Samolot do Moskwy

Foto: Flickr, Clement Alloing

Zacznijmy od uwagi o formalnościach: Warunkiem koniecznym by móc wjechać na terytorium Federacji Rosyjskiej jest posiadanie ważnej wizy do Rosji. Przy planowaniu podróży do Rosji przez Białoruś warto pamiętać, iż od kilku lat konieczne jest także posiadanie białoruskiej wizy tranzytowej. Aktualne informacje związane z rosyjskimi i białoruskimi wizami znajdziesz na naszym forum.

Jak najlepiej dojechać do Rosji?

Sposobów na dojazd do Rosji jest tyle, ile dróg. Wszystko oczywiście zależy od miasta przeznaczenia, miejsca wyjazdu, czasu jakim dysponujemy i wreszcie od środków finansowych, które chcemy przeznaczyć na podróż. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sposoby  dojazdu do Rosji.

 

Dojazd do Moskwy

Pociąg

Dla wielu osób najpopularniejszą drogą dojazdu będzie kolejowe przejście graniczne z Białorusią (pamiętaj o wizach!) w Terespolu. Wszystkie bezpośrednie pociągi kursujące z Polski do Moskwy przekraczają granicę właśnie w Terespolu. Cena biletów na pociąg Polonez relacji Warszawa-Moskwa na wiosnę 2014 roku w zaczynała się od ok 115 euro za przejazd w jedną stronę. Co ważne, od czasu do czasu PKP Intercity organizuje promocje na przejazdy tym pociągiem. Aktualne ceny można znaleźć na stronie internetowej PKP Intercity. Bilety można z reguły kupować na 60 dni przed odjazdem Pociąg z Warszawy jedzie ok. 18-19h. W Moskwie pociąg dojeżdża do stacji Moskwa-Biełorusskaya, która znajduje się w centrum miasta, zaraz przy stacji metra.

Taniej wyjdzie nas podróż po tej samej trasie, lecz pociągami łączonymi. Dojeżdżamy do granicy w Terespolu, następnie jedziemy lokalnym pociągiem międzynarodowym do Brześcia (kilkanaście złotych), a dalej jedziemy pociągiem z Brześcia do Moskwy. Problem jednak polega na tym, że często występują problemy z zakupem biletu do Moskwy. Niejednokrotnie jest się zmuszanym do kupna biletu od "konika" po podwyższonej cenie. Dlatego warto zaopatrzyć się w bilety przez Internetowe systemy rezerwacji biletów.

Inną, często tańszą, a dla mieszkańców południowej Polski wygodniejszą opcją będzie podróż przez Ukrainę. Dodatkową zaletą jest brak konieczności posiadania wiz białoruskich. Dojeżdżamy do Lwowa (patrz dojazd na Ukrainę), skąd bilet do Moskwy kosztuje poniżej 300PLN (w 2014 roku). Do wyboru mamy kilka bezpośrednich połączeń. Pociąg jedzie ok. 24h, więc podróż ta będzie dłuższa niż z Warszawy. Alternatywnym wariantem jest podróż  przez Kijów. Pociągów ze Lwowa do Kijowa jest sporo, większość z nich wyjeżdża wieczorem i są rano w Kijowie. Tam spędzamy dzień, który wystarczy by zwiedzić to miasto, a następnie wieczorem wyjeżdżamy do Moskwy (koszt: poniżej 200PLN). Przed południem jesteśmy w Moskwie na dworcu Kijowskim.
Uwaga! Również w tym wariancie polecamy wcześniejszy zakup biletów przez Internet. 

 

Samolotem do Moskwy

Bez wątpienia najwygodniejszym sposobem na dotarcie do Moskwy będzie podróż samolotem. W 2014 roku dwa polskie miasta miały takie połączenia: Warszawa (obsługiwane przez Lot i Aerofłot) oraz Kraków (Aerofłot). Niestety we wrześniu 2014 Aerofłot wycofał się z połączeń z Krakowem.

Ceny biletów zależą od konkretnego rejsu, aktualnej polityki taryfowej i terminu zakupu biletu. Generalnie da się kupić bilety w obie strony za mniej niż 1000pln, zdarzają się jednak dni gdy bilety takie kosztują nawet 3000pln. Rejsy do Moskwy to typowe połączenia biznesowe, dlatego najdroższe bilety są w poniedziałki i piątki.

Planując dalszą podróż z Moskwy samolotem proszę zwrócić uwagę z jakiego lotniska w Moskwie jest kolejny rejs. Otóż w Moskwie działają trzy duże lotniska: Szeremietiewo (na które przylatują loty z Polski i większość lotów Aerofłotu), Domodiedowo oraz Wnukowo. Odległości między lotniskami dochodzą do 100km, a czas przejazdu to nawet 3-4h. W dodatku konieczne jest posiadanie wizy rosyjskiej by przemieszczać się między lotniskami.

