Bajkał - Rosja

Wyspa Olchon na Bajkale

Jezioro Bajkał jest jednym z najciekawszym miejsc na kuli ziemskiej. Bajkał to nie tylko najgłębsze jezioro na świecie (maksymalna głębokość wynosi 1637 m ), jest to także największy zbiornik wody pitnej (ocenia się, że Bajkał zawiera 22% światowych zasobów) oraz najgłębsza kryptodepresja.

Bajkał położony jest we wschodniej Syberii, w całości należy do Federacji Rosyjskiej. Administracyjnie jezioro Bajkał leży na terenie dwóch podmiotów Federacji: Irkuckiej obłasti oraz republiki Buriacja.

Długość samego jeziora wynosi około 636 km, zaś szerokość waha się pomiędzy 25, a 80km. Ogólna powierzchnia Bajkału to 31,5 tys. km2, co można porównać z obszarem Belgii. Na Bajkale znajdują się 22 wyspy, z których największa - Olchon zajmuje niecałe 750 km2. Objętość jeziora sięga 23 tys. km3, co sprawia, że Bajkał ustępuje wyłącznie M. Kaspijskiemu pod względem objętości. Linia brzegowa jeziora wynosi 2100 km .

Jezioro Bajkał otoczone jest z każdej strony przez góry. Od strony zachodniej są to Góry Bajkalskie, które sięgają do 2572 m2 , od wschodu Bajkał otaczają Góry Barguzińskie dochodzące do 3000 m2 , zaś od południa i południowego-wschodu Bajkał okala pasmo Hamar Daban. Ze wszystkich tych gór do Bajkału spływają wody aż 336 rzek i potoków. Największymi rzekami wpadającymi do Bajkału są Selenga , Górna Angara , Barguzin . Co ciekawe, z Bajkału wypływa tylko jedna rzeka - Angara , dopływ Jeniseju o długości 1840 km .

Położeniu wokół gór i dużej głębokości Bajkał zawdzięcza bardzo niskie temperatury wody. Pomimo, iż w letnie miesiące są w tej części Syberii bardzo ciepłe to na powierzchni Bajkału temperatura sięga zaledwie 8- 9C , zaś przy brzegu podnosi się średnio do 15C , w niektórych zatokach zdarza się, że temperatura jest jeszcze wyższa. Średnia temperatura wody na większych głębokościach sięga 4C . Od jesieni do wiosny powierzchnia jeziora jest zamarznięta, a pokrywa lodu jest na tyle wytrzymała, że tafla jeziora przekształca się trasę dla samochodów, które poruszając się po jeziorze skracają sobie drogę.

Jako ciekawostkę można dodać, że woda Bajkału jest na tyle przezroczysta, że dno można dojrzeć nawet na głębokości 40 m .

Bajkał położony jest na obszarze sejsmicznie aktywnym, dzięki temu w obszarze jeziora dochodzi do częstych trzęsień ziemi, jednak większość z nich jest nieodczuwalna, a najsilniejsze wstrząsy osiągają zaledwie 1-2 stopnie w skali Richtera. Na Bajkale dochodzi także do sztormów, jednak okres, w którym nasilają się one to wiosna i jesień, zaś w lecie, gdy ruch turystyczny jest największy powierzchnia jeziora jest z reguły bardzo spokojna.

 

Turystyka na Bajkale

Teren jeziora Bajkał posiada kilka najważniejszych regionów turystycznych. Znajdują się one w miejscach najłatwiej dostępnych z lądu. Poniżej prezentujemy te najpopularniejsze

 

Listwianka i okolice

bajkal listwiankaListwianka z pewnością jest jednym z najpopularniejszych miejsc wybieranych przez rosyjskich turystów. Sama miejscowość leży w miejscu gdzie z Bajkału wypływa Angara, po prawej stronie rzeki. W Listwiance znajduje się bardzo dużo różnorakich hoteli, pensjonatów i kwater prywatnych. Należy jednak zaznaczyć, że większość hoteli jest bardzo droga, natomiast nocleg w prywatnych kwaterach można bez większych trudności znaleźć za mniej niż 20 PLN. Listwianka ciągnie się kilka kilometrów od Angary aż po wzgórza ograniczające miejscowość od północy. Centrum Listwianki to przystań statków, obok przystani znajduje się przystanek autobusowy oraz mały targ.

Atrakcji w samej Listwiance nie ma zbyt wielu. Plaża jest stosunkowo wąska, kamienista i zanieczyszczona. Mimo to w pogodny dzień wypoczywa tutaj wiele osób. Listwianka jest także początkowym i końcowym punktem wypadów w okoliczne góry. Sporą popularnością cieszą się rejsy po Bajkale oraz jednodniowe wycieczki do położonych na północ od Listwianki plaż. W połowie drogi z Listwianki do Irkucka znajduje się skansen, w którym można zobaczyć budownictwo lokalnych ludów oraz rosyjskie drewniane budynki z XVII-XIX w. Skansen jest tuż przy drodze, nazywa się "Talcy".

