Pomnik prezydenta Turkmanistanu

Mieszkańcy Turkmenistanu "jednogłośnie i dobrowolnie" podjęli decyzję o zbiórce środków na budowę pomnika prezydenta, Gurbanguły Berdimuhamedowa - podaje Kronika Turkmenistanu, a w ślad za nią agencja informacyjna Fergana. Zbiórka środków w praktyce polega na odebraniu pensji za maj w wielu przedsiębiorstwach, zaś na terenach rolniczych wprowadzono podatek w wysokości ok 100 manatów (równowartość 130 dolarów). Nie oszczędzono nawet inwalidów pierwszej grupy, którym emerytury pomniejszono o kilka manatów. 

Pieniądze przeznaczone są na dokończenie budowy nowego parku w Aszchabadzie. Park ten ma stać się nowym symbolem stolicy Turkmenistanu. Warto wspomnieć, że park będzie nosił nazwę Arkadara, co oznacza "patron". Takim tytułem nieoficjalnie nazywany jest prezydent Berdimuhamedow.  Kluczowym elementem nowej inwestycji jest złoty pomnik prezydenta na koniu. Ujęcie prezydenta na koniu nie jest przypadkowe - powszechnie znane jest zamiłowanie następcy Turkmenbaszy do jazdy konnej. W przeszłości zdarzały się blokady informacyjne po tym jak prezydent spadł z konia podczas wyścigów. Upadek nie przeszkodził mu jednak odnieść zwycięstwa w zawodach :)

Uroczyste otwarcie parku ma odbyć się w dniu 25 maja 2015, gdy w Aszchabadzie obchodzone jest święto miasta. Z przecieków wynika, iż znana jest treść odezwy wyrażonej w imieniu narodu Turkmeńskiego: 

My, całym narodem, dobrowolnie podjęliśmy decyzję by zebrać środki dla upamiętnienia zarówno dokonań jak i codziennej pracy naszego prezydenta dla dobra narodu! 

Smaczku sprawie dodaje fakt, iż budową parku zajmuje się firma należąca do rodziny prezydenta. 

Pomnik został zaprojektowany trzy lata temu, a w zeszłym roku Minister Spraw Zagranicznych - Raszyd Mieriedow - zwrócił się z prośbą do "Patrona" o wyrażenie zgody na postawienie mu pomnika w jednym z najpiękniejszych zakątków stolicy.  Wódz łaskawie zgodził się, argumentując, że "wola narodu powinna zostać spełniona". 

Eksperci zwracają uwagę, iż w Turkmenistanie w związku ze spadkiem cen gazu zaczęło brakować środków na dokończenie wielu inwestycji. W dodatku władze w Aszchabadzie wydają miliony na przygotowania do Halowych Igrzysk Azjatyckich w 2017. 

 

Zdjęcie: Fergana News

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!