Krym - Koktebel

Koktebel

Koktebel to przyjemna miejscowość leżąca pomiędzy Sudakiem i Teodozją, we wschodniej części Krymu. Obecnie Koktebel to popularny ośrodek turystyczny, który uważany jest za ulubione miejsce wypoczynku wszelkich artystów: poetów, malarzy. Ponadto, Koktebel uważany jest za centrum lotniarstwa oraz nudyzmu. Koktebel wiele zawdzięcza poecie M. Wołoszynowi, który zamieszkał tutaj pod koniec XIX w.

Koktebel leży u stóp wygasłego wulkanu Karadah, któremu zawdzięcza malownicze położenie. Wznoszące się na kilkaset metrów nad poziom morza skały sprawiają, że wzrok sam kieruje się na zachodnie krańce miejscowości, gdzie wznosi się Karadah.

Na okolicznych wzgórzach każdego lata dojrzewają w słońcu różne odmiany krymskich winorośli, z których w miejscowej winnicy produkowane jest znane w całym byłym ZSRR wino. Należy jednak zaznaczyć, że Koktebel słynie nie tylko z produkcji win, ale także koniaków (a raczej brandy). W samym Koktebelu znajduje się kilka sal degustacyjnych oraz sklepy firmowe, gdzie można zaopatrzyć się w miejscowe specjały.

koktebel plazaW związku z dużą popularnością Koktebela każdego lata przybywają tutaj rzesze turystów. Sama miejscowość jest dosłownie oblężona, wybrzeże zatłoczone, a ceny wyższe niż w innych częściach Krymu. Jeśli zaś chodzi o plaże to są one w znakomitej większości bezpłatne. W centralnej części kurortu plaże są poprzegradzane od siebie, natomiast na wschodnich obrzeżach są one w mniejszym stopniu zmodyfikowane przez człowieka. Na wschodnim krańcu Koktebela, za małą rzeczką znajduje się dzika plaża nudystów - prawdopodobnie największa na terenie byłego Związku Radzieckiego. Plaże w Koktebelu wyłożone są z kamieni-otoczaków, natomiast zaraz po wejściu do morza dno robi się piaszczyste. Natomiast ostatnia plaża położona w stronę Karadahu została zabudowana deskami, z których po drabinkach schodzi się wprost do morza.

 

 

koktebel karadahW samym Koktebelu, poza morzem, praktycznie nie ma atrakcji turystycznych. wyjątkiem jest muzeum M. Wołoszyna. Chcąc zobaczyć okolicę można wybrać się na jedną z wielu możliwych wycieczek. Najpopularniejsze jest przejście lub przepłynięcie wokół Karadahu (na zdjęciu obok). W sezonie statki turystyczne kilka razy dziennie opływają wygasły wulkan. Zaletą statku jest możliwość zobaczeniaZłotych Wrót, znanej z pocztówek skały wynurzającej się wprost z morza. Pisze wędrówki po Karadahu są w znacznym stopniu utrudnione. Cały wulkan objęty jest ochroną i poruszanie się po rezerwacie jest dozwolone tylko w zorganizowanych grupach. Trzeba się po prostu dopisać do wycieczki. Zrobić to można zarówno w jednym z wielu punktów oferujących wycieczki po Krymie, jak i w Biostancji, gdzie znajduje się główne wejście do rezerwatu. Koszt kilkugodzinnej wycieczki wynosił w 2005 r. 20hr. Dojechać do Biostancji można większością marszrutek jadących z Teodozji przez Koktebel. Do Biostancji warto się także wybrać by odwiedzić jedno z dwóch delfinarium (dużą popularnością cieszą się programy z fokami i delfinami).

Koktebel leży kilkanaście kilometrów od Teodozji, dokąd można wybrać się na jednodniową wycieczkę lub nawet na plażowanie. Ponadto bez problemów można w jeden dzień pojechać do Sudaka i Nowego Świata.

 

Dojazd do Koktebela

Dojazd do Koktebela nie stanowi problemu. Nie przebiega wprawdzie tędy linia kolejowa, ale połączenia autobusowe z Symferopolem oraz Teodozją są bardzo liczne. Co prawda musimy się liczyć z dwugodzinną jazdą z Symferopola gdyż jest to ponad 100 km. Bilety na autobus lepiej kupić wcześniej. W Koktebelu nie ma kas kolejowych, są za punkty oferujące pośrednictwo przy kupnie biletu. Można natomiast wybrać się do Teodozji, gdzie na dworcu można kupić bilety, a także do Sudaka, gdzie są kasy kolejowe. 

 

Galeria zdjęć wulkanu Karadah

 

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!