poczajów - ukraina

Poczajów

Poczajów słynie na Ukrainie (i nie tylko) ze swej Ławry. Jest to jedyny powód, dla którego codziennie przybywają tutaj setki osób. Dzięki ławrze Poczajów stał się jednym z największych ośrdoków maryjnych na Ukrainie. Oprócz pielgrzymów do Poczajowa przybywa także spora liczba turystów, w tym także z Polski. Swoją popularność wśród polskich turystów Poczajów zawdzięcza Ławrze oraz dogodnemu położeniu na trasie do Krzemieńca i dalej na Wschód. Obecnie miasto liczy ok. 10 tys. mieszkańców.

Dojazd do Poczajowa

Choć przez Poczajów nie przebiega żadna linia kolejowa ani główniejsza droga to jednak nie stanowi większego problemu dotarcie tutaj. Dzięki dużej ilości pielgrzymów do Poczajowa regularnie kursują autobusy nie tylko z okolicznych miejscowości ale także z dużych lecz oddalonych miast Ukrainy. Ze Lwowa kursuje codziennie autobus do Poczajowa, tak samo z Tarnopola. Najwięcej połączeń Poczajów ma z Krzemieńcem (20 km) oraz Brodami i Radziwiłowem. Szczegółowe rozkłady jazdy znajdziesz na stronie z rozkładami jazdy.

 

Nocleg w Poczajowie

Niemal cały Poczajów żyje w rytm nadawany przez Ławrę. W związku z tym miejscowi są nastawieni na przyjmowanie gości. Hotelu raczej w mieście nie ma, ale miejsce w domu prywatnym powinno się znaleźć bez większych problemów. Ponadto, starym zwyczajem dozwolone jest nocowanie (a raczej koczowanie) w określonych miejscach w samej Ławrze. Służyć to ma pątnikom, którzy przybyli z odległych miejscowości. Nie muszę dodawać, że nocleg taki jest bezpłatny, natomiast obowiązkowe jest przestrzeganie bezwzględenj ciszy.

 

Atrakcje turystyczne Poczajowa

Jak już wspomniałem, największą atrakcją i bodaj jedyną (nie licząc cerkwi w mieście) atrakcją turystyczną w Poczajowie jest Ławra. Miejsce to nabrało szczególnego znaczenia relegijnego gdy w XIII w. kryjącym się tu przed światem pustelnikom prawosławnym ukazała się postać Matki Boskiej. Pod koniec XVI w. wybudowano tu pierwszą świątynię jednak do dnia dzisiajszego nie przetrwała ona. Najstarsze obiekty pochodzą z XVII i XVIII w. Są to: cerkiew św Trójcy, Sobór Zaśnięcia MB, klasztor. Duże znaczenie przypisywane jest znajdującym się na terenie Ławry relikwiom św. Hioba. Warto zaznaczyć, że chociaż Ławra jest obiektem kultu prawosławnego, modlą się tu zarówno grekokatolicy jak i katolicy obrządku łacińskiego.

 

Galeria zdjęć z Poczajowa

 

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!