rachmaninowSiergiej Wasiliewicz Rachmaninow urodził się 20 marca (1 kwietnia) 1873 roku w miejscowości Oneg, leżącej w Nowogrodzkiej Guberni. Już w wieku 4 lat Rachmaninow zaczął interesować się muzyką, grając na fortepianie. Majac zaledwie dziewięć lat Rachmaninow wstąpił do petersburskiego konserwatorium. Od 1888 roku Rachmaninow kontynuował naukę w moskiewskim konserwatorium. Jako wybitny student został przedstawiony Piotrowi Czajkowskiemu, który wywarł ogromny wpływ na muzyczną karierę Rachmaninowa. Mając 19 lat Rachmaninow ukończył konserwatorium z dwiema specjalnościami: pianisty oraz kompozytora.

 

Po zakończeniu studiów Rachmaninow udał się w swoje pierwsze turnee po Rosji. W tym czasie Rachmaninow znany już był w środowisku muzycznym jako kompozytor opery Aleko oraz preludium cis-moll, które przyniosło później Rachmaninowowi światową sławę. Mając zaledwie 20 lat Rachmaninow podjął pracę jako nauczyciel w jednej z moskiewskich szkół.

Chociaż Rachmaninow wcześnie zyskał sławę jako kompozytor, pianista i dyrygent, to jednak jego "Pierwszy koncert fortepianowy" i "Pierwsza Symfonia" premiery miały nieudane. Z tego powodu Rachmaninow przeżył głębokie załamanie nerwowe. Przez kilka lat nie był on w stanie komponować. Z pomocą przyszedł mu dopiero psychiatra, który przywrócił mu równowagę nerwową.

W 1901 roku Rachmaninow skomponował jedno z najbardziej znanych dzieł: "Drugi koncert fortepianowy". Od samego początku utwór ten zyskał bardzo dobre oceny, co skłoniło Rachmaninowa do dalsze pracy jako kompozytora. Niedługo po premierze Drugiego koncertu Rachmaninow na krótko został dyrygentem w Teatrze Wielkim w Moskwie. W 1906 roku Rachmaninow wyjechał do Włoch, a następnie przez trzy lata mieszkał w Dreźnie. W 1909 roku Rachmaninow wyruszył na wielkie tournee po Ameryce, gdzie zasłynął jako pianista i dyrygent. Po Rewolucji Październikowej Rachmaninow udał się na emigrację. Osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, gdzie zmarł, w Beverly Hills 28 marca 1943 roku.

Dzięki wielokrotnym trasom koncertowym po USA i Europie Rachmaninow zyskał sławę jednego z najwybitniejszych pianistów swojej epoki. Powszechnie uznano go także za najzdolniejszego dyrygenta.

Jako ciekawostkę wspomina się o przekazanym pieniądzom od Rachmaninowa dla potrzeb Armii Czerwonej w wojnie z hitlerowskimi Niemcami. Miał od oprócz pieniędzy dołączyć notatkę: "Od jednego z Rosjan doraźna pomoc dla rosyjskiego narodu w jego walce z wrogiem. Chcę wierzyć i wierzę w pełne zwycięstwo."

 Na podstawie: ru.wikipedia.org

 

Dorobek artystyczny Rachmaninowa


4 koncerty na fortepian
3 symfonie 
24 preludia 
15 etiud na fortepian 
"Rapsodia na temat Paganiniego" na fortepian i orkiestrę (1934)
Poemat symfoniczny Wyspa umarłych (1909)
"Symfoniczne tańce" na orkiestrę (1940)
Kantata "Wiosna" (1902)
Opera "Aleko" (1892)
Opera "Francesca da Rimini" (1904)
83 romanse.

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!