Ukraina - Formalności

Foto: Flickr, Strook-traveller1

Ogólny Opis Ukrainy 

Ukraina jest nowopowstałym krajem i przechodzi obecnie szereg zmian politycznych i ekonomicznych. Proces stabilizacji zajmie jeszcze na pewno kilka lat, ale postępy są widoczne z roku na rok. Baza turystyczna nie jest zbyt dobrze rozwinięta, ale nie ma większych przeszkód w podróżowaniu po kraju. Ukraina, wbrew ogólnie panującej opinii jest krajem bezpiecznym!!! Duża ilość służb mundurowych gwarantuje bezpieczeństwo na ulicach. Poziom przestępczości Ukrainy jest porównywalny z Polskim.
Podczas wizyty na Ukrainie jesteśmy narażeni na dość częste wymuszania łapówek. Dlatego należy na to się przygotować. Jeśli złamiemy jakiś przepis i zostaniemy przyłapani przez służby porządkowe musimy się liczyć z wręczeniem kilku dolarów łapówki. Wpierw "cena" jest zawrotna jak na ukraińskie warunki, jednak należy wytargować się do minimum, tj. 5-10 hr. Najczęstszym grzechem polskich turystów jest picie alkoholu w miejscach publicznych (dozwolone od 21 lat!), zakłócanie porządku publicznego oraz, oczywiście wykroczenia drogowe. Radiowozy nie są wyposażone w radary i jadąc na Ukrainę samochodem musimy spodziewać się wielokrotnych zatrzymań przez patrole i wymuszanie zapłacenia "mandatu" - nawet jeśli jechaliśmy zgodnie z przepisami.

Język na Ukrainie

Ukraiński język stał się oficjalnym w 1990 roku. Jednak większość mieszkańców Ukrainy (ok. 60%) za mowę ojczystą uważa język rosyjski. Ukraiński jest używany na zachodzie kraju, zaś rosyjski we wschodniej i centralnej części Ukrainy. Mieszkańcy wielkich miast takich jak Kijów czy Odessa, a także tych, położonych na wschodzie kraju są niemal w 100% rosyjskojęzyczni. W urzędach używa się głównie języka ukraińskiego. Radio, telewizja i prasa jest dwujęzyczna.
Lwów jest ostoją języka ukraińskiego, lepiej porozumiewać się z mieszkańcami po polsku, niż po rosyjsku. We Lwowie każdy niemal rozumie polska mowę. Lwowianie często słuchają polskiego radia i oglądają polską telewizję. Im nasz rozmówca jest starszy, tym większą szansę mamy na znajomość przez niego języka polskiego. Ponadto, różnica między językiem polskim, a ukraińskim jest niewielka i nie ma większych problemów komunikacyjnych.
Odradzam próby porozumiewania się w językach zachodnich ze względu na niski procent mówiących w tych językach.

 

Czas na Ukrainie 

Na Ukrainie obowiązuje jedna strefa czasowa - Czas wschodnioeuropejski (+2GMT). Jednak we wschodniej części kraju, a zwłaszcza na Krymie nieoficjalnie używa się czasu Moskiewskiego (+3GMT). Zmiany czasu na letni i zimowy, tak jak w większości krajów europejskich dokonywane są w pierwszą niedzielę kwietnia i w ostatnią niedzielę Października.

 

Wizy i rejestracja na Ukrainie

Od 1-go lipca 2001 roku obywatele polscy nie mają już obowiązku rejestracji w miejscu pobytu. Póki co, między Polską, a Ukrainą obowiązuje umowa o ruchu granicznym jednostronnie bezwizowym. Wprowdzie od wstąpienia Polski do UE obywatele ukraińscy muszą posiadać bezpłatne wizy, to jednak Polacy wciąż mogą podróżować na Ukrainę bez wiz. 

Zobacz więcej: Informacje MSZ


Ubezpieczenie

Od 01-09-2001 nie ma obowiązku kupna ubezpieczenia na granicy. Do tej daty przy wjeździe na teren Ukrainy obowiązkowo należało wykupić "ubezpieczenie". Najtańsze kosztowały 12 hr na okres 5 dni. Od zakupu nie zwalniały żadne międzynarodowe ubezpieczenia, karty EURO26, ISIC i inne. Ponoć, posiadacze ubezpieczenia niemieckiego (sic!) byli zwolnieni od kupna ubezpieczenia. 
Więcej o formalnościach związanych z ubezpieczeniem - zobacz w: Informacje o dojeździe

Większość firm ubezpieczeniowych oferuje możliwość wykupu ubezpieczenia na wyjazd do Ukrainy. Nie zwalniają one jednak od wykupu obowiązkowego ubezpieczenia.


