Powierzchnia Rosji

Powierzchnia Rosji wynosząca ponad 17mln km2 stanowi w przybliżeniu 1/6 powierzchni ziemi. Natomiast pod względem ludności Rosji zajmuje dopiero 6 miejsce. Co ciekawe niemal 80% mieszkańców Rosji zamieszkuje część Europejską, która z kolei stanowi jedynie 25% powierzchni państwa.


Moskiewskie metro

Moskiewskie metro przewozi dziennie ok. 9 mln pasażerów. Jest to więcej niż suma pasażerów dwóch pozostałych największych metro na świecie: Nowojorskiego i Tokijskiego.


Ludność Moskwy

Moskwa jest nie tylko największym pod względem ilości mieszkańców miastem w Europie. W rankingu tym plasuje się aż na 4-tym miejscu na świecie, po Szanghaju, Bombaju i Buenos Aires. W klasyfikacji aglomeracji miejskich zajmuje 16 miejsce na świecie. 
Źródło: ciekawostkigeograficzne.republika.pl


Rosyjskie rzeki

Przez Rosję płyną 3 z 10 najdłuższych rzek na świecie. Są to: Ob z Irtyszem, Amur, Lena. Niewiele krótszy jest Jenisej. Przez Rosję płynie także najdłuższa rzeka europejska - jest nią Wołga.


Liczba przestępstw

W Rosji popełnianych jest prawie 3 mln przestępstw rocznie. Jest to prawie 2,5 raza więcej niż w Polsce. Natomiast w Rosji żyje prawie 4 razy więcej ludzi niż w Polsce. 
Źródło: ciekawostkigeograficzne.republika.pl


Język rosyjski

Język Rosyjski zajmuje 5-te miejsce pod względem ilości osób posługujących się nim. Ogólna liczba osób rosyjskojęzycznych wynosi prawie 280 mln osób. Z języków indoeuropejskich bardziej popularne są tylko języki angielski oraz hiszpański.


Najwyższy budynek

moskwa - drapacz chmurNajwyższym budynkiem w Europie (i drugim na świecie) jest moskiewska wieża telewizyjna Ostankino licząca ponad 500 m. wysokości. Jednak Ostankino w najbliższej przyszłości zyska konkurenta i to w samej Moskwie. W lutym 2005 r. rozpoczęła się budowa drapacza chmur "Federacja", który wraz z iglicą ma sięgać 440 metrów (bez iglicy 340 m.). Gmach pomieści biura, hotel i mieszkania. Drapacz chmur ma być budowany w rekordowym tempie - na budowę jednego piętra przewidziano tylko 3 dni. Zakończenie budowy zaplanowane jest w 2007 roku. Atrakcją turystyczną będzie panoramiczna winda, która wznosi się w szklanym akwarium o wysokości ponad 20 metrów . Koszty całej inwestycji szacuje się na 390 milionów euro. Projekt nawiązuje trochę do "siedmiu sióstr" - moskiewskich wieżowców zbudowanych przez Stalina (na ich podobieństwo zbudowano warszawski PKiN). 
Budynek Federacji będzie się składać z dwóch szklanych skrzydeł i umieszczonej między nimi wieży z tarasem widokowym dla turystów na szczycie. W ponad 10-milionowej Moskwie panuje moda na wieżowce, które mają podkreślić wielkość miasta, siłę gospodarki oraz pozwalają podziwiać panoramę stolicy. Kilka lat temu koło Prospektu Leningradzkiego wybudowano apartamentowiec Pałac Triumfalny ("Triumph Palace") nawiązujący wprost do wieżowców z epoki Stalina. Jest on wyższy o 5 metrów od 259-metrowej siedziby Commerzbanku we Frankfurcie, która wcześniej była najwyższa w Europie. Same dwa skrzydła Federacji będzie wyższa od Commerzbanku o około 80 m. Projektanci Federacji twierdzą, że dwa skrzydła budynku przypominają żagle średniowiecznego żaglowca. Natomiast złośliwym Moskwianom budynek kojarzy się z Don Kichotem (wyższa część) i jego wiernym giermkiem Sancho Pansa (część niższa).
Nadesłał jeden z naszych gości: Ojuwkijsjikw


Najpopularniejszy samochód

Najpopularniejszą marką samochodów w Rosji jest Łada. Łada przoduje także w innych krajach WNP. Warto zauważyć, że Łady eksportuje się także do Austrii, Niemiec, Urugwaju, krajów WNP, Hiszpanii, a także do krajów Ameryki Pd. (Argentyna, Brazylia). Niektóre modele Ład są dostępne w Polsce. Warto zwrócić również uwagę na modele przyszłości.
Nadesłał jeden z naszych gości: Ojuwkijsjikw


Tablice rejestracyjne

W Rosji podobnie jak w Polsce tablice rejestracyjne różnią się w zależności od regionu kraju. Rejestracje odpowiadają podziałowi administracyjnemu państwa. Przy czym w Rosji zamiast symboli podmiotów federacji pisanych literami używa się numeracji. I tak numeracja zaczyna się od 01, a kończy na 99. Niektóre regiony, takie jak Moskwa, czy Petersburg maja zarezerwowanych kilka liczb. Pojazdy rządowe w miejscu liczby określającej region posiadają flagę.