 

Na przeciwnym brzegu Angary znajduje się Port Bajkał. Miejscowość swoje istnienie zawdzięcza biegnącej niegdyś tędy Kolei Transsyberyjskiej. Jednak po II wojnie światowej, władze radzieckie postanowiły wybudować w Irkucku zaporę, spiętrzającą Angarę. Po tej inwestycji poziom Angary podniósł się na tyle, że odcinek Kolei Transsyberyjskiej między Irkuckiem, a portem Bajkał znalazł się pod wodą. Dla funkcjonowania kolei nie miało to zbyt dużego znaczenia, gdyż w tym czasie pociągi kursowały już po nowo wybudowanym odcinku Irkuck-Sludianka, omijającym Port Bajkał.

W chwili obecnej Port Bajkał to zaledwie kilka chałup rybackich, przystań oraz końcowa stacja tzw. Kolei Krugobajkalskiej wiodącej do Sludianki. Pomiędzy Listwianką i Portem Bajkał codziennie w lecie kursuje kilka promów, jednak ostatnie kursy są dosyć wcześnie przez co nie ma możliwości zdążyć z pociągu ze Sludianki na prom do Listwianki.

 

Kolej Krugobajkalska

kolej krugobajkalskaKolej Krugobajkalska - pozostałość po niegdysiejszym trakcie kolejowym Irkuck-Port Bajkał-Sludianka, w chwili obecnej ma marginalne znaczenie. Z rzadka jeżdżące pociągi przewożą głównie turystów do miejsc niedostępnych inną drogą, a także zaopatrują nieliczne na trasie wioski, które nie mają innej łączności ze światem niż przez kolej. Podróż pociągiem po 90-kilometrowym odcinku trasu trwa nawet 7 godzin. Na każdej stacji pociąg zatrzymuje się na dłużej, gdyż w jadącym wagonie urządzono sklep, w którym zaopatrują się miejscowi.

Pociągi kursują nieregularnie. Niemal co drugi dzień jeździ zwykły pociąg, ze sklepem, natomiast w pozostałe dni kursuje "skład turystyczny".

"Krugobajkalka", jak nazywają tę kolej miejscowi to także ewenement na skalę światową ze względu na teren po jakim biegnie ta trasa. Aby wybudować linię kolejową na tym odcinku budowniczowie musieli przekopać aż 38 tuneli, których długość wynosi ponad 9km (1/10 trasy przebiega w tunelach). Oprócz tuneli, na trasie znajduje się także 18 galerii. Do takich konstrukcji zmusiły warunki naturalne. Skalisty brzeg raczej nie nadawał się do umiejscowienia w tym miejscu linii kolei. Jednak przeprawy promowe z Irkucka do Mysowej przez Bajkał były zbyt czasochłonne i niebezpieczne, dlatego postanowiono za wszelką cenę wybudować brakujący fragment Wielkiej Magistrali Transsyberyjskiej.

 

Południowe wybrzeże Bajkału

Ciągnące się od Sludianki na Wschód wybrzeże to także ulubione miejsce wypoczynku Rosjan. Należy jednak zaznaczyć, że w przeciwieństwie do Listwianki na tym odcinku nie ma zbytnio rozbudowanej infrastruktury turystycznej, a większość turystów decyduje się na wypoczynek pod namiotem. Słabo zaludnione obszary pomiędzy kilkoma miasteczkami to idealne miejsce na biwak. W dodatku biegnąca cały czas wzdłuż Bajkału Kolej Transsyberyjska zapewnia łatwy dojazd do niemal każdego miejsca. Największym problemem w tym regionie jest zanieczyszczenie środowiska przez fabrykę celulozy umiejscowionej w Bajkalsku. Choć od lat mówi się o konieczności zamknięcia tego zakładu, to jednak do tej pory fabryka zatruwa zarówno jezioro jak i otaczające tereny.

 

Sludianka to przede wszystkim węzeł komunikacyjny. To tutaj zaczyna się Kolej Krugobajkalska. Kilka kilometrów na zachód, w Kułtuku, od drogi Irkuck - Ułan-Ude odgałęzia się droga do popularnej Doliny Tunkijskiej. W Sludiance rozpoczyna się także szlak turystyczny na Górę Czerskiego (ok. 25km w 1 stronę). W Sludiance tanio można przenocować w prywatnym muzeum minerałów, na południowym krańcu miejscowości (można dojechać marszrutką). Oprócz możliwości noclegu, w muzeum można dowiedzieć się o okolicznych atrakcjach turystycznych.

 

cieple zrodla bajkal5 km na południe od miejscowości Wydrino (na wschód od Bajkalska) położone są tzw. "Ciepłe jeziora". Woda w nich faktycznie jest znacznie cieplejsza niż w Bajkale, jednak nie jest to kąpielisko termalne. Aby dotrzeć do ośrodka "Ciepłe jeziora", na terenie którego znajduje się jezioro należy od miejscowości Wydrino podejść kilkaset metrów na zachód, przekroczyć rzekę i skręcić w lewo, na południe. Droga jest niezbyt ciekawa, wiedzie przez las starą zniszczoną drogą asfaltową. Można tu także dojechać wynajętym busem. Wstęp na teren ośrodka jest płatny, są to jednak grosze. Samo jezioro położone jest wśród gór. Na terenie ośrodka funkcjonuje kilka barów, wypożyczalnia rowerków wodnych itp.

