Dojazd na Ukrainę

Foto: Flickr, Timon91

Od momentu powstania naszej strony w 2001 roku ilość wariantów dojazdu na Ukrainę znacznie się zwiększyła. Kiedyś praktycznie jedynymi środkami lokomocji wybieranymi przez turystów były połączenia autobusowe i ew. kolejowe. Obecnie, tj. w 2014 roku równie popularne stały się podróże własnym samochodem, czy tanimi liniami lotniczymi. Poniżej postaramy się w skrócie przedstawić najpopularniejsze warianty dotarcia na Ukrainę.

 

Jak najlepiej dojechać do Lwowa?

Lwów dla większości turystów z Polski jest niejako bramą na Ukrainę, pierwszym dużym miastem dla podróżujących od strony Wrocławia, Krakowa, czy Przemyśla. W dodatku Lwów jestem sam w sobie celem wielu wycieczek, a także stanowi dogodny węzeł przesiadkowy, choćby z tego względu, iż posiada kolejowe połączenia z większością miast na Ukrainie, a także z Rosją i Białorusią. 

 

1. Autobusem do Lwowa

Jest to dość wygodne i popularne rozwiązanie komunikacyjne dla indywidualnego turysty. Za stosunkowo niewielkie pieniądze można dotrzeć do granicy z Ukrainą. Wiele osób dojeżdża do Przemyśla, gdzie przesiada się na bezpośredni autobus do Lwowa (lub innych miast na Ukrainie: Stanisławów, Czerniowce, Kołomyja, Stryj) 

Czas jazdy do Lwowa wynosi ok. 3h.

Zobacz: Rozkład jazdy PKS z Przemyśla
Kiedy dotrzemy już do Przemyśla, należy pierwsze kroki skierować w stronę Dworca PKS. Teren dworca PKS przylega do terenów PKP. Po wyjściu z tunelu pod peronami wychodzimy na plac dworca PKS. Po drodze mijamy kilka kantorów i dochodzimy do dworca. Nie polecam robienia interesów z handlarzami z okolic dworca. Nawet jeśli będzie to kierowca kursowego autobusu i zaproponuje nam tańszy bilet do Lwowa może nagle okazać się, że brakuje dla nas w nim miejsca (częste!). Przed stanowiskami dla autobusów krajowych znajduje się zatoka dla autobusów jadących na Ukrainę, do Rumuni i Mołdawii. Zaraz za tym postojem, na ścianie budynku wisi rozkład jazdy autobusów międzynarodowych. Szybko zorientujemy się, że autobusy do Lwowa w dzień kursują co 1h-1,5h. Za rogiem, po schodkach w dół znajduje się kasa międzynarodowa. Należy zapytać, na jaki najbliższy autobus dostaniemy bilety (cena wynosi 30PLN - stan na 2014r.). Jeśli jest to najbliższy autobus - bez wahania kupujemy bilet(-y). Jeśli zaś w międzyczasie jest jakiś autobus jadący przez Lwów, ale jego stacją docelową jest inna miejscowość (np. Kamieniec Podolski, czy Chmielnicki) trzeba spróbować poprosić o bilety na ten kurs. Często kasjerzy licząc na podróżnych jadących do stacji końcowej nie chcą sprzedawać biletów tylko do Lwowa. Uwaga! Przy większej ilości podróżnych może okazać się, że trzeba będzie poczekać nawet 3-4 godziny! 

Do autobusu należy wsiąść wcześniej (15 min-0,5h), gdyż autobus, ze sobie tylko znanych powodów odjedzie wcześniej, lub braknie miejsca w lukach bagażowych na nasze plecaki. A wówczas czeka nas trzymanie bagażu na kolanach. Radzę zajmować miejsca po lewej stronie autobusu, gdyż na granicy możemy stać kilka godzin w słońcu. Pomimo numeracji miejsc na biletach, w praktyce wybiera się dowolne miejsce. Choć nie zawsze. Gdy jesteśmy jeszcze na dworcu, należy spoglądać na otwarte luki bagażowe. Z reguły wokół nich panuje wielki zamęt, a czym to grozi nie trzeba chyba przypominać. 

