krzemieniec - ukraina

Krzemieniec

Krzemieniec należy do jednych z najczęściej odwiedzanych przez Polaków miejscowości na Zachodniej Ukrainie. Swoją popularność miasto zawdzięcza osobie Juliusza Słowackiego, który tutaj się urodził oraz słynnemu Liceum Krzemienieckiemu. Krzemieniec należy do najstarszych miejscowości na Wołyniu. Gród istniał tutaj już w X w.

Krzemieniec dwukrotnie wychodził z opresji podczas oblężeń: ani Wegrom w 1226 r., ani Tatarom kilkanaście lat później nie udało się zdobyć grodu. Od 1321 r. Krzemieniec wchodził w skład Litwy, zaś w 1569 r. włączono go do Korony. Miasto przez wieki rozwijało się, zyskując z czasem znaczenie ośrodka naukowego. Stało się to głównie dzięki Kolegium Jezuickiemu, a przede wszystkim Liceum Wołyńskiemu, które wysławiło Krzemieniec na cały świat. Liceum przetrwało tylko 30 lat - zostało zamknięte przez Rosjan po upadku powstania listopadowego. Obecnie miasto liczy 25 tys. mieszkańców (mniej więcej tyle samo do przed II wojną światową). Administracyjnie należy do Tarnopolskiej obłasti.

 

Dojazd do Krzemieńca

Dojazd do Krzemieńca nie jest zbyt wygodny. Jednak dzięki temu, ze Krzemieneic znajduje się na popularnej trasie wycieczek polskich (Lwów - Olesko - Poczajów- Krzemieniec - Zbaraż - Kamieniec Podolski - Chocim) niemal codziennie w sezonie letnim spotkać tu można grupy z Polski. Przez miasto wprawdzie biegnie linia kolejowa lecz nie kursują po niej składy osobowe. Pozostaje wiec podróż autobusem. O ile się nie myle nie ma bezpośredniego autobusu ze Lwowa do Krzemieńca. Zdecydowanie lepiej sytuacja wyglada już z takich miast jak: Tarnopol, Dubno czy nawet niewielkich Brodów. Z tych miejscowości dosyć często kursują autobusy do Krzemieńca. Dodatkowo, jadąc z Brodów mijamy Poczajów gdzie koniecznie należy zwiedzić Ławrę. Szczegółowe rozkłady jazdy znajdziesz na naszej stronie z rozkładami jazdy.

 

Nocleg w Krzemieńcu

Nic mi nie jest wiadomo o jakimkolwiek hotelu w Krzemieńcu. Nocleg natomiast można znaleźć wśród ludności miejscowej, szczególnie polskiej. Zawsze można się spytać, np. w okolicach polskiego kościoła o adresy osób, które wynajmują pokoje. Mieszkajac u Polaków warto mieć jest ze sobą jakiś prezent z Polski.

 

Atrakcje turystyczne Krzemieńca

Pomimo, iż Krzemieniec jest rozciągnięty wzdłuż wąskiej doliny na wiele kilometrów, to jednak większość najciekawszych obiektów znajduje się na niewielkiej przestrzeni. Wśród największych atrakcji Krzemieńca znajdują się: budynki wsopmnianego już Liceum Wołyńskiego, dworek Januszewskich (dziadków Juliusza Słowackiego), cmentarz Tunicki, na którym pochowana jest Salomea Becu - matka poety, klasztor Jezuitów oraz ruiny zamku na Górze Bony. Warto zaznaczyć, ze z Góry Bony rozciąga się wspaniały widok, nie tylko na ałe miasto ale także na okolice. Widać stąd nawet złote kopuły Ławry Poczajowskiej oddalonej o 20 km od Krzemieńca. Na poniższych fotografiach można zapoznać się z wymienionymi wyżej obiektami.

 

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!