Moskwa - Rosja

Moskwa

Miasto Moskwa, choć często wymieniane w polskich środkach masowego przekazu jest dla przeciętnego Polaka raczej nieznane. Z reguły słowo Moskwa kojarzy się nam z Kremlem, Arbatem, czy Mauzoleum Lenina, nie wspominając o konotacjach polityczno-historycznych. W rzeczywistości Moskwa znaczy znacznie więcej. Jest to obecnie jedno z najszybciej rozwijających się miast na świecie, prawdziwa europejska metropolia, w dodatku z bogatą historią i wieloma zabytkami. Tutaj skoncentrowane jest życie naukowe, kulturalne, ekonomiczne, czy wreszcie polityczne Rosji. Moskwa uważana jest za miasto perspektywiczne, coraz więcej obcokrajowców przyjeżdża tutaj do pracy, a z roku na rok przybywa też turystów. Warto zaznaczyć, że Moskwa zawsze związana była z Polakami. I tak pozostaje po dziś dzień.

Na tej stronie pragnę Państwu zaprezentować najciekawsze fakty i przekazać najważniejsze informacje o Moskwie. Mam nadzieję, że skorzysta z nich zarówno ten, kto wybiera się w najbliższym czasie by zwiedzić Moskwę, jak i osoby chcące po prostu bliżej poznać to jedno z największych miast na świecie.


Informacje ogólne

Moskwa (po rosyjsku - Moskwa, czyt: "Maskwa") jest stolicą Rosji. Miasto to jest również największą aglomeracją Rosji. Leżące nad rzeką Moskwa miasto liczy oficjalnie ponad 10 mln mieszkańców, jednak w praktyce liczba ta jest znacznie wyższa i sięga według niektórych źródeł nawet 16 mln osób. Powyższa rozbieżność jest efektem ogromnej ilości nielegalnych pracowników oraz imigrantów, którzy pracują w Moskwie, lecz nie są oficjalnie zarejestrowani. Pod względem ludności Moskwa plasuje się na pierwszym miejscu w Europie. Obecnie Moskwa pełni wszelkie funkcje stoliczne: jest tutaj siedziba prezydenta (na Kremlu), parlamentu (budynek Dumy oraz Biały Dom). Moskwa jest centralnym w Rosji ośrodkiem kulturalnym i naukowym. Miejscowe uczelnie należą do najbardziej prestiżowych w kraju. Podobnie sprawa wygląda z teatrami, muzeami i innymi placówkami kulturalnymi. O ważności Moskwy w życiu ekonomicznym Rosji nich świadczy fakt, iż 1/4 rosyjskiego PKB wytwarzana jest właśnie tutaj, w Moskwie. Moskwa to także przemysł - na terenie miasta położonych jest wiele zakładów produkcyjnych i fabryk. Moskwa posiada doskonałe połączenia komunikacyjne. Od Moskwy w niemal każdym kierunku świata odchodzą trasy drogowe oraz kolejowe. Ponadto rzeka Moskwa jest żeglowna oraz połączona siecią kanałów co umożliwia transport wodny ze stolicy m.in. do morza Bałtyckiego, Kaspijskiego, Czarnego, Azowskiego czy Białego.

Przeczytaj o pogodzie i klimacie Moskwy

 

Historia Moskwy

Moskwa została założona w XII w. Wprawdzie dokładna data założenia miasta nie jest znana to przyjmuje się za takową rok 1147. Wówczas to legendarny książe Suzdala Jurij Dołgorukij miał przyjmować w swoich włościach położonych na terenie dzisiejszej Moskwy księcia Czernichowskiego Światosława. W 1156 r. miały już tutaj stanąć drewniane fortyfikacje, które w XIV w. zostały zastąpione przez kamienne mury. Swój rozwój miasto zawdzięczało korzystnemu, z punktu widzenia militarnego położeniu wśród lasów i błot. W dodatku sprzyjającym czynnikiem było dogodne połączenie wodne z pozostałymi księstwami ruskimi. Znaczenie gospodarcze Moskwa zyskała za rządów Iwana I Kality (I poł. XIV w.). Rozwojowi miasta nie przeszkodziły nawet ogromne zniszczenia jakie zadały wojska tatarskie. Moskwa była kilkakrotnie oblężona i aż 3-krotnie spalona. Dopiero wyzwolenie się spod jarzma tatarskiego pozwoliło Moskwie na w miarę spokojny rozwój. W późniejszej historii Moskwa została zdobyta jeszcze przez Chana krymskiego, Polaków (1610), czy wreszcie przezNapoleona w 1812 roku.