 

 

Wyspa Olchon

bajkal wyspa olchonNajwiększa wyspa na Bajkale to także jedna z największych atrakcji tego regionu. Wspaniała przyroda oraz piękne krajobrazy przyciągają tutaj licznych turystów. Wyspa Olchon na południu jest oddzielona od lądu wąską, kilkusetmetrową cieśniną. W tym miejscu w okresie letnim regularnie kursuje niewielki prom. Niestety, osób chcących przedostać się na drugi brzeg jest znacznie więcej niż miejsc na promie, przez co tworzy się tam dosyć długa kolejka samochodów. Autobusy i marszrutką odprawiane są w pierwszej kolejności, przez co skorzystanie z publicznej komunikacji jest najszybszym sposobem na przedostanie się na Olchon. Zresztą możliwości dojazdu jest naprawdę sporo. Większość autobusów i marszrutek odjeżdża mniej więcej co godzinę z dworca autobusowego w Irkucku. Podróż trwa od 5 do 7 godzin. Ostatni autobus jedzie z Irkucka o 14.00. Na wyspę jest też możliwość przedostania się wodolotem, rejsy rozpoczynają się w Irkucku.

Najpopularniejszym i zarazem największym ośrodkiem turystycznym na Olchonie jest wioska Chużyr, w centralnej części wyspy, na zachodnim brzegu. Nie ma tam najmniejszych problemów ze znalezieniem taniego noclegu. W centralnym punkie umiejscowiona jest nawet budka informacji turystycznej, w której można bezpłatnie dowiedzieć się o możliwości noclegu. W biurze tym można także wykupić całodniową wycieczkę na północ wyspy, gdzie znajdują się piękne skały wpadające wprost do Bajkału. W kilku miejscach na wyspie można także wynająć rowery.

 

Północ Bajkału

polnoc bajkaluWraz z powstaniem Bajkało-Amurskiej Magistrali (BAM) północne obrzeża Bajkału zostały połączone koleją z pozostałą częścią Rosji. W tym czasie powstały także niektóre miasta oraz osiedla mieszkalne. Jednym z powstałych w latach 70-tych miast jest Siewierobajkalsk. Samo miasto nie jest ciekawe. Jest to typowe socrealistyczne osiedle, z wysokimi blokami. Dla wielu turystów jest to jednak dogodny punkt wypadowy w pobliskie góry, do lokalnych ośrodków leżących nad Bajkałem. W okolicy znajdują się także pozostałości stalinowskiego łagru przy kopalni miki.

 

 

Komunikacja wokół Bajkału

Miastem, z którego bez większych problemów można dotrzeć do większości miejsc na Bajkale jest Irkuck. Z Irkucka kursują pociągi, którymi można dojechać do wszystkich miejscowości na południowym wybrzeżu (od Sludianki na wschód, aż do Ułan-Ude). Również pociągiem można z Irkucka dojechać przez Tajszet to Siewierobajkalska, na północy jeziora. Jednak podróż taka trwa aż 2 doby. Autobusy i busy jeżdżą z Irkucka do wielu popularnych ośrodków turystycznych na zachodnim i południowym wybrzeżu Bajkału. Wspomniane już powyżej połączenia na wyspę Olchon to tylko jeden z wielu kierunków lokalnego ruchu autobusów.

Ciekawym rozwiązaniem jest podróż drogą wodną, statkiem, promem lub wodolotem. W okresie letnim z Irkucka można dostać się do Listwianki, na Olchon, czy nawet do Siewierobajkalska.

Jeśli wybierają się Państwo na wschodnie obrzeża Bajkału to dobrym punktem wypadowym będzie stolica Buriacji - Ułan-Ude. Stamtąd autobusem lub prywatnym samochodem można dotrzeć np. do Ust-Barguzin.

Irkuck oraz Ułan-Ude posiadają także liczne połączenia lotnicze zarówno z większymi miastami regionu, jak i częścią europejską Rosji, przede wszystkim z Moskwą.

Zobacz również stronę z kolejowymi rozkładami jazdy
Szczegółowy rozkład ruchu transportu wodnego znaleźć można pod tym adresem: http://www.baikal.irkutsk.ru/

 

Zobacz koniecznie szczegółową mapę topograficzną Jeziora Bajkał


 

Galeria zdjęć południowej oraz zachodniej części Bajkału


 

Galeria zdjęć Wyspy Olchon

 

Tekst napisany w oparciu o własne doświadczenia z podróży latem 2005 roku, zaś informacje teoretyczne zaczerpnięto ze strony baikal.irkutsk.ru oraz z rosyjskiej Wikipedii

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!