Okudżawa

Bułat Okudżawa urodził się 9 maja 1924 roku w Moskwie. Jego ojciec był Gruzinem, zaś matka Ormianką. Oboje zajmowali wysokie stanowiska partyjne. Od 1934 r. rodzina Okudżawów mieszkała w Niżnim Tagile. Ojciec awansował na stanowisko pierwszego sekretarza miejskiej partii. W 1937 roku, w ramach czystek stalinowskich rodzice Bułata zostali aresztowani. Ojciec został rozstrzelany, zaś matkę wysłano do łagru. Po aresztowaniu rodziców Bułat wraz ze swoim bratem wrócili do Moskwy, do swojej babci. Przez 3 następne lata Okudżawa mieszkał na Arbacie, gdzie też chodził do szkoły i dorabiał pracując jako statysta w teatrze.

W 1940 r. Okudżawa przeprowadził się z Moskwy do Tbilisi. Po wybuchu wojny w 1941 r. Okudżawa zaczął pracować w jednej z miejscowych fabryk przemysłu obronnego. W 1942 r., po ukończeniu 9-tej klasy Okudżawa jako ochotnik zgłosił się do wojska. Został wysłany na Północno-Kaukaski Front. Był ranny. Po demobilizacji ukończył eksternistycznie 10-tą klasę i zdał egzaminy na filologiczny wydział tbiliskiego uniwersytetu.

 

Bułat Okudżawa debiutuje jeszcze w 1945 roku. W jednej z wojskowych gazet ukazał się wiersz autorstwa Okudżawy. W 1950 roku, po zakończeniu nauki na uniwersytecie, Okudżawa został przydzielony do pracy nauczycielskiej w jednej z wiosek kałuskiego obwodu. Pracując w kolejnych szkołach Okudżawa stale pisze do lokalnej prasy.

W 1955 roku rodzice Okudżawy zostali rehabilitowani. Pozwoliło to Bułatowi wstąpić do KPZR. W szeregach komunistycznej partii Okudżawa pozostał aż do 1990 roku. W 1956 roku ukazał się drukiem pierwszy tom poezji Okudżawy. Po tym wydarzeniu przyszły bard wrócił do Moskwy gdzie podjął pracę jako redaktor m.in. w "Młodej Gwardii". W tym okresie Okudżawa zaczął coraz częściej śpiewać swoje wiersze pod gitarę tworząc tym samym gatunek pieśni autorskiej. Początkowo jego wykonanie piosenek nie przypadło do gustu odbiorcom, jednak z czasem słuchacze przekonali się do jego stylu.

Bułat Okudżawa - pomnik w MoskwieW 1962 roku Okudżawa został przyjęty do Związku Pisarzy ZSRR, dzięki czemu mógł się skoncentrować wyłącznie na tworzeniu. Od tego czasu Okudżawa pisze nie tylko wiersze, ale także powieści oraz scenariusze.

Jako bard Okudżawa koncertował w wielu krajach. Jego piosenki, zwłaszcza te niepoprawne politycznie początkowo były dostępne wyłącznie w drugim obiegu, tj. w samizdacie. Pomimo, iż Okudżawa miał możliwość oficjalnego wydawania swoich utworów (dzięki przynależności do Związku Pisarzy i KPZR), to jednak władza coraz niechętniej odnosiły się do jego twórczości.

Po upadku komunizmu, Okudżawa zaczął pełnić prestiżowe funkcje w państwie. Był m.in. doradcą prezydenta oraz członkiem komisji nagród i odznaczeń Federacji Rosyjskiej. Okudżawa został także wice-prezydentem rosyjskiego Pen-klubu.

Bułat Okudżawa zmarł w wieku 73 lat, dnia 12 czerwca 1997 roku w Paryżu. Zgodnie z ostatnią wolą barda, został on pochowany na cmentarzu w Moskwie. Kilka lat temu pomnik Okudżawy stanął na moskiewskim Arbacie, ulicy, która zawdzięcza mu najwięcej (na zdjeciu powyżej).

 

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!