modest musorgskiModest Pietrowicz Musorgski urodził się 21 marca 1839 roku w Kariewie, w pskowskiej guberni. Pochodził z bogatej rodziny, której korzenie sięgały dynastii Rurykowiczów. Za namową rodziców Musorgski wstąpił do szkoły wojskowej w Petersburgu. Przez ponad dwa lata w okresie 1856-1858 Musorgski służył jako oficer w pułku Priebrażeńskim. Wpływ na jego decyzję o zakończeniu kariery wojskowej i poświeceniu się muzyce miało przede wszystkim spotkanie z przedstawicielami tzw. Potężnej Gromadki - Miliuszem Bałakiriewem i Aleksandrem Borodinem.

Początkowo Musorgski komponował pod "nadzorem" Bałakiriewa. Tworzył głównie sonaty i pieśni. Trzeba zaznaczyć, że Musorgski w kwestii kompozycji był samoukiem. Choć Musorgski, oficjalnie należący do wspomnianej Potężnej Gromadki, na co dzień obcował z bardzo znanymi muzykami, takimi jak Rimski-Korsakow, to jednak nie udało mu się za życia zdobyć sławy. Jego styl był bardzo długo niezrozumiały. Dużą zasługę w promocji muzyki Musorgskiego miał dwudziestowieczny kompozytor - Dymitr Szostakowicz.

Modest Musorgski przez długie lata borykał się z problemami materialnymi. Żył w biedzie. W dodatku z czasem kompozytor popadł w alkoholizm, który stał się bezpośrednią przyczyną jego śmierci - 28 marca 1881 roku. Musorgski został pochowany na cmentarzu przy Monastyrze Aleksandra Newskiego w Petersburgu.

Najwybitniejszymi dziełami Modesta Musorgskiego są: opera Borys Godunow (premiera w 1874 roku), cykl miniatur fortepianowych Obrazki z wystawy(skomponowane w 1874 r.), dramat muzyczny Chowańszczyzna, cykl Pieśni i Tańce Śmierci, poemat symfoniczny Noc na Łysej Górze.

 

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!