chocim - ukraina

Twierdza w Chocimiu

Informacje ogólne o Chocimiu

Chocim jest obecnie niewielkim miasteczkiem, liczącym zaledwie 11 tys. mieszkańców. Położony jest malowniczo nad Dniestrem. I to właśnie lokalizacja Chocimia zdecydowała o roli jaką odegrała miejscowość, a zwłaszcza twierdza, w historii. Chocim został założony jeszcze w X w. Przez najbliższe trzy stulecia miasto należało kolejno do ruskich księstw: Kijowskiego, Wołyńskiego i Halicko-Włodzimierskiego.

Od XIV w. Chocim przechodził w ręce mołdawskie, tureckie i polskie. Znaczenia miejscowości dodawała przede wszystkim warowna twierdza, która stała się przedmiotem zaciekłych bitew pomiędzy wojskami Rzeczypospolitej i armią turecką (w 1621 i 1673). W roku 1812 Chocim został przyłączony do Rosji, a kilka lat później otrzymał prawa miejskie. Wówczas to swoje pierwotne znaczenie straciła twierdza. W okresie międzywojennym Chocim, tak jak większość Bukowiny znalazła się w granicach Rumunii, zaś po II wojnie światowej Chocim trafił w ręce ZSRR. Obecnie miasto leży w obwodzie Czerniowieckim na Ukrainie.

 

Dojazd do Chocimia

Dojazd z Polski do Chocimia nie jest zbyt wygodny. Przez miasto nie biegnie żadna linia kolejowa. Jeśli nie dysponujemy własnym środkiem transportu, czeka nas dosyć trudna droga. Ze Lwowa i Przemyśla kursują codziennie autobusy do Kamieńca Podolskiego. Jednak autobus jedzie dosyć długo przez co podróż staje się męcząca.

Innym rozwiązaniem jest dojazd do Czerniowców pociągiem ze Lwowa lub z Przemyśla. Ciekawym rozwiązaniem jest nocny pociąg ze Lwowa, który jedzie strasznie wolno, ale też kosztuje niewiele. Dzięki niemu możemy się wyspać w nocy i rano dojechać do Czerniowców, skąd regularnie kursują autobusy do Chocimia i dalej do Kamieńca Podolskiego.

 

Zwiedzanie Chocimia

Największą atrakcją Chocimia jest zamek - forteca. Leży on jakieś 2km od drogi Czerniowce - Kamieniec Podolski. Przejeżdżając tą drogą nie wolno ominąć Chocimia - ten zamek trzeba po prostu zwiedzić! Do tej pory zachowała się większość murów fortecy, niestety wnętrza są puste. Polecam wdrapanie się na baszty (nie zawsze da się wejść) i obejrzenie pieknej panoramy. Szczególne wrażenie robi widok Dniestru. O urodzie fortecy niech świadczą poniższe fotografie.

 

Galeria zdjęć twierdzy w Chocimiu

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!