kijów - ukraina

Majdan w Kijowie

Kijów należy do najstarszych miast Europy Wschodniej. To właśnie tutaj przez wiele lat znajdowała się stolica Rusi Kijowskiej. W Kijowie Włodzimierz Wielki przyjął dla Rusi chrzest w roku 988. W okresie istnienia Rusi Kijowskiej miasto miało ogromne znaczenie, dopiero najazd mongolski spowodował zmniejszenie roli Kijowa na rzecz północnych miast Rusi (Nowogrodu, Suzdala, czy wreszcie Moskwy). Do dzisiaj Kijów pozostaje świętym miejscem dla prawosławia, gdyż znajdują się tu najstarsze sobory i ławry, do których pielgrzymują rzesze wiernych. Obecnie Kijów stanowi również stolicę

Ukrainy, dzięki temu miasto przeżywa ponowny rozkwit. Większość inwestycji jest kierowana właśnie tutaj. I choć Kijów mocno ucierpiał podczas II wojny światowej nie brakuje tu ciekawych zabytków i atrakcji turystycznych. Kijów jest miastem nietypowym, z jednej strony mamy do czynienia z prastarymi obiektami sakralnymi, a z drugiej widać, że miasto zostało wybudowane na nowo po 1945 roku. Kontrasty widać wszędzie: na głównej ulicy miasta "Chreszczatyk" stoją gdzieniegdzie stare kamienice z XIX wieku, a także "okazy socrealizmu" - bloki kilkunastopiętrowe. Położenie miasta jest bardzo charakterystyczne: mnogość wzniesień oraz przepływająca ogromna rzeka Dniepr, na którego brzegach znajdują się piaszczyste plaże.

Przeczytaj o pogodzie i klimacie Kijowa


Dojazd do Kijowa

Z wyborem środka transportu nie powinno być problemu. Jako stolica państwa Kijów ma doskonałe połączenia z większością miast regionu, a także kontynentu. Najtaniej można dojechać do Kijowa pociągiem. Z Polski kursują codziennie pociągi z Warszawy i Wrocławia. Znacznie taniej, a w dodatku nie wolniej można podróżować z przesiadką we Lwowie. (Patrz dojazd do Lwowa). Ze Lwowa późnym popołudniem zaczyna się istny wyścig pociągów do Kijowa. Mamy do wyboru kilkanaście bezpośrednich połączeń, gdzie sami decydujemy o czasie podróży, komforcie, a przede wszystkim o cenie. Wieczorami pociągi odjeżdżają częściej niż co godzinę, zaś w dzień mamy do dyspozycji kilka pociągów, z reguły jadących dalej niż do Kijowa, ale oczywiście w nim się zatrzymujących. W Kijowie znajdują się 2 porty lotnicze: Boryspol (codzienne rejsy do Warszawy m.in. LOT) i Żuljany (tanie linie lotnicze, np. Wizzair do Katowic).

Komunikacja miejska w Kijowie

Podstawowym środkiem transportu jest metro, które umozliwia szybkie przemieszczanie się między najważniejszymi punktami miasta. Stacja metro znajduje się na lewo od wyjścia z dworca kolejowego. Do dyspozycji mamy 3 linie metra. Przed zejściem do podziemii należy zakupić zielony jednorazowy żeton za 50 kop. (rok 2002). Po wrzuceniu go do automatu możemy przebywać pod ziemią tak długo jak się nam tylko podoba. Metro jest zamykane miedzy 0:10, a 5:40. Trolejbusy i autobusy mają znaczenie lokalne. Bilety kupuje się przed wejściem do pojazdu i kasuje się je w kasownikach, co może wydawać się dziwne, gdy przyjeżdżamy z innego miasta Ukrainy. Warto wspomnieć jeszcze o kursyjących po całym mieście "marszrutkach", dzięki którym można szybko przemieszczać się po mieście, zwłaszcza tam, gdzie nie ma metra.

 

Nocleg w Kijowie

W tym miejscu pojawia się największy problem indywidualnego turysty. Wprawdzie hoteli w mieście nie brakuje, jednak ceny w nich obowiązujące najczęściej przekraczają możliwości przeciętnego turystę. Nie zamierzam wypisywać tych najbardziej znanych lokali, gdyż ich ofertę można znaleźć bez problemu w Internecie oraz w międzynarodowych biurach podróży. Najlepiej jest szukać noclegu u osób prywatnych. Na dworcu powinny stać "babuszki" z napisami na tekturze oferującymi wynajęcie pokoju. Tak jak na całej Ukrainie należy unikać wszelkiego rodzaju pośredników. Po numerem 061 (Informacja miejska) można uzyskać informacje o wolnych miejscach w akademikach na terenie Kijowa. Dodam jeszcze, że najważniejsze zabytki Kijowa można zwiedzić w 1 dzień, np. Przejazdem i nie trzeba się wówczas martwić o nocleg. Ceny w Kijowie są znacznie wyższe niż pozostałych miastach kraju. Dotyczy to niemalze wszystkich dziedziń życia: od hoteli, aż po jedzenie. W sezonie letnim koło dworca kolejowego można znaleźć babuszkę oferującą nocleg w sensownej cenie lecz trzeba czasem na taką okazję chwilę poczekać.


Zabytki Kijowa

Nie zamierzam wypisywać tutaj wszystkich atrakcji Kijowa, gdyż należy się zaopatrzyć w profesjonalny przewodnik po Kijowie. Chcę tylko zwrócić uwagę turystów na najważniejsze atrakcje Kijowa. Poniższych miejsc nie wolno nie zwiedzić będąc, choćby przejazdem w w stolicy Ukrainy. Jednym z najważniejszych zabytków Kijowa jest sobór św. Sofii pochodzący z przełomu IX i X w. Został on wpisany na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO. Naprzeciw św. Sofii znajduje się monastyr pw. Michała Archanioła, który po zniszczeniach został odbudowany w latach 90-tych. Koniecznie należy również pojechać do Ławry Kijowsko-Pieczerskiej, która stanowi rozległy rezerwat historyczno-kulturalny. Miejsce to jest celem pielgrzymów. Ponadto, każdy musi się przejść po głównej ulicy miasta, której nazwa brzmi - "Chreszczatik"

 

Galeria zdjęć Kijowa

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!