Po 20 minutach jazdy dojedziemy do granicy. Cała przeprawa trwa około 2h. Należy uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż np. celnik skończy grać na komputerze. Kolejek z reguły nie ma, ale wystarczy, ze przed nami stoją 3 autokary i 2 godziny na granicy są pewne. Gdy przekroczymy już polską część odprawy (kontrola paszportów i celna) autobus podjedzie kilkadziesiąt metrów na granicę ukraińską. Przedstawiamy paszport. W tę stronę problemów z przejazdem przez granicę nie doświadczyłem. Po przejechaniu granicy pamiętajmy o zmianie czasu na wschodnioeuropejski (zegarki o jedną godzinę w przód). Wyjeżdżając z Przemyśla ok. południa jesteśmy we Lwowie wg miejscowego czasu ok. 16. 

Autobusy dojeżdżają z reguły na dworzec autobusowy (Stryjski), który znajduje się na południowych obrzeżach miasta. Ostatnio, coraz częściej autobusy, które jadą docelowo do Lwowa kończą trasą przed dworcem kolejowym, w centrum miasta. Najlepiej zapytać się wcześniej. Jeśli umówiliśmy się z kimś na dworcu autobusowym najlepiej dojechać tam autobusem nr 8 (trasa: DW Autobusowy - DW Kolejowy). Odradzam korzystania z taksówek w okolicach dworców. Kosztują kilka razy więcej niż, jakbyśmy wzięli kurs ulicę dalej. Zwłaszcza, że w okolicach dworca jeździ mnóstwo środków publicznej komunikacji. Koło DW Kolejowego jest przystanek tramwajowy, autobusowy i busowy. Na dworcu autobusowym jest autobus i busy.
Pieniądze lepiej wymieniać w kantorach w centrum miasta. Na dworcach kurs jest zabójczy. 
Zaczynamy przygodę we Lwowie!


 

2. Pociągiem

Wspomnieć o nim wypada. Jednak ze względu na czasochłonną zmiana rozstawu kół i wysoką cenę połączenia międzynarodowego nie jest to optymalne rozwiązanie. Używane jest przez turystów jadących pociągami bezpośrednimi z Wrocławia do Kijowa, Odessy. 


 

3. Przejście piesze w Medyce

Na przejściu w Medyce można przejść na piechotę granicę, co w większości wypadków znacząco skraca czas podróży.

Aby dotrzeć z Przemyśla do Medyki należy jechać busem odjeżdżającym koło dworca PKS. W Medyce idziemy za "mrówkami" w stronę przejścia pieszego, po lewej stronie przejścia drogowego. Po przekroczeniu granicy w ciągu dnia bez problemu znajdziemy busik jadący do Lwowa. Orientacyjny rozkład jazdy tych busików udostępniono na stronie mklife.com.ua:

Rozkład busów z granicy do Lwowa

busiki szegini lwow4. Samochodem na Ukrainę

Z roku na rok przybywa drogowych przejść drogowych z Ukrainą. Coraz mniej barier po stronie ukraińskiej (milicjańci polujący na obcokrajowców, dziury itp) powoduje, że podróz własnym autem stała się powszechnym zjawiskiem.  Przejścia drogowe z reguły funkcjonują sprawnie, jednak w okolicach świąt zdarzają się kolejki. Na szczęście można na bieżąco kontrolowac długośc oczekiwania na granicy na stronach Służby Celnej.

 


 

5. Samolotem

Póki co, nie ma zbyt wielu połączeń z Polski na Ukrainę. Najlepiej skomunikowana jest Warszawa, która posiada bezpośrednie połączenia z Kijowem, Lwowem i Odessą. Zwracam uwagę na popularne połączenia tanimi liniami Wizzair, którymi można dolecieć z Katowic do Kijowa i Warszawy do Charkowa. 

 

Zobacz też jak wrócić do Polski.

 

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!