Rosyjska muzyka - Leningrad

Sznurow

Na tej stronie przedstawiamy pokrótce jeden najbardziej rozpoznawanych współczesnych zespołów muzycznych w Rosji - grupę Leningrad. Swoją popularność zespół Leningrad zawdzięcza przede wszystkim liderowi i założycielowi grupy - Siergiejowi Sznurowowi. Jego ekscentryczne zachowanie przejawiające się przede wszystkim skłonnościami do pijatyk oraz nadużywania wulgaryzmów w połączeniu z wyjątkowym talentem sprawiło, że grupa Leningrad, a zwłaszcza sam Sznurow stali się wizytówką dzisiejszej sceny muzycznej w Rosji. Wielu krytyków, socjologów uważa nawet, że w Rosji mamy do czynienia z tzw. zjawiskiem "Sznuromanii".

Fakt, iż grupa Leningrad jest bardzo kontrowersyjna dodaje jej wyłącznie rozgłosu. Panuje nawet opinia, że Rosjanie dzielą się na tych, którzy przyznają się do słuchania Leningradu i tych, którzy udają, że brzydzą się tą muzyką. Powyższe zdanie dobitnie ilustruje filmik, który swego czasu rozpowszechnił się w Internecie, na którym żona prezydenta - Ludmiła Putina śpiewa i tańczy w rytm muzyki Leningradu.

Styl zespołu to przede wszystkim teksty przesycone przekleństwami, które w opinii słuchaczy są bardzo zgrabnie użyte. Aby się przekonać o wartości zespołu najlepiej jest na własne uszy posłuchać choćby fragmentów utworów.  

Historia grupy Leningrad

Jak już wspomniano założycielem i bezsprzecznym liderem zespołu jest Siergiej Sznurow (ur. 1973 r.). Studiował na politechnice oraz w akademii teologicznej. Po studiach podjąl pracę jako stróż, tragarz, stolarz, szklarz. W 1991 r. zajął się muzyką. Stworzył hardcore-owy projekt "Alkorepica", a następnie założył grupę techno - "Ucho van Gogha".

W 1997 r. z inicjatywy Sznurowa powstał zespół "Leningrad". Skład zespołu ciągle się zmieniał, sam Sznurow twierdzi, że nie jest w stanie przypomnieć sobie wszystkich uczestników grupy. Bardzo ważnym momentem w historii zespołu było zaangażowanie się Leonida Fiodorowa w roli producenta. Fiodorow znany jest przede wszystkim jako lider znanego zespołu "Aukcyon" i dzięki niemu udało się w krótkim czasie wypromować Leningrad.

Jeszcze przed oficjalnym wydaniem pierwszego albumu o zespół Leningrad zaczęły konkurować firmy fonograficzne, ostatecznie z powodu kryzysu finansowego w 1998 r. grupa musiała wydać płytę samodzielnie, w niewielkim nakładzie. W następnych miesiącach nastąpił szybki wzrost popularności Leningradu co zaowocowało m.in. profesjonalnym kontraktem z firmą "Gala Records". Kolejne albumy zyskiwały coraz większą popularność, a sam zespół z dużym powodzeniem promował się w czasie wielu koncertów i festiwali.

W 2001 r. Sznurow ogłosił, że odchodzi z Leningradu i w ogóle od muzyki na nieokreślony czas. Do tego czasu zespół był już znany w całym b. ZSRR. Takie piosenki jak: "Grupa krovi", "Połnyje karmany", "Daczniki" na trwałe wpisały się już w historię rosyjskiej muzyki rozrywkowej. Sam Sznurow szybko powrócił do pracy w zespole, co zaowocowało największymi przebojami: "Www", "Mnie by w niebo", "Money", "Złaja pulja".

Sam Sznurow poza pracą w Leningradzie zajął się także projektami filmowymi. Stał się producentem filmowym, autorem muzyki filmowej, a także występował jako aktor. Najbardziej znaną pracą filmową Sznurowa stała się muzyka do filmu "Bumer", do której m.in. skomponował dzwonek telefoniczny, który stał się w krótkim czasie najpopularniejszą i najbardziej rozpowszechniona melodią do telefonów komórkowych w Rosji.

 

Piosenki Leningradu w Mp3 oraz linki

Piosenki zespołu Leningrad można bez problemu ściągnąć z Internetu. Nawet na oficjalnej stronie grupy zamieszczono niektóre pliki mp3. Inną wartościowa witryną jest www.shnur.de, gdzie oprócz wszelkich informacji o grupie, plików mp3 mozna także zassać teledyski Leningradu. Pprzygodę z Leningradem radzę rozpocząć od zapoznania się z największymi przebojami: "Www", "Mnie by w niebo", "Money", "Złaja pulja", "Grupa krovi", "Połnyje karmany", "Daczniki"

Tradycyjnie też pliki z utworami Leningradu są do ściągnięcia z serwisu www.zvuki.ru 

Fotografia pochodzi ze strony www.shnur.de

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!