Ukraińska muzyka - Vopli

Vopli Vidoplyasova

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z jednym z najpopularniejszych ukraińskich zespołów, grających muzykę rozrywkową. Vopli Vidopliasova (potocznie Veve) od wielu lat na Ukrainie jest symbolem współczesnej kultury. Na koncerty przychodzą tłumy fanów. Lider zespołu, Oleh Skrypka, nadaje kolorytu zespołowi, podczas koncertów jest wyjątkowo ruchliwy. Gra on także na wielu instrumentach, czasem jednocześnie. Warto dodać, że Skrypka nagrał także dwie solowe płyty, przy czym jedną przy udziale orkiestry symfonicznej.

 

Historia grupy

Vopli Vidopliasova - nazwa zaczerpnięta z opowiadania Fiodora Dostojewskiego "Sioło Stepanczikowo i jego mieszkańcy", Vopli (czyli wrzaski) Vidoplasowa to wiersze niedocenianego przez otoczenie lokaja-poety o nazwisku Vidoplasow, jednego z bohaterów noweli.

Pomysł założenia zespołu narodził się na 11 piętrze akademika nr 15 Politechniki Kijowskiej w maju 1986 roku (tydzień po katastrofie w Czarnobylu). W skład jego weszli:

 • Oleh Skrypka - wokal, harmonia guzikowa, saksofon, trąbka, autor wielu piosenek, które wykonuje grupa
 • Aleksandr Pipa - bas, wokal
 • Jurij Zdorenko - gitara, wokal 
  potem dołączył:
 • Serhij Sachno - perkusja, bębny, wokal

 

Prawie rok zajęły próby i tworzenie repertuaru grupy. Wiosną 1987 r. 3 założycieli zespołu zostaje członkami rock klubu, znajdującego się w Doku Kultury "Bolszewik".

W październiku 1987 r. grupa po raz pierwszy wystąpiła w DK na przeglądzie twórczości kijowskich zespołów rockowych. W tym czasie utrwala się czteroosobowy skład zespołu składający się z ww. osób, który daje pierwszy koncert przed publicznością na kino-festiwalu "Molodost". Następnie w listopadzie 1987 r. VV zdobywa I nagrodę na rock-festiwalu "Rock-Parad".

Pod koniec roku powstaje jeden z największych przebojów "Tanci". W 1987 r. grupa daje jeszcze dwa koncerty.

Wiosną 1988 r. wystąpili w Kijowie u boku amerykańskiej grupy "Sonic Youth" W maju zespół uczestniczy w międzynarodowym festiwalu "Rock-Forum" w Wilnie na Litwie.

Następnie w czerwcu dają pierwszy koncert w Moskwie. W tym czasie biorą także udział w kręceniu francuskiego filmu dokumentalnego "Od Lenina do Lennona" opowiadającego o radzieckiej scenie rockowej. Wraz z filmem zostaje wydana we Francji płyta ze ścieżką dźwiękową z tego filmu. Jednocześnie powstaje pierwszy teledysk do piosenki "Buli denki ".

Pod koniec roku kolejny koncert w Moskwie na festiwalu "Rok-syrok" podczas którego grupa nawiązuje kontakt z przedstawicielem francuskiej firmy "Janus" organizującej koncerty.

W styczniu 1989 roku Vopli Vidopliasova po raz pierwszy występuje za granicą...w Warszawie. Następnie w marcu na "Ukraińskim festiwalu" w Sopocie. W kwietniu 1990 r. firma "Janus" organizuje trasę koncertową. VV wyrusza na tournee po Szwajcarii i Francji. Z sukcesem występują w maju na największym francuskim festiwalu "Wiosna w Burgois". O zespole napisano w gazecie "Le Mond?".

W sierpniu tego roku odbywa się druga trasa koncertowa po Francji. Grupa występuje na festiwalu muzyki alternatywnej "St.Amant-Rock". W roku 1991 rozpoczął się tak zwany francuski etap w historii VV. Na festiwalu "The Eurockeans in Belfort" zespół występuje obok "INXS", "PICXIS", "MANO NEGRA".

W latach 1991-1993 VV wraz z francuską grupą "VRP" grają na czterech trasach koncertowych. W tym okresie często zmieniali się gitarzyści i perkusiści. Ukształtował się mieszany ukraińsko-francuski skład grupy. Stałymi członkami pozostali Skrypka i Pipa. Zespół opuszcza jeden z założycieli - Zdorenko.

W kwietniu 1991 r. tournee po Grecji z rosyjskimi rock grupami "Aria" i "Alisa" W 1993 r. pojawia się długo oczekiwany pierwszy album zespołu nazwany "Abo-abo (Live in France)", wydany przez moskiewską wytwórnię Buratino Records. Grupa daje wiele koncertów na Ukrainie i w całej Europie. W 1994 r. zostaje wydany, przez rosyjski BCA-Records drugi album VV "Krajina Mrij".

