Sudak to niezbyt duże (13 tys. mieszkańców), acz bardzo popularne miasteczko położone we wschodniej części półwyspu krymskiego, oddalone od Teodozji o 55 km. Uroku Sudakowi dodaje jego położenie. Z każdej strony jest miasto jest otoczone przez góry. Na zachodnim krańcu miasta, na wzgórzu nad samym morzem wznosi się pięknie położona Twierdza Genueńska, która stała się wizytówką miasta. Ze wzgórza zamkowego doskonale widać, że Sudak, podobnie jak i okoliczne kurorty jest niejako wciśnięty pomiędzy otaczające góry. Sudak to fragment wybrzeża, które nie jest stromą skałą, a łagodnym wzniesieniem.

 

Atrakcje Sudaka

sudak twierdzaTwierdza Genueńska została wybudowana na przełomie XIV i XV w. W czasie gdy miejscowość stanowiła faktorię genueńską. Wkrótce potem tereny te zajęli Turcy. Zresztą Genueńczycy i Turcy to nie jedyne narody zamieszkujące te tereny przed przybyciem Rosjan. Byli obecni tutaj także Grecy i Mongołowie.

 

 

 

 

 

 

sudak plazaOprócz Twierdzy największą atrakcją Sudaka jest morze z przyjemnymi, acz zatłoczonymi plażami. Choć nie ma tutaj piasku, a dominują drobne kamyczki, plaże są bardzo atrakcyjne. Długie, łagodne zejścia do morza sprawiają, że do Sudaka co roku przyjeżdżają tłumy wczasowiczów. Niestety większość plaż jest płatna i mimo to zatłoczona. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie się nad morze w czasie gdy w ośrodkach turystycznych jest pora obiadowa, wówczas niektóre popularne miejsca pustoszeją, a wejść na nie można za darmo.

Centralnym miejscem w Sudaku jest promenada wiodąca od wybrzeża do miasteczka, gdzie przechodzi w ulicę Lenina. Jest ona dosyć długa, a wzdłuż niej sprzedaje się niemal wszystko. Po dotarciu na sam brzeg można skorzystać z usług jednego z wielu punktów gastronomicznych.

Znalezienie noclegu w Sudaku nie stanowi problemu - jest tutaj stosunkowo tanio. Warto pamiętać, że w blokach mieszkalnych w lecie występują zwykle poważne problemy z dostawą wody, z tego powodu lepszym rozwiązaniem może okazać się nocleg w tzw. "ciastnym sektorze".

 

Dojazd do Sudaka

Dojazd do Sudaka możliwy jest głównie autobusami z Symferopola i Teodozji. Podróż do Symferopola trwa ok. 2 godzin, podobny jest czas przejazdu do Teodozji. Natomiast podróż autobusem do Ałuszty, drogą wiodącą nad samym morzem jest bardzo czasochłonna. Droga jest bardzo kręta i górzysta, dlatego autobus pokonuje stosunkowo krótką trasę w kilka godzin. Choć w Sudaku nie ma kolei to jednak można tutaj kupić bilety na pociągi z Symferopola i Teodozji. Warto o nie zadbać zaraz po przyjeździe.

 

Nowy Świat

nowy swiatNowy Świat jest osobną miejscowością oddaloną od Sudaka zaledwie o kilka kilometrów. Aby się tam dostać należy podjechać busem drogą wiodącą na zachód poprzez wysokie wzniesienia. Stosunkowo często kursują pomiędzy Sudakiem i Nowym Światem marszrutki.

Sam Nowy Świat to niejako miniatura Sudaka. Jednak nie sama miejscowość jest tutaj największą atrakcją. Turyści odwiedzają Nowy Świat zwłaszcza ze względu na wspaniały rezerwat przyrodniczy stworzony na wystającym w morze cyplu.

 

 


nowy swiat rezerwatDla zwiedzających utworzono specjalną ścieżkę (szlak Golicyna), podążając którą można podziwiać uroki tego miejsca. A patrzyć jest na co: fascynujące skały wchodzące wprost do wody, krystalicznie czysta woda, jaskinie zamieszkałe przez nietoperze to tylko niektóre z atrakcji rezerwatu. Spacer wyznaczoną ścieżką trwa co najmniej 2 godziny.

 

 

 

 

 

nowy swiat rezerwat2

Sama miejscowość Nowy Świat jest także pięknie położona. Jest także możliwość znalezienia noclegu, jednak ze względu na niewielkie rozmiary i sporą popularność miejsca ceny są tutaj wyższe niż w Sudaku.

Nowy Świat słynie także z produkcji wina i szampanów. Będąc tutaj należy koniecznie skosztować miejscowych produktów.

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć z Nowego Świata

 

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!