Naddniestrze (Republika Naddniestrzańska) to niewielkie quasi-państewko leżące na wschodzie Mołdawii. Od Mołdawii oddziele je Dniestr. Jedynymi sąsiadami Naddniestrza są, wspomniana już Mołdawia, a także Ukraina (od wschodu). 

Powierzchnia Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej wynosi  zaledwie 4,163 km2 (dla porównania jest mniej niż połowa najmniejszego w Polsce województa - opolskiego), zaś długość granic – 851 km. Stolicą Naddniestrza jest Tyraspol (170 tys.). Ludność 750 tys. mieszkańców z czego największą grupę stanowią:

  • Mołdawianie 40%
  • Ukraińcy 26%
  • Rosjanie 24%
  • Bułgarzy, Żydzi, Gagauzi, Niemcy – 10% 
  • Języki: rosyjski, mołdawski, ukraiński

Wiara: dominuje prawosławie. Inne konfesje: prawosławni staroobrzędowcy, katolicy, żydzi.

 

 

 

Flaga i herb Republiki Naddniestrzańskiej

flaga naddniestrza herb naddniestrza

 

Historia Naddniestrza

Powstanie tego quasi-państwa jest efektem wojen rosyjsko-tureckich w XVIII w. o kontrolę nad wybrzeżem Morza Czarnego. W wyniku trwającej w latach 1787-1791 r. wojny armia carska dowodzona przez Suworowa zdołała pokonać tureckie wojska i zajęła tereny należące dziś do Naddniestrza. Dwa lata po zakończeniu działań wojennych, w 1793 r. założono miasto twierdzę Tyraspol, mającą stanowić zabezpieczenie nowo zdobytych ziem od strony zachodniej. Wprawdzie już 1835 r. twierdza zostaje zlikwidowana to jednak Tyraspol zyskał znaczenie gospodarcze, dzięki czemu nastąpił czas rozwoju miasta. Rozwojowi sprzyjało wybudowanie w połowie XIX w. linii kolejowej łączącej Tyraspol z Odessą.

Przez całe XIX stulecie tereny Naddniestrza należały do Imperium Rosyjskiego. Wprawdzie Rumunia kilkukrotnie upominała się o zwrot tych ziem to jednak granica nie uległa zmianie aż do końca pierwszej wojny światowej. Wówczas to dokonano nieznacznej korekty granic, w wyniku której mały obszar wokół miasta Bendery włączony został w skład rumuńskiej Mołdawii. Pozostała zaś część Naddniestrza weszła w skład Ukraińskiej SRR. W 1924 r. Stalin zdecydował o utworzeniu Mołdawskiej Autonomicznej SRR, w której znalazły się ziemie Naddniestrza. Nowo powołana Mołdawska ASRR miała w późniejszym terminie obejmować także wschodnie rubieże Rumunii, które sowieci planowali zaanektować.

W efekcie paktu Ribbentrop-Mołotow Związkowi Radzieckiemu przypadła w udziale rumuńska Besarabia. Już w 1940 r. Stalin zarządzał od Rumunii zrzeczenia się tych ziem na rzecz ZSRR. Rumunia nie przeciwstawiła się i przekazała ziemie leżące między Prutem i Dniestrem Związkowi Radzieckiemu. Z przyłączonych ziem (za wyjątkiem okolic Biełogrodu) i dotychczasowej Mołdawskiej ASRR utworzono Mołdawską SRR.

Sytuacja uległa radykalnej zmianie po inwazji hitlerowskich Niemiec na Związek Radziecki w 1941 r. Wówczas to, sprzymierzona z Rzeszą Rumunia zaatakowała ZSRR od południowego zachodu, zajmując odebrane jej ziemie. W skład Rumunii weszły nie tylko utracone ziemie Besarabii, ale także tzw. Transniestrze, leżące między Dniestrem a Bohem. Okupacja rumuńska, choć krótkotrwała została zapamiętana jako okres niesłychanego terroru i przemocy. Dopiero wyzwolenie Bałkanów w 1944 r. przez Armię Czerwoną zaprowadziło względny porządek na terenach dzisiejszego Naddniestrza. Po wojnie granice w tym regionie zostały przywrócone do stanu sprzed czerwca 1941 r. Dzięki temu Naddniestrze wchodziło w skład Mołdawskiej SRR.

