petersburg - Rosja

Sankt Petersburg

Sankt Petersburg (po rosyjsku - Sankt Pieterburg, potocznie - "Piter") jest nazywany drugą stolicą Rosji. Miasto to jest również drugim co do wielkości w Federacji Rosyjskiej. Leżący przy ujściu Newy do Zatoki Fińskiej Petersburg liczy ok. 5 mln mieszkańców oraz zajmuje powierzchnię 670 km2. "Piter" niemal pod każdym względem znajduje się w rankingu miast rosyjskich na drugim miejscu, zaraz po Moskwie. Główne funkcje dzisiejszego Petersburga: ośrodek gospodarczy, kulturalny (teatry, filharmonia, muzea), naukowy (ponad 40 szkół wyższych) oraz przemysłowy (m.in. stocznia). Znaczenia Petersburgowi dodaje jego szczególne położenie geograficzne. Jest to port morski nad Bałtykiem, który posiada także połączenia wodne z morzami: Białym, Azowskim, Kaspijskim i Czarnym. Ponadto, Petersburg wraz z otaczajacymi go miejscowościami stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych zarówno w Rosji, jak i w Europie.

Historia Petersburga

Petersburg został założony przez Piotra I w 1703 r. Zlokalizowano go na terenach odebranych Szwedom w trakcie Wojny Północnej. O położeniu miasta zdecydowało położenie geograficzne zapewniające Rosji dostęp do Morza Bałtyckiego, nie zaś warunki klimatyczne, czy naturalne. Tereny dzisiejszego Petersburga zajmowały w większości bagna delty Newy. Budowa miasta-twierdzy w tym miejscu miała także zapewnić Rosji bezpieczeństwo ze strony Szwecji. Petersburg budowano w błyskawicznym tempie. Już w 1712 r. miasto stało się stolicą Rosji odbierając na wiele lat znaczenie Moskwie.

W pierwszej połowie XVIII w. skoncentrowano się na budowie budynków państwowych. W tym czasie zbudowano m.in. Admiralicję wraz ze stocznią. W dzisięcioleciach drugiej połowie XVIII w. w Petersburgu powstawały głównie pałace oraz świątynie. Tak szybki rozwój miasta był możliwy dzięki zatrudnieniu ogromnej rzeszy specjalistów z całego świata. Z czasem do Petersburga tłumnie zaczęli przybywać kupcy i rzemieślnicy. Do budowy miasta zaciągnięto także tysiące niewolników, głównie mieszkańców dzisiejszej Ukrainy. Równolegle z rozbudową Petersburga w mieście powstawały liczne instytucje kulturalne i naukowe. W XVIII w. powstały: Akademia Morska, Szkoła Inżynieryjna, Akademia Nauk czy też Instytut Górniczy.

W wiek XIX Petersburg wkroczył jako światowa metropolia i stolica Imperium. W 1819 r. powstał tu Uniwersytet co jeszcze bardziej dodało prestiżu miastu. Petersburg odgrywał także rolę polityczną. W 1825 r. wybuchło tutaj powstanie dekabrystów. Wraz z postępującą rewolucją przemysłową, rozwojem kapitalizmu oraz ostatecznym zniesieniem pańszczyzny w 1861 r. Petersburg stał się areną licznych demonstracji politycznych. Miasto zamieszkiwali w większości robotnicy, którzy przybyli tutaj w poszukiwaniu źródeł zarobkowania. Dochodziło tutaj do wielu zamachów politycznych oraz spisków. Ostatecznie w 1905 r. wybuchła w Petersburgu rewolucja, która zmusiła cara do częściowej zmiany ustrojowej.

Wraz z wybuchem I wojny światowej warunki życia robotników w Petersburgu (przemianowanym na Piotrogród - powodem zmiany były pobudki patriotyczne oraz chęć odcięcia się od wrogich Niemiec) uległy zdecydowanemu pogorszeniu. Porażki na frontach wojny oraz konflikt wewnętrzny doprowadzić w 1917 r. najpierw do rewolucji lutowej, a następnie do październikowej (bolszewickiej).

