Wielu osobom wybierającym się do Rosji kraj ten kojarzy się głównie ze wspaniałymi zabytkami Moskwy i Petersburga, a także z dziką przyrodą. W ofertach biur podróży znajdziemy przede wszystkim wycieczki właśnie do Moskwy i okolic oraz Sankt Petersburga, czasami nad Bajkał lub Kamczatkę. Okazuje się jednak, że Rosja ma do zaoferowania znacznie więcej ciekawych, z punktu widzenia turysty miejsc. Na tej stronie pragnę pokrótce przybliżyć najważniejsze atrakcje turystyczne Rosji.

Największe atrakcje Rosji:

 

kolej transsyberyjska

Kolej Transsyberyjska

Rozmiarem z pewnością największa atrakcja Rosji, a dla wielu osób marzenie życia to podróż pociągiem z Moskwy do Władywostoku. Kolei Transsyberyjskiej poświęciliśmy osobny artykuł, do przeczytania którego serdecznie zapraszamy.


ermitaz petersburgSankt Petersburg

Północna stolica Rosji to jeden z głównych celów wycieczek zagranicznych do Rosji. Znajduje się tam m.in. najbardziej znane rosyjskie muzeum - Ermitaż, mnóstwo zabytkowych budynków, cerkwi. Dodatkową atrakcją są też białe noce. Przeczytaj więcej o Petersburgu.


elbrusGóra Elbrus

Najwyższy szczyt w Rosji i według wielu opracowań naukowych jest to również najwyższa góra w Europie. Liczący 5642m. npm. Elbrus przyciąga każdego roku wielu żądnych wrażeń turystów. Powszechnie panująca opinia o łatwości zdobycia góry powoduje, że co roku ginie tam wiele osób. 

Foto: flickr, Konstantin Malanchev


kamczatkaKamczatka - dolina gejzerów

Kamczatka pod wieloma względami porównywana jest z Islandią. Jest to spowodowane m.in. poprzez występowanie na półwyspie licznych gejzerów i wulkanów. Przyroda Kamczatki jest jednakże bardziej dzika (niedźwiedzia można spotkać na każdym kroku), zaś koszt wyprawy na Kamczatkę bywa wyższy niż do słynącej z drożyzny Islandii.

Perłą Kamczatki jest dolina gejzerów - drugie co do wielkości pole gejzerów na świecie. Wprawdzie w 2007 osuwisko zniszczyło dolinę, to jednak kolejne osuwisko, z 2013 roku spowodowało, że gejzery od nowa zabiły z całą swoją mocą.


karelia kizhiWyspa Kiżi

Wyspa Kiżi to główna atrakcja Republiki Karelia. Na wyspie zbudowano mnóstwo drewnianych cerkwii, z których wyróżnia się największa, 37 - metrowa z 22 kopułami.

Przeczytaj więcej o Kiżi i Karelii.

Zdjęcie:  Paula Funnell, Flickr


nowogrod wielkiSobory w Nowogrodzie Wielkim

Nowogród Wielki, kiedyś główny ośrodek administracyjny Rusi dzisiaj słynie ze swych niezliczonych zabytków. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Chram św. Zofii, wybudowany w XIw. Jest to najstarsza zachowana murowana cerkiew wybudowana przez Słowian. 

Przeczytaj więcej o Nowogrodzie Wielkim i jego zabytkach


bajkal wyspa olchonJezioro Bajkał

Bajkał to najgłębsze jezioro na świecie. Jego położenie pomiędzy górami i stepem stanowi o wyjątkowej urodzie tego miejsca.

Zachęcamy do przeczytania artykułu poświęconego w całości Jezioru Bajkał i jego wyspie Olchon.   

 

 

 


kremlMoskwa

Stolica Rosji, to jeden z podstawowych celów wycieczek. Plac Czerwony, Kreml, Arbat, czy Mauzoleum Lenina to tylko niektóre z atrakcji Moskwy.

Przeczytaj artykuł poświęcony Moskwie  

Przeczytaj artykuł o moskiewskim Kremlu


suzdalSuzdal

Suzdal, kiedyś był stalicą jednego z księstw na Rusi, obecnie to główny punkt tzw. Złotego Pierścienia Moskwy. W Suzdalu do dzisiaj zachowało się wiele cerkwi, monasterów, a także mury obronne i zabudowania mieszczańskie.

Foto: Alexxx Malec, Flickr


kazanKazań

Kazań, kiedyś stolica Chanatu, obecnie stolica Republiki Tatarstan w ramach Federacji Rosyjskiej. Jest jednym z ważniejszych miast w Rosji, a zabytki przyciągaja wielu turystów. Szczególna uwagę zwraca Kreml, wewnątrz którego zbudowano niedawno potężny meczet jako symbol przyjaźni Rosji i Tatarów.  


Astrachan-kremlAstrachański Kreml

Astrachański Kreml. Zespół Astrachańskiego Kremla powstał w drugiej połowie XVI w. gdy najpoważniejszym zagrożeniem dla Państwa Moskiewskiego były ataki od Wschodu. W połowie XVI w. Iwan Groźny skoncentrował się na zdobyciu Powołża i osłonięcia Moskwy od wrogich chanatów tatarskich. Po zdobyciu Astrachania i Kazania Iwan Groźny zapewnił sobie dostęp do całej Wołgi. W 1558 r. na lewym brzegu wołgi założono współczesny Astrachań, po atakach ze strony Turcji i Chanatu Krymskiego Iwan Groźny zdał sobie sprawę, że Astrachań należy uczynić obronną twierdzą. Dlatego też szybko przebudowano dotychczasowy drewniany Kreml na kamienny. W kolejnych wiekach modernizowano zamek. Dzisiaj jest on uważany za jedną z najciekawszych budowli w Rosji.

Foto: wikipedia


gory altajGóry Ałtaj

Ałtaj zwany jest rosyjskimi Alpami. Jest to jedno z najbardziej malowniczych pasm górskich na świecie Z roku na rok przybywa tam coraz więcej turystów. Popularne są tu wyprawy wysokogórskie, rafting, jazda konna itp. 

Foto: Flickr, Pavel Kazachkov 


raifaRaifskij Monaster

Raifskij Monastyr znajduje się niedaleko Zielienodolska, w Tatarstanie. Klasztor został założony w 1613 r. na brzegu jeziora. Co ciekawe do dzisiejszych czasów obiekt ten przetrwał w niezmienionym stanie.

Foto: wikipedia 


rostow wielkiRostów Wielki

Rostów Wielki to kolejna, obok Suzdalu atrakcja Wielkiego Koła Moskwy. Piękny Monastyr przyciąga rzesze pielgrzymów i turystów. 


petersburg peterhof

Rezydencje pod Petersburgiem

Będąc w Petersburgu koniecznie trzeba zobaczyć choćby jedną z wielu podmiejskich rezydencji. Najbardziej znaną jest Peterhof ze wspaniałym pałacem i parkiem fontann.

Inne godne odwiedzenia podmiejskie pałace to: m.n. Carkie Sioło czy Oranienbaum.

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!