Ojmiakon - biegun zimna

Ojmiakon - biegun zimna; foto: Maarten Takens

Pogodę i klimat Ojmiakonu najczęściej sprawdza się jako ciekawostkę. Położona w Jakucji wioska nie jest celem częstych wycieczek, pomijając ekstremalne wypady zimą oraz ekspedycje badawcze. Ojmiakon, co w języku jakuckim oznacza dosłownie "ciepłe źródła" (sic!) znane jest przede wszystkim jako  tzw. biegun zimna. Według prowadzonych pomiarów jest to prawdopodobnie najzimniejsze stale zamieszkane przez człowieka miejsce na ziemi. Życie w tym terenie jest możliwe przede wszystkim dzięki wspomnianym ciepłym źródłom, nieopodal wioski znajduje się źródło, które nawet podczas największych mrozów pokrywa się tylko cienką warstwą lodu, dzięki czemu mieszkańcy Ojmiakonu mogą poić bydło. 

Zimowe temperatury w Ojmiakonie powodują, ze zamarza niemalże wszystko: długopisy, nowoczesna technika, okulary przymarzają do twarzy. Jako ciekawostkę podam, iż Mieszkańcy Ojmiakonu trzymają np. mleko w nieogrzewanych szopach w formie brył lodu.

W zależności od metody badań i ich różnej wiarygodności przyjmuje się, że w Ojmiakonie rejestrowano rekordowo niskie temperatury od -65 do -77,8 stopni. Oficjalnie władze Jakucji uznają wynik -68,7 stopni zarejestrowany w 1933 roku jako najbardziej wiarygodny. 

Choć są to niewyobrażalnie niskie temperatury to trzeba jednak pamiętać, ze Ojmiakon ma mocną konkurencję w walce o palmę pierwszeństwa w kategorii najzimniejsze zamieszkałe miejsce. Niedaleki Wierchojańsk szczyci się, że w 1885 zarejestrowano tam -67,8 stopnia, co powinno sprawiać, ze to Wierchojańsk jest najzimniejszym miejscem zamieszkałym na ziemi. Zwolennicy Ojmiakonu przekonują jednak, ze w 1885 roku nie prowadzono pomiarów w Ojmiakonie, a średnia roczna temperatura w Wierochojańsku jest z reguły ciut wyższa. Wierchojańsk na swoją korzyść przywołuje argumenty, iż średnie temperatury najzimniejszych miesięcy są u nich niższe niż w Ojmiakonie.  

Aby zakończyć spór, władze Jakucji uznały, że zarówno w Wierchojańsku, jak i w Ojmiakonie zarejestrowano równo po -68 stopni. Do walki o to zaszczytne miano włączył się także położony niedaleko Ojmiakonu Tomtor, gdzie rzekomo odnotowano -72 stopnie.

 

Dlaczego w Ojmiakonie jest tak strasznie zimno?

Na niską temperaturę w Ojmiakonie, Wierchojańsku i Tomtorze wpływa kilka elementów:

  • Przede wszystkim mamy tam do czynienia ze skrajnie kontynentalnym klimatem, wywołanym sporą odległością od oceanu.
  • Po drugie, tereny te są położone na 63 równoleżniku nieopodal koła podbiegunowego.
  • Po trzecie, Ojmiakon leży dość wysoko nad poziomem morza (ok 745 m. npm.), co powoduje, ze temperatura jest niższa o ok. 4 stopnie w stosunku to terenów położonych na poziomie morza.
  • Po czwarte, Ojmiakon leży w kotlinie, do której zimą spływa zimne powietrze. 

 

Pomimo ekstremalnych temperatur w zimie, w Ojmiakonie w ciągu lata mamy do czynienia z prawdziwymi upałami! Temperatura w okolicach 30 stopni nie należą do rzadkości, choć nocą temperatura potrafi spaść nawet o 20 stopni!


 

 Bieżąca prognoza pogody dla Ojmiakonu

Pogoda w Ojmiakonie

Źródło: foreca.com


 

Klimat: Temperatury w Ojmiakonie

ojmiakon-temperatura

Zielone słupki - zakres średnich dobowych temperatur; czerwone i niebieskie romby - rekordowe temperatury


 

Klimat: Opady w Ojmiakonie

ojmiakon-opady

Norma miesięcznych opadów w mm

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!