Nowy, komunistyczny rząd początkowo urzędował w Piotrogrodzie, jednak z obawy przed atakiem wojsk niemieckich przeniósł się w marcu 1918 r. do Moskwy. Wówczas doszło do przeniesienia stolicy. W okresie porewolucyjnym doszło do znamiennego wydarzenia. W pobliskim Kronsztadzie w 1921 r. krwawo stłumiono bunt marynarzy, którzy w poprzednich latach opowiadali się za władzą bolszewicką. W 1924 r. niedługo po śmierci Lenina miasto przemianowano na Leningrad. Nazwa ta utrzymała się aż do roku 1991. W okresie międzywojennym Leningrad poddano intensywnej industrializacji przez co miasto błyskawicznie się rozrosło. W 1939 r. w Leningradzie mieszkała ponad 3 mln ludzi. W czasach stalinowskich Leningrad pełnił także rolę liberalnego, jak na warunki radzieckie, ośrodka myśli i kultury. Należy jeszcze odnotować fakt zabójstwa Kirowa w 1934 r. Stalin obawiał się, ze Kirow - przywódca partii w Leningradzie - może mu zagrozić. W związku z tym Stalin zdecydował się na zlikwidowanie Kirowa. Morderstwo tego bolszewika stało się jednocześnie początkiem krwawego terroru i czystki trwającej w ZSRR kilka następnych lat.

Najstraszniejszym okresem w historii Petersburga-Leningradu był czas wojny ZSRR z hitlerowskimi Niemcami. Zaledwie w 2,5 miesiąca od początku wojny Armii Niemieckiej udało się dotrzeć pod Leningrad. Hitler postanowił za wszelką cenę zdobyć miasto. Był to nie tylko cel taktyczny, ale przede wszystkim (podobnie jak w przypadku Stalingradu) ambicjonalny. Wraz z wkroczeniem wojsk niemieckich w rejon Leningradu rozpoczęła się tzw. Blokada Leningradu. W czasie niemalże 900 dni oblężenia w wyniku bombardowań, głodu oraz chorób w Leningradzie zmarło ponad 1 mln osób (więcej niż łączna suma ofiar brytyjskich i amerykańskich w czasie całej wojny, na wszystkich frontach). Należy zaznaczyć, że większość mieszkańców nie została ewakuowana na czas wojny. Wywieziono jedynie ważne zakłady przemysłowe oraz zbiory z Ermitażu. Jedynym źródłem zaopatrzenia Leningradu w żywność oraz amunicję była trasa przez zamarznięte Jezioro Ładoga. W mieście panował straszny głód, racje żywnościowe zmniejszono nawet do 175 g chleba wypieczonego z mąki zmieszanej z trocinami. Dochodziło nawet do aktów kanibalizmu. Dziennie ginęło nawet 30 tys osób. Pomimo strasznych okoliczności miasto żyło. W sierpniu 1942 r. wyemitowano nawet premierowe wykonanie VII Symfonii Szostakowicza. Straty miasta wywołane wojną były na tyle dotkliwe, że dopiero w latach 60-tych udało się odbudować liczebność mieszkańców.

Wraz z upadkiem Związku Radzieckiego miasto odzyskało nie tylko swoją pierwotną nazwę. W 1998 r. w soborze Pietropawłowskim (tradycyjnym miejscu pochówku carów) dokonano ceremonii pogrzebowej ostatniej rodziny carskiej. Pochowano tam szczątki cara Mikołaja II, jego żony Aleksandry oraz ich dzieci. Uroczystość ta wywołała wiele kontrowersji i dyskusji, pogłębionych faktem wyświęcenia osoby cara, który stał się świętym, gdyż zginął w obronie wiary. Ważnym wydarzeniem w historii miasta była także huczna uroczystość 300-tnej rocznicy założenia Petersburga.

 

Atrakcje turystyczne Petersburga

 

petersburg newski prospekt

Prospekt Newski

Prospekt Newski jest symbolem Petersburga. Ciągnie się on na długości 4,5 km i stanowi ścisłe centrum Petersburga. Można powiedzieć, że prospekt Newski stanowi oś miasta. Początek prospektu to okolice Admiralicji i Pałacu Zimowego, kończy się ta ulica dopiero przy soborze Aleksandra Newskiego. Prospekt powstał w pierwszych latach istnienia Petersburga. Początkowo pełnił funkcję jako trasa wylotowa w stronę Nowogrodu. Z czasem wzdłuż ulicy powstało wiele budynków i pałaców. Obecnie Prospekt Newski spełnia rolę reprezentacyjną miasta. Znajduje się tu wiele sklepów, przede wszystkim luksusowych. Na Newskim ulokowano kilka bardzo drogich hoteli oraz restauracji. Idąc po prospekcie natknąć się można wiele zabytków i atrakcji: Admiralicja, Ermitaż, Sobór Kazański, Gostinnyj Dwor, Pasaż, kościół ormiański, pałac Woroncowa, pomnik Katarzyny II, sobór Aleksandra Newskiego oraz wiele innych.