Warto dodać, że często wybór połączeń z przesiadkami może być tańszy niż lot bezpośredni.

Niestety ilość połączeń tanich linii do Rosji jest znikoma. Są to raczej wyjątki niż reguła. Z naszego punktu widzenia warto odnotować połączenie Wizzair z Budapesztu do Moskwy (bilety bywają nawet po ok 100pln) oraz dla osób mieszkających na Wyspach loty Easyjet z Londynu i Manchesteru.

 

Samochodem do Moskwy

Można oczywiście pojechac do Moskwy samochodem, droga prowadziprzez Białoruś, omijając Mińsk obwodnicą. Trasa ta zajmuje jednak sporo czasu ze względu na odległość, a uzyteczność samochodu w samej Moskwie jest mocno wątpliwa ze względu na słynne moskiewskie korki


 

Dojazd do Petersburga


Do Petersburga można dojechać na kilka sposobów. Pociągiem można jechać przez Brześć (wizy białoruskie!). Istnieje także możliwość jazdy przez kraje bałtyckie, gdyż z Wilna do Petersburga przez łotweskie Daugavpils kursuje niemal codziennie bezpośredni pociąg. Cała trasa w 2014 roku kosztuje od ok 300pln wzwyż. 

Inną opcją jest połączenie autobusowe. Zarówno z Wilna, jak i pozostałych krajów bałtyckich kursują autobusy do Petersburga. Linia Simple Express oferuje przejazd z Warszawy do Petersburga na jednym bilecie od ok 200pln (z przesiadką w Wilnie).

Podróżując łączonymi połączeniami do Petersburga mamy przy okazji szansę zwiedzić kilka miast w krajach bałtyckich: Wilno, Rygę czy Tallin.

Z Waarszawy lata bezośredni samolot do Petersburga, dla wielu osób będzie to najprostrzy sposób dotarcia do Wenecji Północy.


 

 

Południe Rosji


W tę stronę bez dwóch zdań najlepiej dojechać przez Ukrainę. Do Kijowa, czy Charkowa można dostać się bez problemu ze Lwowa. A dalej, do Rosji połączeń jest co nie miara.


 

Formalności w Rosji
Do siedmiu dób na terenie Rosji możemy przebywać legalnie bez żadnych dodatkowych formalności. Przy dłuższym pobycie wymagana jest rejestracja. Nie mamy tego problemu mieszkając dobrym hotelu, w którym rejestrację załatwiają służby hotelowee. Jeśli mieszkamy w tanim hotelu, akademiku lub w kwaterze prywatnej musimy się liczyć z tym, że takiej "registrowki" nie dostaniemy. Wówczas należy iść do OWIRu, tam albo nam dadzą tę pieczątkę, albo nie. Czasem trzeba będzie zapłacić za tę formalność, a czasem odeślą do biura podróży, na milicję lub Bóg wie gdzie. Można iść na milicję i mówić, że się chce zapłacić mandat. Wystawią nam jakiś papier i wezmą kilkaset rubli. Z tym papierem jesteśmy już w miarę bezpieczni. Nikt nie będzie wiedział co to w rzeczywistości jest za dokument. W prywatnych biurach podróży za taką rejestrację wezmą od nas kilkadziesiąt dolarów. Można też iść do porządnego hotelu na jedną noc i wówczas dostaniemy "registrowkę" na kilka następnych dni. 
Najlepszym sposobem jest jednak nie martwienie się o tę formalność. Najgorsze co nam grozi to bardziej lub mniej formalna kara na granicy, lub jeśli nas złapią do rutynowej kontroli w Rosji - kara na miejscu. Najbardziej rygorystyczne kontrole rejestracji prowadzone są w Moskwie. Dlatego w stolicy Rosji radzimy posiadać wszelkie wymagane dokumenty.

Nocleg
Noclego w Rosji są dość drogie, zwłaszcza w Moskwie i Petersburgu. Najtańszą opcją jest zarezerwowanie noclegu przez Internet poprzez systemy typu booking.com


Tekst został napisany na podstawie własnych doświadczeń z podróży oraz informacji uzyskanych od innych osób podróżujących do Rosji. Informacje tu zawarte są nieoficjalne i mają w zamierzeniu pomóc osobom wybierającym się na teren Federacji Rosyjskiej. W związku z tym autor nie ponosi odpowiedzialności za dezaktualizację danych, czy ich niepoprawność.

 

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!