Irkuck - Rosja

Centrum Irkucka

Irkuck jest jednym z największych miast Syberii, a co za tym idzie miasto to spełnia funkcje lokalnego ośrodka przemysłowego, kulturalnego, naukowego, administracyjnego czy też komunikacyjnego. Obecnie Irkuck liczy ok. niespełna 600 tys. mieszkańców (wg spisu z 2002 roku.)

Irkuck należy do najstarszych miast Syberii. Został on założony w 1685 roku podczas wyprawy kozackiej. Oficjalnym założycielem został Iwan Pochabow, dowódca oddziału kozaków. Nazwę miastu nadano od niewielkiej rzeki Irkut wpadającej w tych okolicach do Angary.

 

Atrakcje turystyczne Irkucka

irkuck dzwonnicaGdyby nie bliskość Bajkału Irkuck zapewne nie należałby do zbyt często odwiedzanych miast na Syberii. Jednak dogodne położenie i liczne połączenia komunikacyjne sprawiają, że od Irkucka wielu turystów zaczyna swoją podróż nad Bajkał. Będąc już w Irkucku większość turystów decyduje się na, choćby pobieżne zwiedzanie miasta. Należy zaznaczyć, że w przeciwieństwie do większości miast Syberii w Irkucku znajduje się kilka ciekawszych zabytków architektury. Większość z nich znajduje się w ścisłym centrum miasta, w okolicach ulic Marksa i Lenina.

W okolicach placu Kirowa (na końcu ulicy Lenina) stoją trzy świątynie: Sobór Objawienia, kościół polski oraz cerkiew Zbawiciela. Na przeciwległym końcu ulicy Lenina położona jest cerkiew Wzniesienia Krzyża. Większość powyższych świątyń została zbudowana w XVIII w.

 

 

 

irkuck angaraPozostałe atrakcje Irkucka to stara apteka, położona w okolicach targu, a także zacumowany w pobliżu zapory lodołamacz Angara (widoczny na zdjęciu obok) , który w czasach, gdy Kolej Transsyberyjska nie była jeszcze ukończona, przewoził pasażerów na drugi brzeg Bajkału, skąd kontynuowali oni podróż koleją dalej na Wschód. W Irkucku znajduje się także muzeum dekabrystów. Zresztą warto zaznaczyć, że dzięki masowo zsyłanym tutaj w czasach carskich różnym grupom społecznym i narodowym w Irkucku pozostało po nich wiele pamiątek. Nawet nazwy niektórych ulic są nietypowe dla Rosji. W centrum miasta biegnie ulica powstańców polskich itp. Należy dodać, że w dziejach Irkucka Polacy odegrali znaczną rolę. To oni w XIX w. zdominowali miejscowy handel. Polaków w chwili obecnej jest tutaj niewielu, lecz pozostał tutaj konsulat Polski (1 z czterech polskich placówek dyplomatycznych na terenie Rosji).

 


irkuck stare chatki

Ciekawostką są liczne w Irkucku drewniane domy w centrum miasta. Ta nietypowa dla dużych miast zabudowa świadczy o prowincjonalności Irkucka.

 

 

 


 Połączenia, dojazd, komunikacja

irkuck dworzecJak już wspominałem Irkuck posiada dogodne połączenia zarówno z miastami w okolicach Bajkału, jak i ze wszystkimi większymi ośrodkami w Rosji i częścią stolic państw WNP.

Dojechać do Irkucka z Europy można albo pociągiem albo samolotem. Zalety oraz wady każdego z tych środków komunikacji są oczywiste więc nie ma sensu ich opisywać. Podróż pociągiem z Moskwy trwa niecałe 4 doby. Codziennie z Moskwy do Irkucka kursuje kilka pociągów. W większości są to pociągi tylko przejeżdżające przez Irkuck i jadące dalej na Wschód, do Władywostoku, Chabarowska, Czity etc. W sezonie bilety należy kupować wcześniej, gdyż są poważne problemy z dostępnością biletów na tak długich trasach w dniu odjazdu. Ta sama uwaga dotyczy drogi powrotnej, bilet do Moskwy należy kupić w chwili przyjazdu do Irkucka.