Francuski hymn Rosji

W pierwszych miesiącach po rewolucji lutowej (1917 rok) rolę hymny Rosji pełniła tzw. Marsylianka. Po kolejnej rewolucji, tym razem październikowej hymnem na długie lata stała się Międzynarodówka.


Holenderskie korzenie flagi rosyjskiej

Przebywający w Holandii Piotr I, postanowił, że rosyjska flota powinna posiadać własną flagę. Wzorując się na trójkolorowej fladze holenderskiej Piotr wymyślił jej rosyjski odpowiednik. Dobrane kolory miały następujące znaczenie: Biały - kolor konia św. Grzegorza, niebieski - kolor jego płaszcza, czerwony - tło herbu Moskwy. Symbolika ta została przyjęta jako flaga państwowa w 1883 roku. Po rewolucji październikowej została zmieniona, by ponownie stała się flagą Rosji w 1991 roku.


Petersburska turystyka

Sankt Petersburg jest 8. najatrakcyjniejszym turystycznie miastem świata według rankingu UNESCO. Jednak, mimo to zyski Petersburga z turystyki to tylko 8% dochodów budżetu miasta. Problemem jest fakt, iż tylko 15% mieszkańców różnych państw świata wie o istnieniu tego miasta i jego walorach turystycznych. W roku 2003 Petersburg odwiedziło 3,12 mln turystów, co i tak stanowi o 15% więcej niż w 2002 roku.
Nadesłał jeden z naszych gości: Ojuwkijsjikw


Moskwa i 2 strefy czasowe

Czy wiesz, że Moskwa powinna być teoretycznie podzielona na dwie strefy czasowe? Czy wiesz, że wieczorem na dworcu kolejowym we Władywostoku zegar pokazuje godzinny ranne? Odwiedź stronę o strefach czasowych w Rosji i dowiedz się więcej!


Stosunek Rosjan do innych państw

W czerwcu 2005 roku przeprowadzono wśród Rosjan ankietę, mającą wykazać ich nastawienie do innych państw. Ankietowani mieli wymienić pięć państw, będących przyjeciółmi Rosji oraz 5 wrogów. Oto rezultaty:

Przyjaciele:
- Białoruś 46% 
- Niemcy 23% 
- Kazachstan 20% 
- Ukraina 17% 
- Indie 16%
- Francja 13% 
- Chiny 12% 
- USA 11% 
- Bułgaria 11% 
- Armenia 9%
....
- Polska 5%

Wrogowie:
- Łotwa 49% 
- Litwa 42% 
- Gruzja 38%
- Estonia 32% 
- USA 23%
- Ukraina 13%
- Afganistan 12%
- Irak 10%
- Japonia 6%
- Iran 6% 
...
- Polska 4%

Wbrew pozorom stosunek Rosjan do Polski jest raczej pozytywny, choć wyraźnie widać niskie zainteresowanie wykazywane naszemu krajowi przez Rosjan. Wśród największych wrogów znalazły się przede wszystkim kraje bałtyckie, ma to związek z sporami historycznymi, które wybuchły w czasie majowych uroczystości rocznicy zakończenia wojny. Słabe notowania ma także Gruzja, która ma napięte stosunki polityczne z Rosją. Stany Zjednoczone wciąż mają w Rosji więcej przeciwników niż zwolenników. Warto zwrócić uwagę na większą zgodność poglądów co do wrogów niż przyjaciół. Poza Białorusią, która uzyskała bardzo wysoki pozytywny wynik, pozostali "przyjaciele" otrzymali znacznie niższe noty. 
Na podstawie badań Levada Center


Ludność Rosji

Czy wiesz, jaki region jest najbardziej, a który nnajmniej zaludniony w Rosji? Wiesz gdzie na terytorium Rosji notuje się najwyższy stopień urbanizacji? Czy wiesz, że w Rosji mieszka cczterech (tak, czterech) Kereków? Wiesz ilu eskimosów zamieszkuje Rosję?

Jeśli interesują cię odpowiedzi na powyższe pytania koniecznie przeczytaj naszą stronę o ludności Rosji. Jest to jedyne tego typu opracowanie w polskim Internecie.


Koniecznie przeczytaj również także artykuł z ciekawostkami o Związku Radzieckim


 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!