Stan ten trwał aż do przełomu lat 80 i 90-tych. W wyniku narastających tendencji nacjonalistycznych panujących w ówczesnej Mołdawii rosyjskojęzyczna ludność Naddniestrza zaczęła coraz częściej domagać się utworzenia niezależnej republiki. W wyniku przeprowadzonego na wiosnę 1990 r. referendum, wg. oficjalnych danych przedstawionych przez władze lokalne aż 79% mieszkańców tych terenów miało opowiedzieć się za utworzeniem nowego Państwa. Żądania społeczeństwa zatwierdził ostatecznie II nadzwyczajny zjazd delegatów Naddniestrza, który 2 sierpnia 1990 r. ogłosił niezależność. Wprawdzie nowy twór państwowy nigdy nie został uznany przez społeczność międzynarodową, to jednak Naddniestrze funkcjonuje jako niezależny kraj z własną konstytucją. Obecnie Republika Naddniestrzańska rządzona jest przez prezydenta – jest nim od samego początku Igor Smirnow, który zwyciężył trzykrotnie w wyborach powszechnych. W państwie działa także rząd, bank centralny i organy podatkowe.

Źródła: informacje własne, Wikipedia, tiraspol.ru

 

Informacje dla turysty

mapadniestra

Łapówki. Naddniestrze nie jest krajem przychylnym turystom. W związku z tym, że panuje tu totalne bezprawie (w naszym rozumieniu tego słowa) musimy się liczyć z wieloma trudnościami podczas podróży przez to quasi-państwo. Największym problemem dla turysty jest korupcja służb mundurowych. Mając załatwione wszelkie wymagane formalności i dokumenty nie można być wcale pewnym tego, że uda nam się bezproblemowo przejechać przez teren Naddniestrza. Oficjalnie za przejazd przez Republikę Naddniestrzańską pobierana jest opłata w wysokości 0,5$ od osoby, jednak zawsze się znajdzie pretekst, by wlepić nam mandat za brak takowej taksy.

Wjeżdżając do republiki od strony Ukrainy pociągiem nie ma możliwości wykupienia tej opłaty, gdyż punktów jej poboru po prostu nie ma. Załatwienie dokumentów na dworcu w Tyraspolu (o dziwo bezpłatnie) nic nam nie dało, gdyż wyjeżdżając w Benderach zmuszeni zostaliśmy do zapłacenia łapówki za brak taksy. Podczas ponownego przejazdu tranzytem przez Naddniestrze zgodnie z przepisami powinniśmy zapłacić ok. 6 mołdawskich lei za przejazd pociągiem relacji Kiszyniów - Odessa. Jednak i tym razem okazało się, że za taką kwotę nie przepuszczą obcokrajowców. Rozwiązaniem problemu była oczywiście łapówka w zamian za wystawienie fikcyjnej wizy tranzytowej.

Mając na uwadze skalę łapownictwa i brak jakiejkolwiek instancji odwoławczej (przecież nie ma tam naszej ambasady), Naddniestrze nie nadaje się do zwiedzania. W dodatku tak naprawdę nic interesującego tam nie ma, a nieliczne obiekty zabytkowe stały się miejscem stacjonowanie wojska.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż posterunki graniczne Naddniestrza ulokowane są głównie na granicy z Mołdawią. Istnieje więc możliwość wjazdu do republiki od strony Ukrainy i wyjazdu tą samą drogą (np. koleją) nie będąc nękanym przez miejscowe władze. Jest to oczywiście tylko moje przypuszczenie.

W opinii miejscowej ludności (w odróżnieniu od władz - przychylnej) najgorzej sprawa wygląda właśnie w przygranicznych Benderach. Z drugiej strony miasto to jest zdecydowanie bardziej rozwinięte niż stołeczny Tyraspol. Być może to właśnie z łapówek żyją Bendery. Nawet lokalna ludność ma problemy z miejscową władzą, nie ma się więc co dziwić, że obcokrajowcy zmuszani są do płacenia haraczy.

