Korki w Moskwie

Zakorkowana Moskwa, Foto: Dmitry, flickr

Korki drogowe, zwłaszcza te moskiewskie stały się jednym z głównych tematów dyskusji w całej Rosji. O korkach w Moskwie mówi się niemal każdego dnia. Informacje o aktualnej prędkości przejazdu są dla wielu osób ważniejsze niż wiadomości z kraju i świata, a temat ograniczenia korków w Moskwie był głównym elementem kampanii wyborczej na mera Moskwy. Powstały nawet radiostacje, które większość czasu antenowego poświęcają sytuacji na drogach. I nic w tym dziwnego skoro Moskwa uważana jest za najbardziej zakorkowane miasto na świecie i potwierdzi to każdy kto choć raz doświadczył na własnej skórze jazdy samochodem w Moskwie w godzinach szczytu w popularnym kierunku. W porównaniu do moskiewskich, te znane z ulic Warszawy czy Krakowa trudno nazwać prawdziwymi korkami.

Aby dać ogólne wyobrażenie o skali korków przytoczmy cyfry: W mocno zakorkowane dni sumaryczna długość korków wynosi 3000 km, w rekordowe dni jest to nawet 3500km, co odpowiada odległości między Moskwą i Madrytem.

 

Przyczyny korków w Moskwie

Zbyt tłoczno!

Podstawowa, wręcz oczywista przyczyna powstawania korków w Moskwie jest taka sama jak w większości zakorkowanych miast: zbyt dużo samochodów na ulicach. Od wielu już lat, co roku rośnie w Moskwie i okolicach ilość samochodów. Nawet w kryzysowych latach, choć wskaźniki wzrostów sprzedaży nowych samochodów spadały, to utrzymywał się stały rzeczywisty wzrost ilości zarejestrowanych aut. Rosjanie, a w szczególności Moskwianie kochają samochody. Niemal każdy kogo stać na auto pędzi do salonu samochodowego gdy tylko stwierdzi, że mógłby sobie pozwolić na nowe cacko. Samochód odgrywa zdecydowanie większą rolę w życiu Rosjan niż u Polaków, o zachodnioeuropejskich narodach nie wspominając. Samochód to nie tylko środek lokomocji do przemieszczania się z domu do pracy, to także dla wielu osób potwierdzenie statusu społecznego, wyraz bogactwa i dobrobytu. To dlatego po ulicach Moskwy, czy Petersburga jeździ ogromna ilość luksusowych samochodów. Dodatkowo korki powodują, że przeciętny mieszkaniec Moskwy spędza w aucie po kilka godzin co jeszcze bardziej wzmacnia chęć posiadania dobrego auta. 

Inną, obiektywną przyczyną powstawania korków w Moskwie jest ogromne zagęszczenie ludności. Przed dwuipółkrotnym rozszerzeniem Moskwy w 2012 roku (głównie o tereny słabo zaludnione na południowy-zachód od miasta) gęstość zaludnienia Moskwy wynosiła ponad 10500 osób na km2, co było jednym z najwyższych wskaźników na świecie. Dla porównania gęstość zaludnienia Berlina czy Warszawy to "raptem" ok 3500 osób na km2. Samo rozszerzenie miasta poza zmianą statystyk niewiele dla mieszkańców stolicy zmieniło, dlatego Moskwę najczęściej rozpatruję się nadal w jej starych granicach (przebiegających mniej więcej po obwodnicy zwanej MKAD-em). Przy kilkunastu milionach mieszkańców (w zależności od metodologii badań liczba mieszkańców Moskwy znacznie się różni, spowodowane jest to ogromnym napływem osób z prowincji i nielegalnych pracowników z byłych republik radzieckich) Moskwa przed 2012 rokiem miała zaledwie 1000 km2 powierzchni. Dla porównania Warszawa przy niecałych 2 milionach mieszkańców zajmuje ok 500 km2. Różnica jest więc ogromna. Gęstość zabudowy na moskiewskich osiedlach ma potężny wpływ na powstawanie korków.

 

Infrastruktura drogowa w Moskwie

Paradoksalnie sieć drogowa w Moskwie jest dobra, nawet bardzo dobra. Większość dróg przelotowych ma po kilka pasów, nierzadko po 6-8 w jednym kierunku. Większość zjazdów jest bezkolizyjna, mało jest lewoskrętów. Moskwa posiada de facto trzy obwodnice:

- wspomniany MKAD o długości 109km, pełniący rolę klasycznej obwodnicy wokół granic miasta. W każdym kierunku prowadzi po 5 pasów, a mimo to jest to jedna z najbardziej zakorkowanych dróg w Moskwie i całej Rosji. Czas przejazdu liczony jest w godzinach!

- Trzecia obwodnica (Третье транспортное кольцо) wyznaczająca jednocześnie strefę, wewnątrz której zabroniony jest ruch większości samochodów ciężarowych

- Sadowe kolco - Okrężna droga wokół ścisłego centrum Moskwy - bliżej centrum jest jeszcze tzw. "Bulwarne kolco", które jednak straciło funkcje właściwej obwodnicy.

Pomimo dobrze rozwiniętej infrastruktury drogowej Moskwa tonie w korkach. I chyba nikt uż nie łudzi się budowa kolejnych dróg, np. koszmarnie drogiej czwartej obwodnicy, drastycznie odmieni sytuację.