Opieka medyczna na Ukrainie

Usługi medyczne na Ukrainie są na niskim poziomie. Zarówno wyposażenie, jak i higiena placówek służby zdrowia pozostawia wiele do życzenia. W razie nagłego wypadku radziłbym wizytę prywatną u lekarza, lub w prywatnym ośrodku medycznym (Koszt może być wysoki!). 


Pieniądze na Ukrainie 

Jadąc na Ukrainę najlepiej zabrać ze sobą dolary i euro. Są okresy gdy ze złotówkami są problemy na Ukrainie. Na szczęście ostatnio polepszyło się w tej kwestii i wymienić polską walutę można w większości miast. Jednak kurs PLNjest jednak gorszy niż w przeliczeniu na dolary lub euro. Sugeruję branie drobnych nominałów, tj. 10, 20 USD/Euro. Banknoty powinny być nowe (dolarów sprzed 1990 nie przyjmują kantory) i niezniszczone. Biorąc wyższe nominały może się zdarzyć, że pieniądze nie zostaną przyjęte pod pretekstem zniszczenia lub dezaktualizacji. Ponadto narażamy się na okradzenie, gdyż możemy zostać zaobserwowani podczas wymiany.

Zobacz: Informacje o Hrywnie

Problemów z wymianą pieniędzy nie ma. We wszystkich miastach jest wiele kantorów. Kursy w kantorach są zbliżone i korzystne, zależą jednak od miasta. Przykładowo we Lwowie kurs dolara jest zwykle wyższy niż w Odessie. 

Karty Kredytowe - Ukraina jest raczej krajem gotówkowym. Jednak bankomaty znajdują się niemal w każdym mieście. Niestety wciąz niewiele sklepów akceptuje płatnośc kartą. Należy zauważyć, że sieć handlu bezgotówkowego stale się rozwija. 

 

Wywóz pamiątek

Na wywóz antyków i dzieł sztuki należy uzyskać zgodę Ministerstwa Kultury Ukrainy. Obowiązuje zasada "30 lat". Rzeczy mniej wartościowe można legalnie wywozić, bez zezwoleń w przypadku, gdy mają mniej niż 30 lat.

 

Miejskie toalety

Jak w każdym kraju post-sowieckim toalety odrzucają. Higieny brak. Jest ich sporo, i niektóre z nich są płatne. Często spotkać możemy zamiast sedesu tzw. "słoniowe stopy". Korzystanie z miejskich toalet proponuję jako formę osobliwej atrakcji turystycznej.

 

Godziny pracy

Z reguły obowiązuje 8-mio godziny dzień pracy. Sklepy otwarte są jednak do wieczora, zaś kioski rozlokowane w centrach dużych miast działają całą dobę. Można tam nabyć jedzenie, art. Przemysłowe i alkohol.
W soboty i niedziele sklepy otwarte są znacznie krócej, zaś urzędy pozamykane.


Numeracja pięter

Parter na Ukrainie liczony jest jako pierwsze piętro, stąd wynika różnica w numeracji między europejskim systemem, a ukraińskim.


Napiwki 

Jeszcze w latach 90-tych dając napiwek mogliśmy spodziewać się odmowy jego przyjęcia. Teraz trochę się to zmieniło. Do ceny posiłku wliczony jest 5% napiwek, jednak coraz częściej dobrze widziane jest dodanie kilku kolejnych procent wartości zamówienia. 

 

Woda

Problemy z dostawą wody do mieszkań występują głównie we Lwowie. W rurach cieknie ona tylko w określonych godzinach: między 6-tą, a 9-tą rano i wieczorem. Wielu mieszkańców gromadzi wodę w wannach i naczyniach. Ciepła woda w kranie leci tylko w zimie. We Lwowie, w niektórych regionach woda dostępna jest całą dobę, jest to jednak rzadkość. Jadąc do Lwowa musimy nastawić się na możliwość braku wody przez większą część dnia.
W niektórych miastach dostawy wody do domu są wstrzymywane na okres kilku dni, lub nawet tygodni ze względu na coroczną konserwację urządzeń hydraulicznych.

Woda w kranie jest porównywalna z polską. Nie nadaje się do picia bez przegotowania. W niektórych miastach ma inny zapach - dodatki do chloru.