Moskwa jest stolicą Rosji od 1918 r. wcześniej funkcję tę pełniła do 1712 r., gdy Piotr przeniósł stolicę do nowozałożonego Petersburga. Jeszcze w latach 1728-1732 do Moskwy przeniósł się dwór carski, jednak ostatecznie to Petersburg zachował miano miasta stolicznego. Choć przez XVIII i XIX w. Moskwa pozostawała w cieniu Petersburga to jednak miasto wciąż się rozwijało. W 1900 r. liczba mieszkańców Moskwy po raz pierwszy przekroczyła poziom 1 mln. Podczas II wojny światowej niemieckie wojska dotarły na odległość 27 km. od Moskwy jednak miasto nie zostało zdobyte, nie doszło także do oblężenia.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego i przeprowadzeniu reform ustrojowych Moskwa stała się samodzielnym podmiotem Federacji zyskując (podobnie jak Petersburg) miano miasta o znaczeniu federalnym.

 

Atrakcje turystyczne Moskwy

Kreml

kremlKreml jest głównym symbolem Moskwy. Jest to zdecydowanie najbardziej wartościowy zabytek Moskwy. Oprócz walorów historycznych mieści się tutaj administracja państwowa wraz z siedzibą prezydenta Rosji. Do zwiedzania udostępnione zostały głównie historyczne zabudowania Kremla. Do najciekawszych należą sobory (m.in. Archangielski), czy też Zbrojownia. Na dziedzińcu można podziwiać m.in. Car Puszkę oraz Car-dzwon. Wstęp na teren Kremla jest płatny. Niekiedy wejście dla indywidualnych turystów jest zabronione. 

Czy wiesz, że Kreml przez wieki był biały, a obecny wygląd nadano mu za czasów Stalina? Przeczytaj osobny artykuł o Kremlu


 

Plac Czerwony

plac czerwonyPlac Czerwony wyznacza centrum miasta. W pobliżu Placu Czerwonego położona jest większość zabytków Moskwy. Z jednej strony plac ogranicza Kreml, z drugiej budynek GUM-u. Przy Placu Czerwonym leży Mauzoleum Lenina. W godzinach otwarcia Mauzoleum Plac Czerwony jest zamykany. 


 

Arbat

arbatArbat. Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych przez turystów ulic miasta. Ma ona zupełnie inny charakter niż większość ulic w Moskwie. Nie widać tutaj monumentalnych budynków. Arbat nosi miano artystycznego zakątka Moskwy. Jednak w ostatnich latach dominuje tutaj komercja i często kicz. Przy Arbacie postawiono niedawno pomnik największego piewcy tej ulicy - B. Okudżawy. 


 

GUM

gum MoskwaGUM jest centralnym domem handlowym w Moskwie. Należy jednak zwrócić uwagę, że obecnie swoje sklepy prowadzą w nim najbardziej luksusowe koncerny i firmy. Dla wielu spacer po GUm-ie stanowi atrakcję turystyczną. 


 

Chram W. Błażennovo

chram MoskwaChram W. Błażennovo usytuowany przy Placu Czerwonym widnieje na niemal każdej pocztówce z Moskwy. Świątynia ta swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim bajkowemu wyglądowi. Chram powstał w połowie XVI w. dla uczczenia zdobycia przez wojska Iwana IV Kazania. 


 

Pomnik Piotra I

piotr MoskwaPomnik Piotra I powstał w Moskwie stosunkowo niedawno. Jej projektantem jest Z. Cerietieli. Sam pomnik wywołuje wiele kontrowersji. Z jednej strony mieszkańcom Moskwy nie podoba się idea stawiania w ich mieście pomników carowi, który zmarginalizował rolę Moskwy, z drugiej sam wygląd pomniku nie wszystkim przypadł do gustu. Frustracja Moskwian doprowadziła nawet do nieudanego zamachu bombowego mającego zniszczyć budowlę. Jednak sam Cerietieli cieszy się poparciem mera Moskwy - J. Łużkowa, który zleca mu kolejne projekty. 


 

Bolszoj Teatr

teatr Bolszoy - MoskwaBolszoj Teatr cieszy się sławą jednej z najlepszych scen na świecie. Każdy miłośnik teatru powinien pójśc tutaj na spektakl.