Przed wyjazdem do Naddniestrza czytałem, że wielu osobom bez większych komplikacji udało się przekraczać tamtejsze granice. Sytuacja taka jest w pełni możliwa, jednak trzeba liczyć na szczęście i życzliwość przedstawicieli władzy, z jakimi się spotkamy. W dodatku w kwietniu (w przeddzień mojego wyjazdu) minister spraw zagranicznych Naddniestrza oskarżył Polskę i Zachód o szpiegostwo i wzniecanie rewolucji. W takiej sytuacji cieszę się, że mnie nie zamknęli :)

Waluta. W republice obowiązuje Rubel Naddniestrzański, który ma wartość 1/10 Euro (stan na kwiecień 2005). Wymienić można pieniądze w nielicznych kantorach. Nie ma natomiast bankomatów. W niektórych placówkach (np. na dworcach) można płacić w mołdawskich lejach.

Telefony. W Republice Naddniestrzańskiej nie ma zasięgu sieci GSM. Tylko gdzieniegdzie w położonym na wzgórzu Tyraspolu można złapać zasięg z Mołdawskich sieci.

Sklepy. Sklepów i innych przejawów wolnego handlu jest w Naddniestrzu stosunkowo niewiele. Zwłaszcza w Tyraspolu momentami ciężko jest się natknąć na jakikolwiek sklep czy punkt gastronomiczny. W Benderach jest już z tym znacznie lepiej. Zwracają jednak uwagę w miarę wysokie ceny za żywność, czy nawet alkohol. Jedynie miejscowe wino jest w miarę tanie, natomiast jedyne produkowane w Naddniestrzu piwo "Stary zamek" nie dość, że jest niedobre, to jeszcze jest droższe niż większość ukraińskich piw.

 

Dojazd do Naddniestrza

Przez Naddniestrze przebiegają istotne szlaki komunikacyjne z Ukrainy do Mołdawii. W tym również linia kolejowa łącząca Kiszyniów z większością miast Ukrainy i Rosji. Wjazd od strony ukraińskiej jest o tyle wygodniejszy, że nie ma tam aż tak krwiożerczych pograniczników naddniestrzańskich.

Jadąc ze Lwowa niezłym rozwiązaniem jest dojazd pociągiem do Winnicy (kilka kursów dziennie, ok 6h jazdy), skąd wieczorem kursuje pociąg relacji Petersburg - Kiszyniów. Jedzie on właśnie przez Naddniestrze. Tym sposobem rano można być już w Tyraspolu. Ponadto kursują jeszcze pociągi z Moskwy i Saratowa, a także lokalne z Odessy.

Przez Naddniestrze przejeżdżają niemal wszystkie autobusy relacji Kiszyniów - Odessa. Dlatego można zdecydować się właśnie na taką formę podróży.

Między dwoma największymi miastami Naddniestrza Tyraspolem i Benderami kursują co chwilę busiki i trolejbus.

 

Atrakcje turystyczne Naddniestrza

Szczerze mówiąc w Naddniestrzu nie ma zbyt wielu atrakcji turystycznych. Stanowić by ją mógła twierdza w Benderach, ale stacjonuje w niej wojsko i o zwiedzaniu można zapomnieć. W wielu przewodnikach jest napisane, że główną atrakcją Naddniestrza jest klimat epoki stalinowskiej. Tak naprawdę, nie wiem, co ci autorzy mieli na myśli. Owszem, w tamtejszych miastach króluje socrealizm, jednak ilość pamiątek po czasach komunistycznych nie przewyższa tego z przeciętnego młodego miasta na Ukrainie, czy też w Rosji.

Na poniższych zdjęciach zaprezentowane są co ciekawsze obiekty, które udało mi się sfotografować podczas podróży do Naddniestrza w kwietniu 2005 r.

 


Galeria zdjęć z Naddniestrza

 

PS. Jak poinformował jeden z gości serwisu, na terenie Naddniestrza znajdują się jeszcze następujące obiekty godne uwagi: klasztor w Kickani, muzeum historyczno-militarne w Tiraspolu.

 

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!