Promieniowanie

Pomimo wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu Ukraina jest wolna od promieniowania przekraczającego międzynarodowe normy. Obszar Czarnobyla jest zamknięty, choć nie niedostępny! Istnieje kilka możliwości dojazdu do obszaru zamkniętego, ale nie pod elektrownię. 
Pomimo, iż Kijów znajduje się 60 kilometrów od Czarnobyla nie notuje się tam podwyższonego promieniowania. 
W roku 2000 ujawniono wiele faktów dotyczących wybuchu w 1986 roku. Według zachodnich ekspertów siła skażenia była wielokrotnie niższa niż podają media. Zginęło o wiele mniej osób, niż się oficjalnie podaje. Według wyników badań w odległości 3 kilometrów od elektrowni można bezpiecznie żyć. Potwierdza to fakt, że kilka osów nie wyprowadziło się z tamtych regionów i nadal żyje i nie zaobserwowano u nich żadnych objawów choroby popromiennej.


Elektryczność

Obowiązuje europejski standard: 220V, 50 HZ. Czasem jednak możemy spodziewać się wahań napięcia.

 

Alkohol

Jadąc na Ukrainę grzechem niemalże jest nie spróbowanie tamtejszych wyrobów spirytusowych. Alkohol jest nieprawdopodobnie tani, choć istnieją gatunki o zachodnio-europejskich cenach (np. koniak). Polecam kupowanie alkoholu w dobrych sklepach, gdyż często możemy natknąć się na podróbkę. 
Istnieje mnóstwo gatunków wódki. Przeliczy się jednak ten, kto myśli, że na Ukrainie może kupić prawdziwą rosyjską wódkę. Spotyka się "Stoliczną", ale jest to wyrób ukraiński. Tanie wódki smakowe są chemicznie aromatyzowane. Dobra wódka kosztuje kilkanaście złotych za 0,5l. Polecam zakup marek: "Hortycja", "Nemiroff". Ze względu na częste podróbki lepiej kupować alkohol w dużych sklepach.

Wina - kosztują mniej więcej tyle samo co wódka. Należy spróbować oczywiście tych, wyprodukowanych w Odessie i na Krymie. Często można spotkać na sklepowej półce wartościowe mołdawskie wina.
Koniak - na Ukrainie produkuje się dużo tego alkoholu, jakość zależy od ceny i marki. Niektóre butelki są w kształcie miecza, lub skrzypiec, ale wówczas kosztują zawrotne ceny. Polecana marka to "Shabo" i "Koktebel"

Piwo - kosztuje kilka złotych. Tanie piwo można dostać tylko na prowincji, zaś w miastach trzeba liczyć na większy wydatek. Piwa są generalnie lekkie, z mniejszą ilością alkoholu jak w Polsce. Znane marki to: "Obołon", "Swławutycz", "Lvivskie". W rosyjskojęzycznych miastach można kupić prawdziwe rosyjskie piwo "Baltika", kosztuje jednak sporo, nawet 10 PLN (przy schodach w Odessie).
UWAGA!!! Na Ukrainie obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Dopuszczalna norma to 0,0 promila!!!

Zakupy

Sklepy na Ukrainie są dobrze zaopatrzone, kupić można wszystko. 
Artykuły spożywcze są niewiele tańsze jak w Polsce (ok. 80% polskiej ceny)

Pamiątki kupuje się z reguły na tzw. "pchlich targach", które znajdują się niedaleko atrakcji turystycznych. We Lwowie w samym centrum. Można tam kupić zarówno kiczowate obrazy, jak i ludowe wyroby (chusty, serwety, rzeźby). Sprzedaje się tam wszystko co tylko się da: stare książki (także polskie), radzieckie odznaczenia, mundury, stare pieniądze (w tym polskie) i inne.

Książki są tanie. Można kupić je zarówno po rosyjsku, jak i po ukraińsku. Księgarnie często prowadzą też sprzedaż płyt i kaset. 


Święta na Ukrainie


Nowy Rok - 1 stycznia
Wigilia i Boże narodzenie 6,7 stycznia
Dzień kobiet - 8 marca (dzień wolny od pracy)
Wielkanoc - tydzień różnicy w porównaniu z katolicką Europą
Święto Pracy 1 i 2 maja
Dzień Zwycięstwa - 9 maj (zanika)
Dzień Niepodległości - 24 sierpnia

 

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!