W związku wieloma pytaniami postanowiłem trochę ułatwić życie tym, którzy chcą pisać cyrylicą nie posiadając klawiatury z "bukwami".

Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze skryptu zamieszczonego poniżej. Wpisując łacińskie litery (z uwzględnieniem niektórych polskich znaków) tekst będzie automatycznie konwertowany do cyrylicy. Skrypt rozpoznaje podwójne standardy transliteracji - zarówno "sh" jak i "sz" zostaną automatycznie skonwertowane do bukwy "ш". Po napisaniu tekstu zaznacz i skopiuj tekst w dowolne miejsce, np. do wyszukiwarki Google.

 

Wpisz tekst łacińskimi literami:

 

 


Program "Cifirica"

Innym rozwiązaniem jest uruchomienie darmowego programu Cifirica, który można ściągnąć tutaj. Program ten wystarczy rozpakować do dowolnego katalogu i uruchomić. Ukaże się nam takie oto okienko:

 

 cyrylicatransliteracja

Jak widać aktywne jest tylko górne pole, w którym wpisujemy alfabetem łacińskim rosyjskie słowa zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami transliteracji , które widoczne są u góry z prawej strony. Gdy wpiszemy już tekst, należy zaznaczyć automatycznie utworzoną wersję cyrylicą klikamy prawym przyciskiem myszki , "kopiuj" i wklejamy ten tekst w dowolne, wybrane przez nas miejsce. Dzięki temu w szybki sposób możemy pisać dowolnej długości teksty cyrylicą.


Program "Klawa"

Dwóch użytkowników strony niemal jednocześnie podesłało kolejny sposób na zrusyfikowanie Windowsa. Metoda ta polega na skopiowaniu odpowiedniego pliku do systemowego katalogu Windowsa i dzięki temu po przełączeniu układu klawiatury na rosyjski pod literką "a" będzie rosyjska litera "a", pod "b" rosyjskie "b" itd. Od podanej reguły istnieją wyjątki: "v" to "ż"; "[" to "sz"; Ctrl+0 - "jo"; Ctrl+9 - "JO", Ctrl+8 - znak twardy. 
Jako, że sposób instalacji nieznacznie się różni przedstawię obie metody.

- "metoda Miszanii" - dodaj w ustawieniach Windowsa rosyjski układ klawiatury. Dalej należy pobrać to archiwum RAR, następnie rozpakować pliki, dodać do rejestru plik y1251_xp.reg (poprzez dwukrotne kliknięcie na nim), później trzeba skopiować plik KBD1251Y.DLL do katalogu Windows\system32. Po restarcie komputera program powinien działać.

- "metoda Vitalija" - Pobierz to archiwum, znajdujący się w nim plik skopiuj do katalogów: C:\WINDOWS\system32 oraz C:\WINDOWS\system32\dllcache (wcześniej dobrze jest zrobić kopię zapasową podmienianych, oryginalnych plików), doadaj rosyjski układ klawiatury (w Panelu sterowania) i zrestartuj komputer. Po ustawieniu układu klawiatury na rosyjski wszytsko powinno działać.

Za jakiekolwiek problemy wynikające z nieprawidłowego działania programu redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Proszę mieć jednak na uwadze fakt, że u wielu osób powyższe programy działają i nie ma z nimi najmniejszych problemów.

 

Klawiatura na ekranie

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie ze strony internetowej posiadającej trochę inny mechanizm działania niż powyższa aplikacja. W tym przypadku mamy przed sobą na ekranie klawiaturę z bukwami i myszką nabieramy tekst.

Świetnym rozwiązaniem jest użycie wyszukiwarki yandex.ru - w polu wpisywania hasła do wyszukiwania, po prawej stronie znajduje się ikonka klawiatury.

Znajdą tę stronę Państwo pod tym adresem: www.megapolis.org/klava.html.

Wiele przydatnych informacji po rosyjsku i angielsku na temat rusyfikacji komputera można znaleźć pod adresem: http://www.ruswin.net

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!