Teodozja jest jednym z największych miast na Krymie. Liczy obecnie ok. 90 tys. mieszkańców. Dla wielu turystów Teodozja jest albo miejscem docelowym ich podróży na Krym, bądź też węzłem komunikacyjnym. W sezonie letnim do Teodozji kursuje sporo pociągów zwłaszcza z Rosji, dzięki czemu turyści udający się na Wschód Krymu mają ułatwione zadanie i nie muszą przesiadać się w Symferopolu.

Teodozja reklamowana jest jako miasto pełne zabytków oraz kurort wypoczynkowy z niezwykłymi plażami. Faktem jest, że Teodozja ma bardzo długą historię sięgającą kolonii greckiej założonej tutaj w VI p.n.e. W związku z tym mieszkańcy Teodozji szczycą się, że ich miasto należy do grona 100 najstarszych miast na świecie. Niestety barwna historia Teodozji nie poszła w parze z atrakcyjnością miejscowych zabytków.

 

Atrakcje Teodozji

teodozja twierdzaNajważniejszą atrakcją architektoniczną Teodozji są ruiny Twierdzy Genueńskiej zbudowanej w XIV wieku, gdy miasto nosiło nazwę Kaffa. Niestety słowo "ruiny" nie jest w stanie oddać stanu w jakim znajduje się w chwili obecnej była twierdza. Położone na nadmorskich wzgórzach resztki murów i baszt są w opłakanym stanie, zabytki te nie są nawet w najmniejszym stopniu zabezpieczone. Na terenie twierdzy znajduje się kilkanaście zamieszkałych domów, wszędzie leżą śmieci, zabytkowe budowle są zanieczyszczone, a smród zniechęca do bliższego przyjrzenia się twierdzy.  Nie wspomnę już o porozbijanym szkle, którym można się skaleczyć przechodząc po kolejnych częściach byłej twierdzy. W związku z powyższym, nawet nie rzuca się w oczy absolutny brak oznakowania zabytku, brak strzałek, tablic informacyjnych. Do twierdzy trzeba iść na azymut, nikomu nie przeszkadza, ze trzeba będzie nieraz przechodzić przez dziurę w wiekowych murach. Krótko mówiąc: obraz nędzy i rozpaczy.

teodozja twierdza2Wielka szkoda, że zabytek tej rangi jest w takim stanie. Z pewnością po kosztownej renowacji można by ściągnąć tu wielu turystów i wypromować miasto i region. Jedynym, choć niezbyt pocieszającym pozytywem całej sytuacji tej brak opłat za wstęp do twierdzy. Zresztą czasem nie bardzo wiadomo gdzie jest wejście. Zawiodą się również ci, którzy chcieliby wykąpać się w morzu u podnóży twierdzy. Zejścia do plaży nie ma, a sam brzeg jest zniszczony, zanieczyszczony i przypomina porzucone portowe nabrzeże. W porównaniu z Twierdzą Genueńską z Sudaka, ta z Teodozji nie ma czym konkurować. Smutne.

teodozja cerkiewOprócz wątpliwej atrakcji, jaką jest twierdza, Teodozja wabi także starą dzielnicą ormiańską z zachowanymi świątyniami.  Rzeczywiście w mieście zachowało się stosunkowo wiele cerkwi i meczetów (m.in. meczet Mufti Dżami). Najciekawsza jest stara ormiańska cerkiew św. Sergiusza (na zdjęciu obok), obok której znajduje się grobowiec wybitnego marynisty Ajwazowskiego. Warto zaznaczyć, że większość świątyń znajduje się w bliskiej odległości, w starej, bardzo zaniedbanej dzielnicy. Podczas przechodzenia z jednego obiektu do drugiego ulice mogą się skończyć lub trzeba będzie przechodzić przez śmietniki.

Inną atrakcją jest muzeum-galeria Ajwazowskiego. Są tam wystawione obrazy jednego z największych marynistów w dziejach. wejście jest dosyć drogie, sama zaś galeria znajduje się w samym centrum. Inne ciekawe muzeum prezentuje historię lotniarstwa i paralotniarstwa.

teodozja plazaZ pewnością wielu turystów Teodozja zainteresuje dzięki swoim plażom. Choć pierwsze spojrzenie na wybrzeże może być niezbyt zachęcające, to nie należy się poddawać. Plaże usytuowane w centrum miasta, nieopodal dworca kolejowego są brzydkie, kamieniste, zatłoczone, wąskie, a woda brudna. Doprawdy nie rozumiem dlaczego tłumy turystów decyduje się wypoczywać właśnie na tych plażach, skoro w innej dzielnicy Teodozji znajdują się bodaj najpiękniejsze plaże Krymu. Złota Plaża, bo tak nazywa się polecane przeze mnie miejsce, położona jest kilka kilometrów od centrum, w stronę miejscowości Primorskoje. Dojechać można w 15 minut marszrutką nr 4 jadącą z samego centrum miasta (stacja autobusowa "Centr", nie mylić z dworcem autobusowym!). Złota Plaża wyłożona jest złotymi, drobnymi kamyczkami przypominającymi piasek oraz spora ilością pokruszonych muszli. Plaża jest szeroka, nie jest poprzegradzana, zejście do wody jest b. łagodne (100 m. od brzegu wciąż można stać), nie ma kiczowatych lokali, panuje spokój, wstęp jest bezpłatne, i co nie mniej ważne nie ma tłoku. Dzięki temu, że woda jest b. płytka temperatura wody jest z reguły wyższa niż w okolicznych kurortach. Zdecydowanie polecam tę plażę!

 

Okolice Teodozji

Mieszkając w Teodozji można z łatwością wybrać się na wiele ciekawych wycieczek po okolicy. Busy z centrum odjeżdżają m.in. do Biostancji, przez Koktebel. Można zatem zwiedzić wulkan Karadahu oraz zobaczyć popularny kurort oraz miejsce słynące z wina, paralotniarstwa i nudyzmu, czyli Koktebel. Autobus do Sudaka jedzie ok. 2h, podobnie do Symferopola i Kerczu. Ciekawi mogą także zajrzeć na wybrzeże Morza Azowskiego i zobaczyć mierzeję Arbacką lub znany z festiwalu muzyki techno półwysep Kazantyp.  

 

Dojazd do Teodozji

W Teodozji jest stacja kolejowa, jednak dla polskich turystów nie ma ona zbyt dużego znaczenia gdyż z zachodniej Ukrainy nie kursują tam żadne pociągi, a jedynie raz na kilka dni bezpośredni wagon ze Lwowa. Pociąg z Symferopola jedzie naokoło i b. długo, już lepiej ze Lwowa dojechać np. do Dżankoj i tam się przesiąść w pociąg do Teodozji.

 

Galeria zdjęć z Teodozji

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!