Spacer po Prospekcie Newskim należy do obowiązkowych zadań dla turystów przybywających do Petersburga. Niektórym może przeszkadzać panujący na prospekcie spory ruch, zarówno kołowy jak i pieszy. Należy wziąć jednak pod uwagę fakt, iż Newski to nie tylko atrakcja turystyczna, ale przede wszystkim serce tętniącego życiem miasta. 


ermitaz petersburgErmitaż

Ermitaż, zwany też Pałacem Zimowym,  należy do największych atrakcji całej Rosji. Budynek został zbudowany w latach 1754-62 przez Rastrellego na miejscu rozebranego poprzedniego Pałacu Zimowego. Po pożarze z roku 1837 został częściowo przebudowany. Pałac Zimowy przekazany został muzeum Ermitażu. Ermitaż znajduje się w sumie w pięciu budynkach. O ogromie tego muzeum niech świadczy fakt, iż tylko główny budnek posiada ponad 1000 sal i 117 klatek schodowych. Muzeum zawiera największą kolekcję dzieł sztuki w Rosji oraz jedną z największych na świecie. W Ermitażu znajduje się ponad 2 mln obiektów, głównie malarstwa zachodniego, grafik, rzeźby. W Ermitażu znajdują się także zbiory starożytne (sztuka scytyjska). Nie sposób opisać jest nawet części atrakcji Ermitażu, dlatego chętnych zapraszam pod adres oficjalnej strony muzeum: www.hermitagemuseum.org Strona ta posiada również wersję angielską.

Wstęp do Ermitażu jest płatny. Cena w 2014 roku wynosiła 550 rubli. Bilety najlepiej zamawiać wcześniej przez Internet, gdyż kolejki do kas mogą być długie, zwłaszcza w sezonie. 


petersburg twierdza pietropawlowskaTwierdza Pietropawłowska

Twierdza Pietropawłowska jest najstarszym budynkiem w Petersburgu. Zbudowano ją jeszcze w 1708 r. Miała ona pełnić funkcję obronną, przed ew. najazdami Szwedów. W czasie późniejszym na terenie twierdzy chowano niemal wszystkich carów Rosji (można zobaczyć grobowce m.in. Piotra I, Katarzyny II, czy wreszcie Mikołaja II wraz z rodziną). W budynkach wojskowych znajdowało się także więzienie, w którym przetrzymywano głównie więźniów politycznych, m.in. Fiodora Dostojewskiego.

Budynek Twierdzy Pietropawłowskiej wyróżnia się wysoką na 122 metry złotą iglicą. Teren Twierdzy jest dostępny do zwiedzania, można również zejść nad brzeg Newy. Codziennie o godz. 12 ze znajdujących się na terenie twierdzy armat oddawana jest salwa. W sezonie letnim w okolicach twierdzy można skorzystać z usług helikoptera by zobaczyć Petersburg z lotu ptaka. Impreza ta jest jednak dosyć droga. Sporą popularnością w lecie cieszy się plaża u murów Twierdzy. 


petersburg kazanski soborSobór Kazański

Sobór Kazański znajduje się przy Prospekcie Newskim, w samym centrum Petersburga. Został on wybudowany w latach 1801-1811 na wzór Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Sobór zwraca uwagę swoim charakterystycznym, kolumnowym wyglądem. Według zamierzeń naprzeciwko miała stanąć bliźniacza budowla. Sobór jest czynną świątynią, odbywają się tu nabożeństwa. Wejście jest bezpłatne. 


