Serwis GoEuro opublikował ranking państw, po których podróżuje się najtaniej i najdrożej. Osobno policzono koszty przelotów, przejazdów koleją, a także autobusami. Decydującym kryterium była średnia cena przejazdu danym środkiem transportu za 100 km. Z krajów byłego ZSRR uwzględniono Rosję, Ukrainę, Gruzję, Litwę, Łotwę i Estonię. W rankingu badano także Polskę. 

 

Samolotem najtaniej po Rosji

W rankingu dotyczącym przelotów najtańszym ze zbadanych państw byłego ZSRR okazała się Rosja, która zajęła 9-te miejsce ze średnią ceną $16,86 za 100 km krajowego połączenia. Rosja wyprzedziła Polskę ($18,32) o jedno miejsce. Ukraina znalazła się na 19. miejscu z kwotą $25,51 za 100 km. Znacznie droższa okazała się Gruzja lądując aż na 35. miejscu ($58,90). Zaś Litwa była trzecim najdroższym krajem ($116,72) wyprzedzając tylko Szwajcarię i Finlandię. Trudno nie odnieść wrażenia, że w przypadku Gruzji i Litwy na wyniki wpłynął rozmiar tych krajów i wynikająca z niego liczba oraz oferta krajowych połączeń. Łotwy i Estonii w rankingu połączeń lotniczych nie uwzględniono.

 

Koleją po Gruzji i Ukrainie

Zgoła odmiennie wygląda ranking krajów w transporcie kolejowym. Gruzja ($2,39) i Ukraina ($2,79) znalazły w się w czołówce najtańszych państw (odpowiednio 2. i 4 miejsce). niewiele droższy okazał się transport w krajach bałtyckich: Łotwa ($4,17) na 9. miejscu, Litwa ($5,11) na 11., zaś Estonia ($7,26) na 16. pozycji. Rosyjskie koleje ($10,30) uplasowały się w połowie stawki: na 23. miejscu z 46-ciu sklasyfikowanych. Rosja okazała się też najdroższym ze zbadanych państw byłego Związku Radzieckiego. Polska ($7,33) zajęła 17. miejsce plasując się tuż pod Estonią.

 

Autobusem najtaniej po Ukrainie  

Wśród byłych republik radzieckich w najtańsze podróże autobusowe można się udać na Ukrainie ($3,07). Po Egipcie, Ukraina ma najtańsze przejazdy autobusowe na świecie! Trochę drożej jest na Łotwie ($5,36), Litwie ($6,38), w Gruzji ($6,55) i Estonii ($7,25). Z interesujących nas krajów najgorzej jest w Rosji, gdzie za 100 km autobusem trzeba średnio zapłacić ($14,45).

 

Sumarycznie najtańsza Ukraina

Po uwzględnieniu wszystkich dostępnych środków lokomocji w danym kraju, redaktorzy GoEuro uznali, że Ukraina jest piątym najtańszym spośród przebadanych krajem do podróży. Łotwa zajęła 7. miejsce, Polska 11., Gruzja 16., Litwa 21.,  Rosja 30., a Estonia 31.

Można mieć sporo wątpliwości co do przyjętej metodologii, jednak pewne trendy wydają się być trafnie ukazane w rankingu. Więcej o rankingu i sposobie jego przygotowania można przeczytać na stronie GoEuro.

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!