Eupatoria jest jednym z najstarszych miast nie tylko na Krymie, ale także w całym b. ZSRR. W swej długiej historii Eupatoria  należała kolejno do Greków (od VI p.n.e.), Rzymu, kilkukrotnie była zniszczona przez Gotów i Hunów. Na długie lata miasto pozostawało pod panowaniem Tatarów, a jego słowiańska historia rozpoczęła się dopiero w 1783 r. po zdobyciu Krymu przez Rosję.

O ile w przeszłości miasto pełniło głównie funkcje militarne, to dzisiaj Eupatoria żyje przede wszystkim z turystyki. Samo miasto jest jednym z największych uzdrowisk na świecie. Funkcjonuje tutaj wiele sanatoriów, w których swe schorzenia leczą dziesiątki tysięcy pacjentów. Właściwości lokalnego klimatu oraz wód wykorzystywane są do leczenia nawet najpoważniejszych chorób. Dzięki temu w Eupatorii można spotkać wielu inwalidów, zwłaszcza osób młodych, którzy przyjechali tutaj na kurację.

Do Eupatorii przyjeżdżają także rokrocznie tysiące zwykłych turystów. Przyciąga ich tutaj przede wszystkim ciepłe morze, piaszczyste, szerokie plaże, a także zabytki oraz niepowtarzalny urok zachowanej wielokulturowości miasta. Warto zaznaczyć, że nigdzie tak, jak w Eupatorii zachowały się tradycje wszelkich narodowości zamieszkujących Krym. Oprócz Rosjan są tutaj Tatarzy, Grecy, Ormianie, a także wyjątkowo liczni Karaimi - odłam wyznawców judaizmu, którzy odrzucili Talmud (tradycję).

eupatoria meczetSporą atrakcję Eupatorii stanowią zabytki miasta, które znajdują się w starej dzielnicy miasta. Najbardziej spektakularną budowlą jest meczet Dżuma-Dżami z XVI w. Ciekawostką jest, że świątynię zaprojektował znany architekt Sinan, a wzorował się na konstantynopolskiej Hagii Sophii. Innymi tatarskimi pamiątkami są tureckie łaźnie, ruiny teke, czyli klasztoru muzułmańskiego, a także pozostałości po meczecie Szukułaj-efendi.

 

 

 

eupatoria karaimiSzczególnie godna uwagi jest zachowana dzielnica karaimska. Wśród wąskich uliczek, przypominających bardziej bliskowschodnie miasteczko, niż europejski kurort, znajduje się kilka interesujących budowli karaimskich. Warto zwiedzić świątynie Karaimów, czyli kenesy. Sąsiadujące ze sobą Wielka i Mała kenesa stanowią kompleks świątynny. Spora część świątyń jest bez dachu, obrzędy odprawiane są pod gołym niebem, wśród rosnących tutaj winorośli. Oprócz kenes w Eupatorii zachowały się także budynki biblioteki karaimskiej, domu karaimskiego. W dzielnicy karaimskiej, nieopodal kenes znajduje się popularna restauracja karaimska, w której mamy wyjątkową możliwość skosztowania szczególnego smaku kuchni karaimskiej.

Zdaję sobie sprawę, iż większość czasu turyści spędzą nad morzem. W samym centrum Eupatorii plaże są przeludnione i nieciekawe. Warto udać się na wschodnie obrzeża miasta, gdzie ciągną się szerokie, piaszczyste, a do tego bezpłatne plaże. Ludzi jest tutaj znacznie mniej niż w okolicach deptaku. Do niedawna można było dojechać do najładniejszych plaż jadącym wzdłuż wybrzeża tramwajem. Jednak od 2004 r. nadmorski tramwaj nie kursuje, pozostały busy i elektriczki.

 

Dojazd do Eupatorii

Problemów z dojazdem nie ma. Oprócz bezpośrednich pociągów dalekobieżnych kursują tu także lokalne połączenia z Symferopola. Dojechać można również autobusem. Należy pamiętać, że chcąc dostać się do leżącego na południe Sewastopola wcale nie musimy jechać naokoło pociągiem przez Symferopol. Dojechać można także busem lub autobusem jadącym do stacji "Sieviernaya". Jest to dzielnica Sewastopola położona po północnej stronie zatoki. Przeprawić się na drugą stronę możemy  tramwajem wodnym. Podróż drogą do centrum Sewastopola zajmuje ponad godzinę więcej, gdyż autobus musi objechać całą zatokę i poprzez góry dostać się na południowy brzeg.

W samej Eupatorii komunikację stanowią busy, autobusy oraz tramwaje. Te ostatnie są o tyle ciekawe, że część taboru pamięta jeszcze II wojnę światową. Są to tzw. Zeppeliny, znane z filmów o okupowanej Polsce. W dodatku na większości odcinków leży jeden tor, a tramwaje jadące w przeciwnych kierunkach wymijają się na mijankach. W Eupatorii nie ma pętli tramwajowych. Tramwaje zmieniają tylko kierunek jazdy jadąc wciąż po tym samym torze.

 

Noclegi w Eupatorii

W Eupatorii nie ma zbyt dobrze rozwiniętej sieci hoteli, czy też oficjalnych pensjonatów. Większość ruchu turystycznego obsługiwana jest przez sanatoria oraz mieszkańców Eupatorii. Na dworcu kolejowym cały czas stoją ludzie oferujący nocleg. Ze względu na rozmiary Eupatorii (jest to ponad 120 tys. miasto) warto zwrócić uwagę na lokalizację kwatery. 
Warto przeczytać uwagi o noclegach zawarte na stronie z informacjami ogólnymi o Krymie

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!