petersburg isaakSobór św. Izaaka

Sobór Izaaka (Izaakijiwskij) był budowany przez 40 lat w okresie 1818-1858. Aby wybudować charakterystyczną kolumnadę trzeba było wybudować specjalnie linię kolejową w Finlandii oraz statek do przewiezienia kamieni. Miejsce zostało wybrane wyjątkowo niefortunnie. Aby postawić tak monumentalną budowlę na podmokłych terenach trzeba było przez wiele lat utwardzać podłoże wbijając specjalne pale. Sobór jest miejscem głównie wycieczek turystycznych. W czasie największych świąt odprawiane są tu msze. Dla zwiedzających udostępniona jest także kolumnada, z której rozpościera się widok na cały Petersburg. W sezonie letnim do kas z biletami ustawiają się bardzo długie kolejki. 


petersburg piotrPomnik Piotra I

Pomnik Piotra I - Miedziany Jeździec jest jedną z najważniejszych atrakcji Petersburga. Imperator przedstawiony na koniu jest jednocześnie wybitnym dziełem sztuki. Piotr ukazany jest w sytuacji gdy koń kopytami miażdży węża - symbol zdrady. Pomnik został wykonany na polecenie Katarzyny II, o czym mówi inskrypcja. Ponoć jest to jedyny na świecie tej wielkości pomnik jeźdźca, którego koń stoi na dwóch nogach, a cała konstrukcja nie jest wsparta z przodu. 

Pomnik znajduje się pomiędzy Newą, a soborem św. Izaaka.


petersburg smolnySobór Smolny

Smolny przez lata pełnił funkcje administracyjne. Stąd właśnie Lenin z Trockim kierowali rewolucją. Do chwili obecnej znajduje się tu część magistratu i wiele urzędów. 


petersburg biale noce mostyBiałe Noce i Zwodzone Mosty

Jedną z największych atrakcji Petersburga są występujące tam tzw. białe noce, gdy przez kilka tygodni w nocy nie zapada całkowity zmrok. Wprawdzie słońce zachodzi na kilka godzin, to jednak niebo pozostaje jasne. Zjawisko to ściąga do Petersburga tłumy turystów. 

Kulminacyjnym momentem białej nocy jest chwila otwarcia mostów na Newie. Każdej nocy w sezonie żeglugowym mosty na Newie otwierane są by mogły przepłynąć statki.

Zresztą same mosty również stanowią nie lada atrakcję Petersburga. Trudno w to uwierzyć ale w aglomeracji Petersburga znajduje się ok 800 mostów, z czego ponad 340 w samym Petersburgu!


petersburg spas na kroviPozostałe atrakcje

 

Petersburg posiada tyle atrakcji, że wymienienie ich tutaj jest zadaniem niemożliwym. Dlatego też zdecydowałem się na przedstawienie krótkiej listy pozostałych atrakcji turystycznych.

- Sobór Aleksandra Newskiego
- Ogrody Taurydzkie wraz z pałacem Taurydzkim
- Krążownik Aurora
- Dom Piotra I
- Pola Marsowe
- Cerkiew Zbawiciela na Krwi (na zdjęciu obok)
- Plac Sztuk
- dzielnica Dostojewskiego + cerkiew św. Mikołaja 
- Plac teatralny
- Wyspa Wasilewska 


petersburg peterhofPodmiejskie rezydencje

Będąc w Petersburgu należy koniecznie zwiedzić choć kilka podmiejskich pałaców. Największą atrakcją jest Peterhof (na zdjęciu obok) wraz ze swoimi wspaniałymi fontannami. Inne ważne miejscowości to: Kronsztad, Pietropawłowsk, Carskie Sioło oraz Oranienbaum.


 

Informacje praktyczne dla turysty

 

