Bakczysaraj to stosunkowo niewielkie miasteczko leżące na trasie z Symferopola do Sewastopola. Niegdyś była to stolica potężnego Chanatu Krymskiego, dzięki czemu miasto zawdzięcza swe zabytki oraz renomę. Dodatkową sławę miastu przynieśli dwaj wielcy poeci - Puszkin i Mickiewicz, którzy w swych utworach zawarli opis Bakczysaraju. Wprawdzie Puszkin przebywał tu podobno zaledwie 1 dzień, co nie zmienia faktu, że dzięki niemu miasto zdobyło rozgłos w całej Rosji. Obecnie do Bakczysaraju zaczęli wracać Tatarzy, których w samym mieście jest już wielu. Jest to bodaj największe skupisko Tatarów na Krymie.

bakczysaraj palac chanowGłównym zabytkiem miasta i największą jego atrakcją jest piękny pałac Chanów. Pałac powstał pod koniec XV w. Na jego terenie znajduje się meczet, mezarłyk, pałac z pozostałościami po haremie, Żelazna Brama oraz dwie fontanny: Złota i Łez. Wstęp na teren Pałacu jest bezpłatny, natomiast wnętrza można zwiedzać wyłącznie po wykupieniu biletu. Dojechać do Pałacu można marszrutką jeżdżącą z dworca przez centrum i jadącą dalej do podnóży Czufut-Kale.

 

 

 

bakczysaraj czufut kaleKilka kilometrów od centrum Bakczysaraju znajduje się "miasto w skale" - Czufut-Kale. Przez wieki w okolicznych skałach zamieszkiwali ludzie, drążąc w górach skalne mieszkania. Czufut-Kale to cały kompleks miejski, który zamieszkany był aż do XIX w. Skalne miasto powstało ok. VI w., aż do XVIII w. Było zamieszkiwane głównie przez greków, którzy znaleźli tutaj schronienie. Po usunięciu stąd greków i przesiedleniu ich do Melitopola Czufut-Kale zamieszkali Karaimi, ich z kolei wysiedlono w XIX w. do Eupatorii. Obecnie Czufut-Kale to obiekt muzealny. Aby się do niego dostać należy wspiąć się krętą górską ścieżką na szczyt góry. Wstęp jest płatny. Ze skalnego miasta rozpościera się piękny widok na okoliczne doliny i góry. W jednym z budynków znajduje się restauracja karaimska, gdzie można skosztować specjałów lokalnej kuchni.

 

bakczysaraj monasterIdąc w górę do Czufut-Kale, na początku trasy mija się Monastyr Uspieński, który został wyryty w stromej skale. Jego początki związane są jeszcze z greckim osadnictwem. Miał on powstać ok. VIII w. Gdy greccy mnisi rozpoczęli jego budowę w skale. Po zdobyciu Krymu przez Rosjan grecy zostali wysiedleni, a klasztor zamknięty. Do użytku, po przebudowie oddano go dopiero w 1850 r.

W okolicach Bakczysaraju znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Wśród nich: Wielki Kanion Krymu, Tepe-Kermen (góra z pięknymi widokami i pozostałościami po podziemnym mieście), Kaczi-Kalion (skała z pieczarami), Eski-Kermen (ruiny twierdzy bizantyjskiej z VI w.), Mangup (najważniejsze miasto skalne)

Za odwiedzeniem Bakczysaraju przemawia przede wszystkim jego dogodne położenie. Dojechać tu można w niecałą godzinę zarówno z Symferopola, Sewastopola jak i Jałty. Bakczysaraj ma dobre połączenia z Sewastopolem i Symferopolem, przez co może być celem jednodniowej wycieczki. 

Z powodu położenia miasta z dala od morza latem panuje tutaj znacznie większy upał niż w nadmorskich miejscowościach Krymu. Warto o tym pamiętać szczególnie w okresie wysokich temperatur. Centrum Bakczysaraju leży w dolinie pomiędzy skałami, przez co nie ma tutaj powiewu wiatru.  

bakczysaraj sklane miasto

bakczysaraj sklane miasto kanion

bakczysaraj sklane miasto panorama

 

Wszystkie zdjęcia na stronie: Bossi, flickr

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!