Drogi na Ukrainie

Tzw. trasa Коми-трофи, Foto: kovalev999, smotra.ru

Pewnie każdy z nas widział mnóstwo zdjęć z dróg w byłym ZSRR, gdzie nie tylko samochody osobowe nie są w stanie przejechać, ale również TIRy, czy wręcz czołgi grzęzną w błocie i dziurach. Choć na Ukrainie raczej nie zdarzają się aż tak ekstremalne przypadki jak na dalekiej Syberii, to mimo wszystko Ukraina, podobnie jak większość krajów byłego Związku Radzieckiego nie jest wymarzonym miejscem dla podwozia twojego samochodu. Stan dróg na Ukrainie zmienia się dość często i niestety nie zawsze zastosowanie ma reguła, która mówi, że nowa droga będzie lepszej jakości. Znanych jest wiele przypadków, gdy nowo wyremontowana droga po jednej zimie przemieniała się w ścieżkę dla samochodów z napędem 4x4 :(

Aktualny stan nawierzchni dróg na Ukrainie i w Rosji

Na szczęście od niedawna istnieje w Internecie tworzona przez użytkowników strona Dorogy.net, na której można sprawdzić w jakim stanie jest interesująca nas strona. Jest to projekt ukraiński, dlatego większość danych dotyczy Ukrainy, można jednak sprawdzić również niektóre drogi w Rosji, Azerbejdżanie, Armenii, Kazachstanie i Kirgistanie. Podejrzewam, że dzięki szybkiemu rozwojowi strony niedługo dokładność danych w całym obszarze post-radzieckim będzie dokładna.

Kolorem czerwonym oznaczono drogi złej jakości, zielonym dobrej. Za informację o stronie wielkie dzięki użytkownikowi naszego forum: bzyq-74

Jeśli powyższa mapa nie rozwiała Twoich wątpliwości co do przejezdności konkretnej drogi, zachęcamy do udziału w odpowiednim wątku naszego forum, gdzie użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami z przejazdów.

 

Zimowe drogi w Rosji

Wybierając się zwłaszcza na północ Rosji należy pamiętać, że wiele tras na mapach oznaczonych jest jako drogi zimowe. Są one przyjezdne wyłącznie w zimie, gdy temperatury spadają grubo poniżej 0 stopni, dzięki czemu rozmoknięte nawierzchnie stają się twarde i przejezdne. Zimowe drogi występują również jako przeprawy przez rzeki, czy jeziora. Chyba najbardziej znaną zimową drogą była tzw. Droga życia, dzięki której w latach 1941-1943 zaopatrywano oblężony przez Niemców Leningrad (była to przez długi czas jedyna droga dostaw dla ginącego z głodu miasta).  

Wśród obecnych zimowych dróg szczególna uwagę zwracają te prowadzące przez akweny. Droga przez Bajkał skraca mieszkańcom podróż z północy na południe o kilka dni. W lecie przedostać się swoim samochodem muszą robić potężną pętlę lub wybrać drogę wodolotem przez jezioro. Natomiast w zimie w ciągu jednego dnia można pokonać kilkaset kilometrów łączących np. Sewierobajkalsk z Irkuckiem. Przeprawa drogą lodową przez Bajkał jest również jedyną możliwością dotarcia na wyspę Olchon przez kilka zimowych miesięcy.

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!