Dojazd do Petersburga

Do Petersburga można dojechać na kilka sposobów: koleją, autobusem lub samolotem

  • Nie ma kolejowego bezpośredniego połączenia Polski i Petersburga. Należy więc jechać albo przez Białoruś (konieczne białoruskie wizy!) lub przez kraje bałtyckie. Jako dogodne miejsca przesiadkowe na pociągi do Petersburga można wskazać białoruski Brześć (dokąd dojedziemy pociągiem lokalnym z Terespola) lub Wilno, skąd jeździ nocny skład do Pitera. Połączeń przez Ukrainę nie rekomendujemy ze względu na długi czas przejazdu pociągu (np. ze Lwowa do Petersburga ok 36h) oraz tranzyt przez Białoruś i wymóg wizy.
  • Prawdopodobnie najtańszy dojazd do Petersburga to wybór połączeń autobusowych. Choć chyba wszystkie rejsy obywają sie z przesiadką w jednym z krajów bałtyckich, to jednak niektóre firmy pozwalają na zakup jednego biletu z Warszawy do Petersburga. Można też pokusić się o przejazd łączony: autobusem do Wilna lub Daugavpils, a dalej pociągiem.
  • Najszybciej dotrzemy do Petersburga samolotem. Wprawdzie bezpośrednie rejsy są wyłącznie z Warszawy i to nie w każdy dzień. Można pokusić się o znalezienie tańszego biletu z przesiadką w krajach bałtyckich (linie AirBaltic). Nowe lotnisko w Petersburgu zostało oddane do użytku w 2014 roku i oferuje europejski standard obsługi podróżnych. Póki co nie ma jeszcze połączenia kolejowego z lotniska do centrum i ruch obsługiwany jest marszrutkami i autobusami (kursują do stacji metra Moskovskaya).  

 

Nocleg

Nie ma się co oszukiwać - Petersburg, podobnie jak Moskwa nie jest tanim miastem. Pomimo, iż jest tutaj mnóstwo hoteli to większość z nich jest poza możliwościami finansowymi przeciętnego turysty. W przeciwieństwie do Ukrainy na dworcach nie znajdziemy zbyt wielu babuszek oferujących nocleg. Jeśli już są w okolicy dworca takie osoby to przeważnie są one pośrednikami, a oferowane noclegi nie są tańsze od hosteli. W dodatku mieszkanie u osób prywatnych ma tę wadę, że trudno jest zdobyć rejestrację pobytu w Rosji przez co można narazić się na zapłacenie mandatu.

Sytuację ratuje spora ilość hosteli, które można zarezerwować poprzez popularne wyszukiwarki w Internecie. Pamiętajmy by wybierając się do Petersburga w szczycie sezonu (okres białych nocy) zarezerwować nocleg z dużym wyprzedzeniem! Część hosteli oferuje usługę rejestracji (dodatkowo płatna).

 

Pozostałe informacje - orientacja, wycieczki

W Petersburgu funkcjonuje kilka dworców kolejowych. Każdy obsługuje inny kierunek. Największym jest Dworzec Moskiewski położony przy Prospekcie Newskim. Każdy dworzec leży blisko stacji metra, tak więc bez problemu można przemieszczać się pomiędzy dworcami. W każdym dworcu działa przechowalnia bagażu. Usługa ta jest niezbyt droga dlatego opłaca się zostawić bagaż i spokojnie zwiedzać miasto (jeśli w Petersburgu jesteśmy przejazdem).

Termin wyjazdu. Najatrakcyjniejszą porą roku jest oczywiście ta, kiedy występują w Petersburgu Białe Noce. Trwają one od początku czerwca do połowy lipca. Jednak w tym okresie do miasta przybywa najwięcej turystów przez co ceny idą w górę a liczba wolnych miejsc noclegowych jest niewielka. Od września (w zależności od roku) zaczyna się Petersburgu jesień. We wrześniu dni są jeszcze długie, lecz jest chłodno. Od października zaczyna się zima, większość atrakcji zewnętrznych typu fontanny jest zamykana. Jak nie trudno się domyśleć zima w Petersburgu jest surowa co skutecznie zniechęca turystów. Wiosną atrakcje stanowią płynące po Newie kry z Jeziora Ładoga.

Przeczytaj o pogodzie i klimacie Petersburga

Wzdłuż Prospektu Newskiego i przy każdej popularniejszej atrakcji turystycznej znaleźć można budki, w których sprzedaje się bilety na wycieczki po Petersburgu, do okolicznych miejscowości, a nawet do Nowogrodu. Mając trochę czasu i pieniędzy warto wybrać się do Peterhofu, Carskiego Sioła, Kronsztadu czy też nad Ładogę. Koszt zależy od odległości i czasu wycieczki.

 

Galeria zdjęć Petersburga

 

Linki do ciekawych stron o Petersburgu

Petersburg - oficjalna strona miasta

Plan miasta - plan Petersburga on-line. 

Ermitaż - oficjalna strona muzeum (jest wersja ang.)

Fotografie - duża ilość wspaniałych zdjęć Petersburga (jest wersja ang. i niem.)

Petersburg.ovh.org - polska strona o Petersburgu

 

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!