Od dawna Rosja krytykowana jest za ograniczanie wolności mediów. Wielokrotnie informowano o tym, że państwo lub powiązane z nim struktury biznesowe przejmują kontrolę nad poszczególnymi redakcjami telewizyjnymi, radiowymi czy prasowymi. Poniżej postaramy się zaprezentować listę najpopularniejszych rosyjskich gazet, radiostacji i agencji informacyjnych. Każda z pozycji opatrzona została krótkim komentarzem, który pozwoli na lepsze zrozumienie profilu danej redakcji.

 

Rosyjska Prasa - dzienniki:

 

IzvestiaIzvestija to jedna z najpopularniejszych gazet codziennych w Rosji. Gazeta została założona jeszcze w 1917 i przez cały okres Związku Radzieckiego była narzędziem informacyjnym w rękach kierownictwa partii. Po upadku ZSRR, Izvestija oficjalnie przekształciła się w niezależną gazetę, działająca na zasadach komercyjnych. 

Obecnie Izvestija wchodzi w skład ogromnego holdingu medialnego, powiązanego z władzą, stąd o pełnej niezależności nie ma mowy. Izvestija jest typową gazetą dla klasy średniej. Wyraża też umiarkowane opinie nt. bieżących wydarzeń. 


kommersantKommersant od lat jest jednym z najważniejszych dzienników opiniotwórczych w Rosji. Ukazuje się od 1990 roku. Szczególny nacisk kładziony jest na tematy gospodarcze i polityczne. Przez lata gazeta była własnością Borisa Bierezowskiego, magnata mediowego z czasów Jelcyna. Po śmierci Bieriezowskiego Kommersant przeszedł w ręce miliardera Uliszera Usmanowa. 


VedomostiVedomosti - obecnie najbardziej niezależna gazeta, należąca do zagranicznego holdingu Sanoma oraz Financial Times. W 2014 roku trwały negocjacje dotyczące zmiany właściciela gazety. 


niezawisimaja gazeta

Niezawisimaja Gazeta to bodaj najbardziej niezależna obecnie gazeta w Rosji. Ukazuje się od 1990 roku. Podobnie jak KOmmersant, przez lata wchodziła w skład holdingu Bieriezowskiego. 

Gazeta adresowana jest przede wszystkim do rosyjskiej inteligencji oraz biznesmenów. Jest to jeden z niewielu tytułów, w którym można znaleźć umiarkowana krytykę polityki Kremla.


Rossiskaja gazetaRossijskaya Gazeta - oficjalny dziennik rządu Federacji Rosyjskiej. Jest to codzienna gazeta porusząca wydarzenia polityczne, gospodarcze, społeczne itp. Tym co wyróżnia Rossijską Gazetę to fakt publikowania w niej aktów prawnych. Po publikacji tanego aktu prawnego w gazecie wchodzi on w życie.


 mkMoskowskij Komsomolec to gazeta o jednym z największych nakładów w Rosji. Założona jeszcze w 1919 roku gazeta do dzisiaj cieszy się niesłabnącą popularnością o czym świadczy nakład sięgający 700 tyś egz. 

Gazeta podejmuje tematy ogólnopolityczne i społeczne. Kierowana jest do masowego odbiorcy.


Komsomolskaya prawda

Komsomolskaja Prawda - niegdyś tuba propagandowa młodzieżowej organizacji partyjnej - komsomołu. Dzisiaj jeden z największych tabloidów w Rosji. Szczytową popularność gazeta uzyskała po rozpadzie ZSRR, gdy jej nakład wyniósł nawet 22 mln egz, co zostało zapisane jako rekord Guinnessa. 

 

 


 

Rosyjskie Agencje informacyjne:

 

tass rosyjska agencja informacyjnaInformacyjna Agencja Rosji TASS, pierwotna nazwa to TASS, czyli Telegraficzna Agencja Związku Radzieckiego, w latach 1992-2014 ITAR-TASS. JEst to agencja założona w 1925 roku. W skład TASS weszły struktury działającej przez kilkanaście lat prywatnej agencji informacyjnej RIA Novosti. 


interfax - agencja informacyjnaInterfax - Agencja informacyjna założona w 1989 jako niepaństwowa spółka. Obecnie agencja Intefax posiada swoje oddziały w Kazachstanie, Chinach, Azerbejdżanie i na Ukrainie.


 

Rosyjskie radiostacje:

 

 

radio swobodaRadio Swoboda - przez wielu uważane za jedyną niezależną stację po rosyjsku. Co prawda jest ona niezależna od Kremla ale finansowana jest przez kongres USA więc o prawdziwej niezależności w przypadku radia poruszającego głównie kwestie polityczne nie może być mowy. 


echo moskwy - radioEcho Moskwy - kolejny przykład radia mającego opinię "niezależnego". Echo Moskwy jest radiostacją informacyjno-publicystycznym, na jego antenie nierzadko pojawia się krytyka Kremla. Smaczku dodaje fakt, iż większościowym udziałowcem radia jest... Gazprom.


nasze radioNasze Radio - to radiostacja nadająca wyłącznie rockową muzykę rosyjskojęzyczną oraz czasami ukraińską. Nasze Radio jest organizatorem jednego z największych festiwali muzycznych w Rosji: Naszestwia.


 

Najpopularniejszą stacją radiową w Rosji jest Europa Plus, taki odpowiednik naszego RMFu. Kolejne dwa miejsca w rankingu należą do stacji zajmujących się tematyką samochodową (głównie informacje o korkach - a to ważny temat zwłaszcza w Moskwie): Avtroradio oraz Dorożnoje radio. Bardzo popularne jest także Russkoje Radio, które gra wyłącznie rosyjską muzykę, jednak w przeciwieństwie do Naszego radia głównie muzykę pop i wszelki chłam.

Ogromną ilość radiostacji rosyjskich można znaleźć na stronie moskva.fm, gdzie można wygodnie odsłuchiwać audycji na żywo. Ponadto, uzyskujemy na bieżąco informacje o aktualnie odgrywanej piosence. Serwis warty polecenia!

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!