tarnopol - ukraina

Tarnopol (po ukraińsku Ternopil, po rosyjsku Tiernopol) jest dużym miastem w zachodniej Ukrainie leżącym nad Seretem. W chwili obecnej Tarnopol liczy ponad 230 tys. mieszkańców. Chociaż Tarnopol w swojej historii był związany przede wszystkim z Polską to dzisiaj stanowi główne centrum "ukraińskości". Obwód tarnopolski jest niemal w 97% zamieszkany przez ludność ukraińską, co stanowi najwyższy wskaźnik na całej Ukrainie. Tarnopol jest miastem obwodowym, stanowi duży ośrodek gospodarczy, naukowy, przemysłowy oraz komunikacyjny.

Tarnopol został założony jako osada ruska na terytorium Rusi Halicko-Włodzimierskiej, która to została włączona do Polski w XIV w. W 1540 roku została tutaj założona twierdza mająca za zadanie bronić Tarnopol przed najazdami tatarskimi. Pięć lat później, w 1548 r. Tarnopol uzyskał prawa miejskie. Od tego czasu notuje się stały rozwój miasta. Tarnopol stał się regionalnym ośrodkiem handlu, przez co do miasta coraz częściej napływali Żydzi. Przed II wojną światową Żydzi stanowili ponad 1/3 mieszkańców Tarnopola. W 1772 roku Tarnopol po rozbiorze Polski wszedł w skład Austrii. Tylko na kilka lat, w 1809 r. miasto przeszło w ręce Rosjan. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Tarnopol znalazł się w granicach Rzeczpospolitej. W okresie międzywojennym stanowił główny ośrodek Podola. Tarnopol w tym okresie był miastem wojewódzkim. Po wybuchu II wojny światowej Tarnopol kolejno przechodził z rąk Rosjan do Niemców, by po 1944 roku pozostać w granicach ZSRR. Wojna doprowadziła do eksterminacji ludności żydowskiej oraz masowych wywózek Polaków w głąb ZSRR. Zaraz po wojnie Tarnopol opuściło jeszcze wielu Polaków, którzy zostali przesiedleni na "ziemie odzyskane". Warto zaznaczyć, że w wyniku działań wojennych Tarnopol został niemal w całości zniszczony.

 

Atrakcje turystyczne Tarnopola

Jak już wspomniano powyżej Tarnopol mocno ucierpiał podczas II wojny światowej. Niemal całe historyczne centrum Tarnopola zostało zniszczone. Mimo to, władze miejskie dołożyły starań by odrestaurować te fragmenty starego miasta, które przetrwały do dzisiaj. Dzięki temu w Tarnopolu dwie zachowane uliczki starego miasta prezentują się bardzo dobrze: są zadbane i zagospodarowane. Co ciekawe, są one udostępnione wyłącznie dla ruchu pieszego i stanowią deptaki handlowe.

Dużą atrakcje dla przybywających do Tarnopola stanowi położone niemal w centrum miasta jezioro. W okresie letnim pływają po nim statki wycieczkowe, zaś w zimie skute lodem jezioro jest rajem dla wędkarzy. Pokrywa lodowa jest przez długi czas na tyle gruba by swobodnie można było przejść na drugą stronę jeziora. Jezioro jest widoczne na zdjęciu obok.

Wśród zabytków architektury wymienić należy zamek Tarnowskich i Potockich z poł. XVI, XVIII w. Zniszczony podczas wojny. Został on odrestaurowany po 1954. W chwili obecnej mieści się w nim muzeum. W Tarnopolu znajdują się także dwa 2 kościoły greckokatolickie z XVII w. oraz kościół i klasztor Dominikanów z XVIII odbudowany w 1992 roku.

 

Dojazd do Tarnopola

Dojazd z Polski do Tarnopola niemal zawsze łączy się z przejazdem przez Lwów. Tarnopol położony jest 150 km na Wschód od Lwowa. Oba miasta łączy linia kolejowa oraz trasa samochodowa o znaczeniu międzynarodowym.

Pociągi ze Lwowa do Tarnopola kursują bardzo często. Są to zarówno te dalekobieżne (większość kursów do Kijowa, Odessy, Moskwy itd.), jak i podmiejskie - "elektriczki". Jednak różnica w czasie jazdy pomiędzy różnymi rodzajami pociągów jest spora. O ile dalekobieżny pociąg jedzie niecałe 2 godziny to elektriczka jedzie średnio 3 godziny. Uwaga! Raz dziennie do Tarnopola ze Lwowa kursuje pociąg przez Chodorów, który jedzie, bagatela, 9 godzin. Z Tarnopola można się dostać do niemal każdego miasta na Ukrainie. W tym miejscu warto także odnotować bezpośrednie połączenie kolejowe z Polski. Przez Tarnopol kursują pociągi z Krakowa/Warszawy do Odessy oraz pociąg Wrocław - Kijów.

Co najmniej raz dziennie z Przemyśla do Tarnopola kursuje bezpośredni autobus. Natomiast liczba połączeń autobusowych pomiędzy Lwowem i Tarnopolem nie jest zbyt duża, a trasa jest obsługiwana przede wszystkim przez busiki - "marszrutki".

 

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!