 to mapa o skali jeden do miliona obejmująca południowo-wschodnią Polskę oraz sporą część Słowacji, a także skrawki Białorusi, Czech, Węgier i Ukrainy. Mapy o takiej skali są przydatne wyłącznie do celów poglądowych. Jeśli chcemy jednak skorzystać z dokładniejszych map musimy pamiętać, iż:

  • Każdy prostokąt podzielony jest na 4 mniejsze o skali 1:500 000. I tak, uzyskujemy: M-34-1, M-34-2, M-34-3, M-34-4. Zawsze numeracja idzie od lewej górnej części prostokąta, najpierw poziomo, potem idzie dolna część. 
  • Mapy o skali 1:200 000 mają oznaczenie w następującym formacie: M-34-01. Różnica w nazewnictwie w stosunku do map 1:500 000 polega na tym, że ostatnia liczba zapisana jest zawsze z użyciem dwóch cyfr.
  • Mapy o skali 1:100 000 oznaczone są przykładowo jako M-34-001. Ostatnia liczba jest zawsze trzycyfrowa i to odróżnia je od map mniej dokładnych.
  • Dokładniejsze mapy, czyli np. 1:50 000 i 1:25 000 (od razu zaznaczę, że występują one tylko dla wybranych obszarów ze względu na strategiczne znaczenie tak dokładnych map) oznaczane są z użyciem dodatkowych znaków "-". Dla map 1: 50 000 będziemy mieli np. M-34-001-1, zaś dla map 1:25 000 M-34-001-1-1

O ile teoria jest dość prosta to w praktyce odnalezienie odpowiedniej mapy bez użycia odpowiednich narzędzi jest nieco trudniejsze. Na szczęście powstały odpowiednie serwisy, które znacznie ułatwiają nam szybkie odnalezienie poszukiwanego fragmentu mapy. Jednym z nich jest gpsmapsearch, gdzie klikając na mapie google możecie szybko odnaleźć interesujący was prostokąt z mapą.

 

Gdy mamy już symbol mapy...

Gdy określimy już jaki fragment mapy nas interesuje musimy ją skądś pobrać. Jest to dosyć proste i często wystarcza wyszukiwarka obrazów Google. Istnieje też mnóstwo stron, z których można pobrać bezpłatnie lub płatnie daną mapę. Mapy też można znaleźć w sieciach torrent - pamiętajmy jednak, ze nie wszystkie mapy są legalnie rozpowszechnione.

Najczęściej mapy są w formacie jpg, gif, png lub w specyficznym formacie dla programu Ozi Explorer: ozfx3, ozfx4 lub ozf2. Często do danej mapy dodany jest mały plik o rozszerzeniu .map, który zawiera kalibrację dla systemów nawigacji GPS. Dzięki temu w programach typu Androzic dla Androida można korzystać z map wraz z dokładną lokalizacją GPS. 

Aby ułatwić przeglądanie map topograficznych w naszym serwisie zamieściliśmy topograficzne mapy najciekawszych obszarów byłego ZSRR z wygodną przeglądarką. Dzięki czemu nie ma konieczności pobierania map i późniejszego przełączania pomiędzy odpowiednimi arkuszami. 

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!