 

Mauzoleum Lenina

mauzoleum lenina - MoskwaMauzoleum Lenina stanowi jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Moskwy. Udostępniane do zwiedzania jest tylko 2-3 razy w tygodniu po 2-3 godziny. Wówczas zamykany jest Plac Czerwony. Nie można mieć przy sobie aparatu fotograficznego, ani innych przedmiotów typu plecak, siatka. Po przejściu przez wnętrze trasa wycieczkowa prowadzi wzdłuż ścian Kremla gdzie pochowanych jest wielu "wybitnych" przywódców ZSRR, m.in. Stalin. Wejście jest bezpłatne.


 

Monaster Nowodziewiczy

nowodziewiczy - MoskwaMonaster Nowodziewiczy jest to cały kompleks świątyń położony malowniczo na stawem. Oprócz budynków sakralnych znajduje się tutaj także cmentarz, na którym pochowano wiele znanych postaci: m.in. Majakowskiego, Chruszczowa, czy wreszcie żonę Stalina.


 

Informacje praktyczne dla turysty

Dojazd do Moskwy

Opis dojazdu do Moskwy został szczegółowo przedstawiony na stronie poświęconej dojazdowi do Rosji

 

Nocleg

Nie ma się co oszukiwać - Moskwa, podobnie jak Petersburg nie jest tanim miastem. Pomimo, iż jest tutaj mnóstwo hoteli to większość z nich jest poza możliwościami finansowymi przeciętnego turysty. W przeciwieństwie do Ukrainy na dworcach nie ma zbyt wiele babuszek oferujących nocleg. Jeśli już są w okolicy dworca takie osoby to przeważnie są one pośrednikami, a oferowane noclegi nie są tańsze od 10$ za noc od osoby. W dodatku mieszkanie u osób prywatnych ma tę wadę, że trudno jest zdobyć rejestrację pobytu w Rosji przez co można narazić się na zapłacenie mandatu. Jeśli dopiero przyjechaliśmy do Moskwy należy bezwzględnie nosić przy sobie bilet, na którym przyjechaliśmy do Moskwy. Może nas to uratować od wielu kłopotów.

Na szczęście wraz z rozwojem systemów internetowej rezerwacji noclegów można znaleźc stosunkowo niedrogie lokum w interesującej nas okolicy. W soattanich latach powstało wiele hosteli w centrum miasta, z reguły w mieszkaniach przerobionych na hostele.

Pozostałe informacje - orientacja, wycieczki

W Moskwie funkcjonuje kilka dworców kolejowych. Każdy obsługuje inny kierunek. Wśród ważniejszych wymienić należy: Białoruski (kursy m.in. do Warszawy), Kijowski (kierunek na Ukrainę), Kazański, Jarosławski, Ryski. Każdy dworzec leży blisko stacji metra, tak więc bez problemu można przemieszczać się pomiędzy dworcami. W każdym dworcu działa przechowalnia bagażu. Usługa ta jest niezbyt droga dlatego opłaca się zostawić bagaż i spokojnie zwiedzać miasto (jeśli w Moskwie jesteśmy przejazdem).

Termin wyjazdu. Jak wiadomo zimy w Moskwie są długie i b. zimne. Dodatkowo pobyt w zimie utrudniają silne wiatry, które powodują, że odczuwalna temperatura powietrza jest jeszcze niższa. Z kolei w lecie w Moskwie często panują bardzo wysokie temperatury. Gdy sytuacja taka utrzymuje się przez dłuższy okres czasu może wystąpić smog. Wydaje się więc, że najlepszą porą roku na odwiedzenie Moskwy jest późna wiosna (od maja), lub późne lato (wrzesień).

 

Zanim wsiądziesz do auta lub taksówki przeczytaj koniecznie artykuł o moskiewskich korkach 

Linki do ciekawych stron o Moskwie

Moskwa.pl - Strona o Moskwie po polsku, dział serwisu www.polska.ru

www.Mos.ru - oficjalna strona władz Moskwy

Moskva.ru - ciekawa strona z wieloma informacjami dla turysty, jest też wersja angielska.

Metro - strona w całości poświęcona moskiewskiemu metro

 

Do napisania historii Moskwy wykorzystałem informacje z encyklopedii Pwn oraz strony prostir.ru

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!