Więcej szczegółów o dojeździe znajdziesz na stronie z rozkładami jazdy.

Samolotów z Moskwy do Irkucka jest również pod dostatkiem. Ceny biletów zaczynają się na poziomie biletu kupe na pociąg. 

Jeśli chodzi o połączenia w regionie to z Irkucka można dojechać niemalże do każdego miasteczka na południowym oraz południowo-zachodnim wybrzeżu Bajkału. Pociągiem można dojechać do Sludianki, wszystkich miasteczek na trasie do Ułan-Ude i dalej do Mongolii, Chin oraz na rosyjski Daleki Wschód. Koleją można także dojechać do miejscowości położonych przy BAM-ie (Bajkało-Amurska Magistrala), na północ od Bajkału. Jednak podróż do oddalonego o 600 km w linii prostej Siewierobajkalska zajmuje 2 doby.

Autobusy i busy (popularne marszrutki) kursują do wszystkich popularnych wśród turystów miasteczek. Niektóre jeżdżą aż do Uład-Ude. Z Irkucka bez większych problemów można dojechać busikiem na Wyspę Olchon (5h jazdy, koszt 350-400 rubli, kilka razy dziennie, odjazdy od 8:00 do 14:00). Busy odjeżdżają w większości spod dworca autobusowego (dwa przystanki tramwajem od targu, tramwaj #4), natomiast busy do Ułan-Ude i Angarska jeżdżą spod dworca kolejowego.

W Irkucku działają także dwa dworce rzeczne. Jeden obsługuje rejsy po Angarze, w dół rzeki aż do Bracka. Z kolei drugi, ważniejszy dla turystów, znajduje się przed zaporą (osiedle "Sołnechnyj") i obsługuje rejsy po Angarze, w górę rzeki oraz po Bajkale, do Listwianki, plaż na zachodnim wybrzeżu, na wyspę Olchon oraz do Siewierobajkalska i Niżnieangarska na północy jeziora. W 2014 roku rejs do Siewierobajkalska trwający ok. 12h kosztował 4600 rubli, zaś na wyspę Olchon - 3200 rubli (5,5h)

Szczegółowe rozkłady jazdy statków i wodolotów znajdują się pod tym adresem: www.vsrp.ru/passengers/trips/nigneangarsk

Komunikacja miejska w Irkucku opiera się na tramwajach (5 linii), marszrutkach (dojeżdżających niemal w każde miejsce w mieście) oraz trolejbusach. Irkuck położony po obu brzegach Angary i na wielu wzgórzach jest miast miastem rozległym. Pieszo bardzo trudno jest pokonywać większe odległości. W centrum miasta są raptem dwa przejazdy przez rzekę, most koło dworca kolejowego oraz przejazd górą zapory. Dlatego też przejazd pomiędzy dzielnicami położonymi po przeciwnej stronie Angary zajmuje wiele czasu.

Przeczytaj o pogodzie i klimacie Irkucka

 


 

Noclegi w Irkucku

W wielu relacjach z podróży do Irkucka ich autorzy opisują możliwość noclegu w akademiku. Miasteczko akademickie ("Studgorodok", nie mylić z "Akademgorodok", jak sugeruje przewodnik Pascala) znajduje się w okolicach końcowej pętli tramwaju #1, kierunek na lewo od dworca. Znajduje się tak kilkanaście akademików. Jednak pomimo kilku prób nie udało mi się przenocować w którymkolwiek akademiku.

W dół od miasteczka studenckiego znajduje się hotel "Selenga", w którym nocleg kosztuje ok. 10 euro. Niedaleko dworca autobusowego znajduje się tańszy hotel, jednak w 2005 roku nie przyjmowano w nim obcokrajowców. Gdyby jednak w grupie byłby chociaż jeden Rosjanin można liczyć na nocleg. Ceny wynosiły tam ok. 7-8$.

W centrum miasta znajduje się wiele hoteli wyższej klasy, noclegi kosztują tam jednak kilkadziesiąt dolarów.

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!