sambor - ukraina

Sambor, fot. wikipedia

Sambor jest niewielkim miastem (40 tyś mieszkańców) leżącym nad górnym Dniestrem, na skrzyżowaniu szlaków ze Lwowa na Zakarpacie i z południowo-wschodniej Polski na Wschód, do Drohobycza i dalej. W związku ze swoim położeniem Sambor odwiedzają dosyć często polscy turyści udajacy się w ukraińskie Karpaty oraz ci, którzy jadą zwiedzać małe miasteczka na przedgórzu Karpackim.Dojazd do Sambora

Z Polski do Sambora najłatwiej jest dostać się przez kolejowe przejście graniczne w Krościenku/Chyrowie. Dwa razy dziennie kursują pociągi z Zagórza do Chyrowa. Ranny pociąg jest nieźle skomunikowany z pociągiem osobowym Niżankowiczi-Chyrów-Sambor. Wprawdzie Chyrów jest oddalony od Samboru o 20 kilometrów, to jednak pociąg jedzie równą godzinę!
Sambor leży na trasie linii kolejowej wiodącej ze Lwowa do Użgorodu, w związku z tym dość często kursują pociągi ze i do Lwowa. Pociągi podmiejskie ze Lwowa odjeżdżają z innej części dworca we Lwowie. Podróż trwa niecałe dwie godziny. 
Sambor posiada również dobre połączenie kolejowe z Drohobyczem, Stryjem, Truskawcem i Siankami. Kursują również pociągi dalekobieżne do: Kijowa, Czopu i Użgorodu.
Do Sambora dotrzeć można również autobusem z większości okolicznych miejscowości.


Patrz również Dojazd na UkrainęAtrakcje Sambora

Dworzec kolejowy znajduje się poza centrum. Jednak bez problemu można dojść do centrum na nogach (15 min.). W centrum znajduje się gotycki kościół Matki Boskiej wybudowany w XV i XVI wiekach. Obok kościoła znajduje się budynek dawnego kolegium. Obecnie mieści się tam muzeum. Na środku rynku stoi ratusz z XVII wieku. W Samborze znajdują się dwa budynki dawnych synagog, pozostałości po żydowskich mieszkańcach sprzed II Wojny Światowej.

Sambor nie posiada imponujących zabytków, jest jednak w tym mieście "coś", dla którego wartu tu przyjechać. Chodzi mi o atmosferę starego miasteczka. Podobnie jak w okolicznych miasteczkach w Samborze czuć klimat prowincji. Nie ma tu drogich samochodów, ani wystawnych sklepów. Tutaj czas zatrzymał się kilkadziesiąt lat temu.


Nocleg w Samborze

Zwiedzanie Sambora zajmuje kilka godzin i mało kto decyduje się na zanocowanie w tym mieście. Najlepszym rozwiązaniem byłoby poszukanie kwatery prywatnej, zwłaszcza u ludności polskiej. Funkcjonuje w mieście hotel (ul. Szuchewycza 1), ale tak jak na całej Ukrainie cena jest nieadekwatna do standardu i cen obowiązujących w kraju.

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!