Kreml w Moskwie

Dzisiejszy Kreml

Chyba każdy wie jak wygląda Moskiewski Kreml. Jego czerwony kolor jest oczywisty jak to, że słońce świeci na niebie. Okazuje się jednak, że Kreml nie zawsze był czerwony. Co więcej, obecny krwistoczerwony kolor Kremlowi nadano stosunkowo niedawno, bo w 1947 roku! Dzisiaj, nawet wśród moskwian mało kto pamięta jak przez wieki wyglądała ta największa zachowana czynna twierdza w Europie. Czerwony kolor ścian Kremla wrył się tak mocno w świadomość Rosjan, iż artykuły o innej kolorystyce Kremla traktowane były przez wielu jako żart lub dzieło photoshopa.

 

Jakiego koloru naprawdę jest moskiewski Kreml?

Na terenie dzisiejszego Kremla pierwsze zabudowania powstawały już w epoce brązu (2 tyś lat do naszej ery), jednak pierwsze wzmianki o Moskwie pochodzą z 1147 roku, zaś o pierwszej twierdzy z 1156 roku. Powstały wówczas umocnienia zbudowane z ziemi wzmocnione drewnianymi elementami. Była to typowa ówczesna ruska twierdza. Przetrwała niedługo, bo zaledwie do 1238 roku, czyli najazdu tatarsko-mongolskiej hordy. Podczas najazdu twierdza została zniszczona. W drugiej połowie XIII w. Kreml stał się rezydencją książąt moskiewskich, co podniosło rangę samej Moskwy jak i twierdzy. W 1339 roku zbudowano dębowe ściany i baszty, a już w 1366-68 w okresie panowania wielkiego księcia Dymitra Dońskiego drewniane konstrukcje zamieniane były białym kamieniem (należy pamiętać, że na ówczesnym terenie rusi kamień jako budulec był towarem deficytowym).  Tak naprawdę z kamienia zbudowane były tylko strategiczne fragmenty umocnień oraz baszty. Można więc rzec, iż pierwsze mury Kremla były białe, co więcej, istniało wówczas określenie "Moskwa białokamienna".

Biały kamień został usunięty z konstrukcji Kremla w latach 1485-1495 gdy włoscy budowniczowie zastąpili go czerwoną cegłą. Cegły te przetrwały do dzisiaj i stanowią trzon całej budowli. Można by sądzić, iż od końca XV w. moskiewski Kreml aż do dzisiaj jest czerwony. Nic bardziej mylnego!

Otóż, w XVIIw. - XVIIIw. wieku moskiewski Kreml, podobnie jak inne twierdze w Rosji (Kazań, Rostów Wielki itp) przemalowano na biało. Z jednej strony był to efekt panującej moda, a z drugiej swoisty rodzaj konserwacji budynku. Pamiętajmy, że od czasu Piotra I Kreml stracił swoje znaczenie gdyż stolica została przeniesiona do Petersburga. Kreml pozostawał białym aż do końca XIX w. Wprawdzie jedna z legend mówi o tym, iż Kreml obecny kolor zawdzięcza pożarowi Moskwy z 1812 roku - jednak ta ludowa przypowiastka nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Napoleon wjeżdżając do Moskwy i wyjeżdżając z niej widział biały Kreml. 

kreml moskwa bialy

 

Na początku XX w. Kreml wprawdzie pozostawał w większości białym jednak jego bielenie odbywało się rzadko i raczej od święta. Z tego powodu biały kolor zaczynał stopniowo zanikać. W okresie po rewolucji październikowej nikt nie zaprzątał sobie głowy kolorem ścian. Wprawdzie na Kreml wróciła władza, tym razem radziecka to jednak biały kolor nikomu nie przeszkadzał. 

 

bialy kreml fotografia

 

 

Zniknięcie Kremla

W 1941 roku w ramach przygotowań do najazdu hitlerowskich Niemiec na Moskwę, Kreml... schowano. Oczywiście schowano w przenośni. Na murach Kremla namalowano okna i ulice tak aby twierdza przypominała dzielnicę miasta, co miało zmylić niemieckich pilotów. Mauzoleum Lenina obudowano drewnianą atrapą przypominającą chatę. Trudno jednoznacznie oceniać skuteczność tego manewru, faktem jednak jest, iż Kreml nie ucierpiał szczególnie podczas bombardowań. Na jego teren spadło kilkanaście dużych bomb i ponad setka mniejszych, co nie spowodowało znaczących uszkodzeń.

zamaskowane mauzoleum

kreml zamaskowany

 

W 1947 roku, w ramach przygotowań do obchodów 800-lecia Moskwy z rozkazu Stalina Kreml przemalowano na obecny kolor. Złośliwi twierdzą, iż było to spełnienie marzeń Generalissimusa: czerwona władza/flaga, w czerwonym Kremlu na Placu Czerwonym :) Od tego czasu mury Kremla od czasu do czasu są malowane, jednak kolor pozostaje cały czas ten sam.  

 

Źródła: strona studia Lebiediewa, poratl Istoricheskaya pravda, Encykolepdie

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!