Sewastopol

Sewastopol

Sewastopol jest dużym miastem liczącym niemalże 400 tys. mieszkańców, położonym na południowo-zachodnim krańcu półwyspu krymskiego. W związku z tym, że Sewastopol jest dużym miastem nie czuć tutaj atmosfery kurortu. Drugim powodem, dla którego turystyka w życiu miasta zajmuje dalsze miejsce jest fakt, że w okresie ZSRR Sewastopol był zamknięty dla odwiedzających. Brak tutaj pensjonatów i zaplecza turystycznego. Nie znaczy to jednak, że są w Sewastopolu trudności z zakwaterowaniem. Jednak wybór jest znacznie mniejszy niż gdzie indziej. Sewastopol jest najbardziej rosyjskim miastem poza terytorium Federacji Rosyjskiej. Ukraińcy przebywający na terenie miasta to przede wszystkim wojskowi. Język ukraiński słyszy się tu rzadziej niż angielski. 

Do dnia dzisiejszego miasto zachowało charakter portu wojennego. Wzdłuż zatoki rozciąga się port wojenny. Stacjonują tu zarówno siły ukraińskie jak i rosyjskie (jedyne takie miasto na świecie, gdzie swoja morską bazę wojskową posiadają dwa państwa). Większość nowożytnych zabytków miasta związanych jest z militarną historią Sewastopola. Nawet nazwy ulic noszą imiona generałów. Na ulicach aż roi się od mundurowych: rosyjskich i ukraińskich.

Przeczytaj o pogodzie i klimacie Sewastopola

Centrum Sewastopola posiada swój urok, nie jest przepełnione turystami. Leży ono na brzegu zatoki, która przecina miasto na dwie części. Większość miasta położona jest po południowej stronie zatoki. Dojazd do przeciwległej części miasta najłatwiejszy jest za pomocą tramwajów wodnych. Lądem podróż wymaga pokonania kilkudziesięciu kilometrów wzdłuż zatoki, w dodatku po górzystym terenie.

Ważnym obiektem, znajdującym się na terenie Sewastopola jest wpisany do listy światowego dziedzictwa kultury Chersonez Taurydzki. Jest to obszerne wykopalisko odsłaniające starożytne greckie miasto. Łącznie znajdują się tam 62 obiekty. Ponadto, Chersonez ma ogromne znaczenie dla wyznawców prawosławia, gdyż jest to jedyne miejsce na ruskich ziemiach, gdzie przebywali Cyryl i Metody. Według legendy, to właśnie na terenie Chersonezu Ruś przyjęła chrzest, co potęguje znaczenie tego miejsca dla pielgrzymów. Sam Chersonez położony jest w zachodniej dzielnicy Sewastopola, kilka kilometrów od centrum. Dojechać tutaj można busem lub trolejbusem. 
Atrakcyjne plaże położone są w zachodniej części miasta, począwszy od okolic Chersonezu. Od centrum miasta trzeba jechać kilka kilometrów busem lub trolejbusem. Warto zaznaczyć, że plaże w Sewastopolu ustępują jakością tym z Eupatorii, są węższe, bardziej zanieczyszczone. W samym centrum, nad zatoką znajduje się kilka niewielkich kąpielisk, lecz są one w 100% betonowe i nieciekawe.

Do Sewastopola można wjechać na 72h bez rosyjskich wiz!

 

Dojazd do Sewastopola

Dojazd do Sewastopola jest dogodny. Kursują tutaj zarówno pociągi dalekobieżne, jak i elektriczki z Symferopola. Ponadto, Sewastopol posiada wiele połączeń autobusowych z głównymi kurortami Krymu: JałtąSudakiemAłusztąEupatorią (busy kursują z północnej części miasta).

Sewastopol to także dogodny punkt wypadowy do okolicznych miejscowości. Bez problemów można stąd się dostać do Bakczysaraju, Bałakławy, czy też Wielkiego Kanionu Krymu. W lecie kursują także statki do nieodległej Eupatorii.

 

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!