Moskwa, podobnie jak spora część Europejskiej Rosji leży w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Odznacza się on wysokimi temperaturami w lecie i mroźnymi zimami. Większość opadów przypada na miesiące letnie.

 

Kiedy najlepiej pojechać do Moskwy?

Jeśli chodzi o pogodę to najbardziej dogodnym miesiącem do odwiedzenia Moskwy jest maj. To właśnie w maju najczęściej mamy do czynienia z kombinacją stosunkowo rzadkich opadów, długich dni i przyjemnej wiosennej temperatury. W porównaniu do Polski, w maju przyroda eksploduje ze zdwojoną siłą, gdyż w kwietniu rozwój wegetacji hamują jeszcze częste przymrozki i zalegający śnieg.

W miesiącach letnich (w Rosji kalendarzowe lato trwa od 1 czerwca do 31 sierpnia) zwiedzanie Moskwy mogą utrudniać zarówno upały jak i opady. Szczególnie nieprzyjemnym zjawiskiem są długo utrzymujące się tropikalne upały, które nierzadko powodują rozszerzanie się pożarów okolicznych torfowisk i lasów. Co kilka lat Moskwa pokryta jest w miesiącach letnich przez kilka tygodni gęstym, duszącym dymem.

Stosunkowo przyjemny może być również wrzesień, wprawdzie dni są już krótkie, a wieczory bywają chłodne to jednak we wrześniu spada nieco mniej deszczu niż w okresie wakacyjnym.   

W pozostałych miesiącach trzeba liczyć na odrobinę szczęścia by trafić na znośną pogodę. Jesienią często pada deszcz i jest dość chłodno, zimą często temperatura utrzymuje się przez wiele dni poniżej -10 stopni, a mrozy dochodzące do -30 nikogo nie dziwią. Dodatkowo sytuację pogarsza wiatr często wiejący w zimie i powodujący, że temperatura odczuwalna jest znacznie niższa. Z kolei wczesna wiosna najczęściej przywita nas zalegającym śniegiem lub brudem ukazującym się spod stopionego śniegu.


 

 Bieżąca prognoza pogody dla Moskwy

 

Pogoda w Moskwie

Źródło: foreca.com


 

Klimat: Temperatury w Moskwie

moskwa-temperatura

Zielone słupki - zakres średnich dobowych temperatur; czerwone i niebieskie romby - rekordowe temperatury


 

Klimat: Opady w Moskwie

moskwa-opady

Norma miesięcznych opadów w mm

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!