 

Komunikacja miejska i podmiejska

Kręgosłupem komunikacji publicznej w Moskwie jest metro obsługujące dziennie średnio ok 7 mln pasażerów. System metra mimo, iż jest jednym z największych na świecie (posiada długość 320km i prawie 200 stacji) poza kilkoma wyjątkami nie wykracza poza MKAD. Tym samym obsługuje niemal wyłącznie ruch wewnątrz Moskwy. Pozostałe rodzaje komunikacji publicznej mają marginalne znaczenie: autobusy i trolejbusy pomimo budowy buspasów w ostatnich latach nadal pełnią rolę głównie dojazdową do stacji metra. Tramwaje w Moskwie praktycznie nie istnieją - ocalało raptem kilka nie połączonych ze sobą linii. Z kolei pociągi podmiejskie mimo, iż dowożą codziennie miliony osób do miasta są mało efektywne i uważane za niekomfortowe środki lokomocji. Systemów P&R w Moskwie praktycznie brak. 

Z powyższych powodów mieszkańcy przedmieść Moskwy chcąc dojechać do pracy skazani są na jazdę samochodem. Jako, że ciężko jest przesiąść się po dojechaniu do granic Moskwy np. na metro, jadą dalej autem. Chociaż słowo "jadą" jest tutaj nie do końca na miejscu. Warto jeszcze wspomnieć o przedmieściach Moskwy: są one godne rozmiarów samej Moskwy. Przylegające miasta mają często ponad 100tyś mieszkańców, np. Chimki (prawie 200 tyś.). Nie mówimy więc o codziennym porannym napływie dziesiątek tysięcy ludzi do Moskwy. Mowa jest o milionowych przepływach.

 

Weekendowe wyjazdy na dacze 

Opisując korki w Moskwie warto jeszcze wspomnieć o stałym zjawisku obserwowanym od wiosny do jesieni na drogach wyjazdowych z Moskwy. Niemal każdy mieszkaniec Moskwy lub jego rodzina posiada "daczę", czyli podmiejską działkę z domkiem letniskowym. Dacze mogą być rozrzucone nawet na 150km od granic miasta. W każdy letni weekend miliony Moskwian wsiada w swe samochody i próbuje wydostać się za miasto by weekend spędzić na daczy. Jest to zjawisko bardziej masowe niż to obserwowane w dużych polskich miastach w weekendy. Dojazd na daczę zajmuje nierzadko 3-4 godziny w jedną stronę (tyle samo w powrotną). Ale i tak nic nie jest w stanie zmienić przyzwyczajeń Moskwian, gdyż wyjazd na daczę jest czymś niemal świętym.

 

Samochody VIP

Inną przyczyną potężnych korków na ulicach Moskwy są regularne zamknięcia głównych arterii drogowych by umożliwić przejazd rządzącym elitom. Niebagatelne znaczenie ma fakt, iż w 2010 roku w Rosji było ponad 7000 samochodów uprawnionych do jazdy na sygnale. Z tych 7 tysięcy aut większość na co dzień przemieszcza się po Moskwie, gdyż większość regionalnych polityków i tak na stałe urzęduje w stolicy. Do ogromnej ilości samochodów należy dodać jeszcze trudną do oszacowania ilość aut, które jeżdżą na sygnale bez stosownego pozwolenia. Samochody na sygnale stały się przyczyną jednego z największych w ostatnich latach sprzeciwu społecznego. W wyniku akcji typu "niebieskie wiaderko", (sygnał aut VIP porównywany był do obróconego wiaderka na dachu) rząd przystąpił do zmniejszenia ilości uprawnień. Putin zapowiedział siedmiokrotne zmniejszenie takich pozwoleń. Mimo iż dzięki inicjatywom społecznym zjawisko trochę się zmniejszyło to jednak czasowe zamknięcia dróg pozostają codziennością na ulicach Moskwy.

 

Parkingi w Moskwie

Przy okazji korków często podnoszona jest także kwestia parkingów w Moskwie. Interesujący jest fakt, iż do 2013 roku w Moskwie nie było płatnych stref parkowania. Z jednej strony zachęcało to do dojazdów autem do centrum miasta, a z drugiej strony brak wolnych miejsc powodował zjawisko parkowania gdzie popadnie, najczęściej na pasie jezdni, zmniejszając przepustowość ulic. Na dłuższą metę nic nie dały setki kursujących ewakuatorów odholowujących źle zaparkowane samochody. Dopiero w 2013 roku rozpoczęła się ogólnokrajowa dyskusja o płatnych strefach parkowania.

 


 

Aktualny stan korków w Moskwie

Wśród wielu systemów informowania o korkach na ulicach Moskwy najbardziej znanym jest serwis Yandex.Probki. Posiada on skalę punktową dla oceny ogólnej przejezdności w mieście (gdzie 1 oznacza płynny ruch, a 10 całkowite zakorkowanie). Mnóstwo ludzi korzysta z Yandex.Probki na swoich smartfonach i tabletach, dzięki temu zawiera on aktualne i szczegółowe dane dla niemal każdej ulicy. Na żywo można dowiedzieć się o wypadkach, zamknięciach dróg itp.

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!