Odessa - Schody

Schody w Odessie, foto: Marco Fieber

Witamy na stronie poświęconej Odessie. Przedstawiamy Państwu najważniejsze informacje, jakie powinien posiadać każdy wybierając się do tego czarnomorskiego portu. 

Powiedzenie mówi, że człowiek powinien w życiu zrobić trzy rzeczy: Posadzić drzewo, Wybudować dom, Spłodzić syna (inna wersja mówi, że dwoje dzieci)

Jednak mieszkańcy Odessy twierdzą, że jest to prawdą, ale tylko dla nich. Pozostali mają jeszcze czwarte zadanie: Zobaczyć Odessę!

Mieszkańcy kochają swoje miasto, i uważają je za stolicę świata, nie jest to jednak oznaka snobizmu, czy szowinizmu. Największą przyjemnością dla "Odessisty" jest wysłuchiwanie słów pochwały pod adresem miasta.
Nie jest tajemnicą, że Odessa jest miastem specyficznym. Odmienny charakter miasta objawia się na każdym, niemalże kroku. Nie ma tu prastarych zabytków, nie ma tu wielu muzeum, tym samym niewiele jest atrakcji turystycznych, a jednak od początku swego istnienia Odessa była i jest darzona ogromną sympatią i ściągają doń tłumy turystów.
Nowo przybyły do Odessy może się rozczarować, jednak jeśli spędzi tam przynajmniej jeden dzień szybko zmieni swoje zdanie. Jeśli po raz pierwszy spojrzymy na symbol Odessy - "Potiomkinowskie schody" z góry, będziemy czuć niedosyt. Stwierdzimy, że spodziewaliśmy się czegoś zupełnie innego. A wystarczy tylko zejść po 193 schodach w dół i spojrzeć nań z dołu, z innej perspektywy - wówczas przed naszymi oczyma ukaże się niesłychany widok. 
Będąc w Odessie należy nauczyć się postrzegać w zupełnie inny sposób, a wtenczas miasto zapadnie nam w pamięci jedynie z pozytywnej strony.
Co tu wiele pisać - Odessę trzeba po prostu zobaczyć! Ostatecznie nie na wyrost Odessa nosi tytuł "Palmiry południa".


Dojazd do Odessy

Do Odessy, z Polski najlepiej dojechać ze Lwowa. Wieczorem ze Lwowa odjeżdża pociąg relacji Lwów-Odessa-Lwów (nr. 26). Pociąg ten jest optymalnym połączeniem z Odessą, gdyż w Odessie jesteśmy rankiem. W powrotną stronę z Odessy wyjeżdża późnym popołudniem, zaś do Lwowa przyjeżdża rano. W sezonie bywają też bezpośrednie pociągi z Polski do Odessy, ale są one znacznie droższe i w dodatku tracą czas na granicy. 
Kursują też autobusy z Niemiec, Austrii, Grecji, Bułgarii i miast byłego ZSRR. Do Odessy można dotrzeć też samolotem (kursy do Wiednia, Moskwy, Kijowa, Tel-a-vivu, Stambułem i innymi miastami europejskimi. Z i do odeskiego portu kursują statki do/z Stambułu, Warny i Hajfy, a w sezonie letnim organizowane są wycieczkowe rejsy na Krym.

Odległość między Odessą i Lwowem to prawie 800km, natomiast do Kijowa jest "zalediwe" 480km".


Atrakcje turystyczne Odessy:

 

schody duzySchody Potiomkinowskie

Schody są symbolem Odessy. Znajdują się pomiędzy historycznym centrum, a portem morskim. Zostały one zbudowane w latach 20-tych XIX w. Swoją popularność zdobyły m.in. dzięki filmowi S. Eisensteina "Pancernik Potiomkin" oraz polsko-radzieckiej produkcji "Deja-Vu" wyreżyserowanej przez J. Machulskiego. Spacer po schodach należy do obowiązkowych czynności turysty. Na górze schodów rozpoczyna się Primorskij Bulwar - klimatyczna aleja spacerowa.

 

 

dieribasovskaya duzyUlica Dieribasowskaja

Dieribasowskaja jest centralnym deptakiem miasta. Wzdłuż ulicy znajduje się wiele eleganckich kawiarnii, restauracji oraz sklepów. Na tej ulicy mieszkał m.in. Mickiewicz i Mendelejew. Od Deribasowskoj odchodzą liczne przecznice, większość z nich jest równie atrakcyjna. Największe wrażenie robi spacer po Dieribasowskoj późnym wieczorem, gdy miasto zaczyna budzić się do życia. Oświetlone kawiarenki robią wrażenie.

 

 

 

opera duzyOpera w Odessie

Opera należy do najważniejszych zabytków architektury Odessy. Wybudowana została w latach 80-tych XIX stulecia na podstawie projektyu włoskich architektów. W ostatnim czasie Opera została gruntownie odrestaurowana, dzięki czemu odzyskała pełny blask. Na placu przed Operą rosną nietypowe, karłowate krzewy. Aby zwiedzić wnętrze trzeba wykupić bilet na spektakl.

