Szostakowicz

Dymitr Szostakowicz urodził się 12 (25) września 1906 roku w Sankt Petersburgu. Jego ojciec, z wykształcenia inżynier był miłośnikiem muzyki, natomiast matka grała na pianinie. Co ciekawe, Szostakowicz w przeciwieństwie do wielu wybitnych kompozytorów w dzieciństwie nie przejawiał nadzwyczajnych zdolności muzycznych. Jego "przygoda" z muzyką rozpoczęła się dopiero w 1919 roku, gdy wstąpił on do konserwatorium pietrogrodzkiego. Początkowo studiował wyłącznie w klasie fortepianu, następnie zajął się także komponowaniem. Będąc jeszcze studentem Szostakowicz zaczął pracować jako taper, akompaniując do niemych filmów. Niektórzy uważają, że ta praca wywarła wpływ na późniejszy styl Szostakowicza, dodając do niego elementy groteski.

 

W 1923 r. Szostakowicz ukończył klasę fortepianu w konserwatorium, a dwa lata później otrzymał dyplom dyrygenta. Jego pracą dyplomową była Pierwsza Symfonia, która przyniosła mu światową sławę. W 1927 r. Szostakowicz dostał się do finału prestiżowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Wielkim sukcesem zakończyła się także premiera pierwszego baletu Szostakowicza - Złoty wiek. Trochę inaczej sprawa się miała z pierwszą operą. Choć początkowo "Lady Makbet mceńskiego powiatu" została odebrana przez publiczność przychylnie, to jednak z czasem na Szostakowicza posypał się grad druzgocącej krytyki ze strony krytyków.

W 1937 roku Szostakowicz zaczął prowadzić klasę kompozytorską w Leningradzkim Konserwatorium, gdzie w 1939 r. uzyskał tytuł profesora. Po wybuchu wojny Szostakowicz pozostał w Leningradzie, gdzie podczas blokady miasta pracował nad 7-mą Symfonią, nazwaną później "Leningradzką". Za ten utwór Szostakowicz został utytułowany oficjalną nagrodą Stalinowską. W okresie 1943-1948 Szostakowicz pracował w Moskiewskim Konserwatorium.

W latach 50-tych Szostakowicz zaczął pełnić także oficjalne obowiązki w Związku Kompozytorów ZSRR. Wpływ na taką nominację miały jego nie najgorsze stosunki z władzą radziecką. Chociaż w latach 30-tych kompozytor popadł w niełaskę władz, to już po wojnie widoczne stało się ocieplenie jego kontaktów z partią.

Szostakowicz zmarł 9-go sierpnia 1975 roku w Moskwie. Został pochowany na Nowodziewiczym Cmentarzu w Moskwie.

Źródła: ru.wikipedia;

 

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!