 

 

 

 

 

 

 

puszkin duzyPomnik Puszkina

Usytuowany przy Primorskim Bulwarze pomnik Aleksandra Puszkina jest miejscem, gdzie większość turystów przybywających do Odessy robi sobie zdjęcia. Puszkin wymieniany jest jako najwybitniejszy mieszkaniec Odessy. Choć trzeba zaznaczyć, że poeta zamieszkał w Odessie nie ze względu na piękno miasta - został on tutaj zesłany z powodów politycznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

pomnik duzyPomnik Richelieu

Pomnik ten znajduje się na szczycie Schodów Potiomkinowskich. Richelieu był pierwszym burmistrzem Odessy i to właśnie niemu miasto zawdzięcza swój rozwój. Niedługo po założeniu Odessy dalsza budowa miasta stanęła pod znakiem zapytania i do dziś mieszkańcy Odessy uważają, że miasto powstało dzięki swojemu burmistrzowi.

 

 

 

 

 

 

 


odessa plazePlaże w Odessie

Niemal wszyscy turyści przybywający do Odessy chcą choc raz wykąpać się w ciepłym Morzu Czarnym. Odessa rozpościera się na przestrzeni wielu kilometrów wzdłuż wybrzeża. Jednak część północna w wschodnia leżą nad zatoką, która została zanieczyszczona przez port. Z tego powodu obowiązuje zasad, że im bardziej na południe Odessy tym morze jest bardziej czyste, a plaże ładniejsze. Idąc od centrum, już po ok. 2km. można znaleźć ciekawy fragment wybrzeża. Na wysokości dworca kolejowego (ok 1km od stacji) z wysokiego wybrzeża na plażę można zjechać kolejką linową. Dalej na południe znajduje się chyba najbardziej znana plaża - "Arkadia", jest ona jednak stosunkowo mała, zatłoczona i skomercjalizowana. Warto tam jedynie wybrać się na spacer po okolicznych knajpkach. Najlepsze warunki do kąpieli i plazowania są na południowych krańcach miasta. Palże są szerokie, piasek czysty, a woda nie jest zanieczyszczona.

Foto: TijsB


Informacje ogólne o Odessie

Odessa jest stolicą odeskiej obłasti. Miasto jest największym portem na Morzu Czarnym. Powierzchnia miasta wynosi 160 km2. W Odessie mieszka 1,122 tyś mieszkańców, co sytuuje miasto na trzecim miejscu na Ukrainie, po Kijowie i Charkowie pod względem liczebności. W Oddesie większość stanowią Rosjanie, Ukraińcy znajduja się na drugim miejscu, na trzecim zaś, zanajdują się Żydzi.


Klimat Odessy

Odessa jest pod wpływem klimatów: kontynentalnego umiarkowanego i przejściowego suchego. Przeciętnie w roku notoje się 290 słonecznych dni. Zimy są krótkie i łagodne z temperaturą w okolicach 0 stopni. Rzadkością są mrozy poniżej -10C i śnieg. 
Lata są upalne. Średnia temperatura lipca przekracza 25C, zaś temperatury powyżej 35C nie należą do rzadkości.


Historia Odessy

Odessa jest bardzo młodym miastem. Powstała za czasów Katarzyny II, w 1794 roku, kiedy to caryca stwierdziła, że Rosja potrzebuje portu na morzu Czarnym by zacieśnić kontakty handlowe z Europą. Miasto powstało w miejscu gdzie była starogrecka osada. Potem zamieszkiwali tam krymscy Tatarzy, później zaś, osmani tureccy wybudowali wtym miejscu twierdzę Hadżibej, którą to wojska carskie zdobyły w 1789 roku.
Dzieki swojemu położeniu i roli jaką spełniała Odessa szybko stała się znaczącym w Europie ośrodkiem przemysłowym, handlowym, kulturalnym i oświatowym. Wystarczy wspomnieć, że po stu latach od powstania miasta Odessa była czwartym co wielkości miastem w carskiej Rosji (za Moskwą, Petersburgiem i Warszawą).
Podczas II wojny światowej miasto zostało częściowo zniszczone, a wielu mieszkańców zostało rozstrzelanych przez Niemców i Rumunów. 
Dzisiaj Odessa staje się oficjalnym kurortem Ukrainy i czołowym ośrodkiem przemysłowo- handlowym.


Odessa w Kulturze

Od dawna już mieszkańcy Odessy szczycą się kulturą i architerkutą swojego miasta. Uniwersytet w Odessie powstał w 1865, Teatr opery i baletu zbudowany został już w 1809 roku. Pierwsza biblioteka powstała w 1830 roku, zaś muzeum w 1825 roku.

W Odessie mieszakli tacy ludzie jak Aleksander Puszkin, Ilia Miecznikow (biochemik), czy Leonid Utiesow (śpiewak). Ponadto, niemal każdy znany Rosjanin bywał w Odessie. 
O Odessie powstało wiele pieśni - motyw Odessy pojawia się często u Wysockiego

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!