Na początku 1996 r. występują w Kijowie razem z grupą "Yes" w ramach festiwalu "Rock-egzystencja".Pod koniec 1996 r. zespół wraca do ojczyzny. Do składu wraca perkusista Serhij Sachno oraz pojawia się nowy gitarzysta Jewhenij Rogaczewski.

W kwietniu 1997 ukazał się, nagrany we Francji, pełen przebojów album "Muzika". Wydany w Moskwie stał się kolejną złota płytą. Z powodów przede wszystkim finansowych, za koncerty w Rosji muzycy otrzymują o wiele większe honoraria niż za występy na Ukrainie, częściej można ich zobaczyć w klubach Moskwy bądź Petersburga.

W okresie luty-kwiecień 1998 r. powstaje międzynarodowy projekt "Vesna-2000" z rosyjską grupą "Mummij Troll". W styczniu 1999 r. VV występuje w Nowym Jorku w klubie "Coney Island High Club". W maju grupa daje koncert w klubie Politechniki Kijowskiej, prezentując nowe piosenki z albumu "Chwili Amura ".

Luty 2000 r. - dwa kolejne koncerty w Nowym Jorku w klubie "Wetlands" oraz w rosyjskiej dyskotece "Podkowa"

1.03.2000 r. ukazuje się kolejny album zespołu "Chwili Amura" wydany w trzech różnych wariantach przez trzy różne wydawnictwa Gala-Records (Rosja), JRC i Nova-Records (Ukraina). W kwietniu występują w londyńskim klubie "Astoria" a w czerwcu, na Mihajłowskoj płoszczadzi, w związku z wizytą w Kijowie prezydenta USA Billa Clintona.

VV ponownie, wraz z zespołem "Mandry ", daje koncert w Polsce w lipcu 2000 r. w ramach XVI Festiwalu Kultury Ukraińskiej.
W 2001 roku lider grupy Oleh Skrypka dużo czasu poświęca na solowe projekty. Daje koncerty w Europie i w USA, występuje z wieloma artystami rosyjskiej i ukraińskiej sceny oraz bierze udział w nagraniach filmu "Noc przed Bożym Narodzeniem". W styczniu 2001 roku, na 15 lecie zespołu, VV daje koncert w Kijowie w Pałacu Sportu. Do udziału zaproszono dawnego gitarzystę Jurę Zdorjenko.

15 maja 2002 r. zaprezentowano nową stronę internetową zespołu www.vopli.com 
8 lipca, koncertem we Lwowie, rozpoczyna się trasa koncertowa z okazji jubileuszu 15-stolecia zespołu.
Pod koniec 2003 roku wychodzi kolejny album zespołu "Fajno" wydany przez ukraiński "Lavina-Music" oraz rosyjski "Misterija zvuka". Zawiera piosenki w czterech językach: ukraińskim, rosyjskim, angielskim i francuskim.

Tekst pochodzi z oficjalnej strony zespołu www.vopli.com. Na język polski przetłumaczył jeden z naszych gości mlody78, za co mu bardzo dziękuję.

Charakterystyka stylu grupy VV

Aby w skrócie opisać styl zespołu Vopli Vidopliasova pozwolę sobie zacytrować fragment artykułu autorstwa Emila Majuka, którego pełną treść można znaleźć na stronach polskiego radia (link usunięty na stronie Radia).

Śpiewają po ukraińsku. Jak mówi Skripka: mowa ukraińska jest niezwykle melodyjna, łatwo podkłada się pod muzykę i w dodatku brzmi bardzo rockowo. Tak rockowo jak mało który język . A że teksty piosenek Vopli są na ogół poetyczne i niebanalnie napisane, słucha się tego z niekłamaną przyjemnością. Dużo śpiewają o miłości, z upływem lat ta tematyka zajmuje coraz więcej miejsca w ich repertuarze, choć już bez młodzieńczej naiwności . Ale nie brakuje wśród utworów VeVe tekstów z zacięciem społecznym, czy, powiedzmy, filozoficzno-egzystencjalnym. Ich pierwszy duży przebój "Tancy" opowiadał o robotniku, który po tygodniu pracy idzie odreagować w nocnym klubie. W tytułowym utworze z płyty "Muzyka" Skripka zastanawia się, co by tu robić kiedy nie ma pracy czyli w rockowy sposób zajmuje się problemem bezrobocia. Wreszcie największy przebój Vopli - "Vesna", utwór napisany w Paryżu, trochę nostalgiczny, oddający nastrój sytuacji bez wyjścia, ale z nutą nadziei. Rozpoczynająca się akordeonowym riffem "Vesna" stała się czymś na kształt hymnu młodej Ukrainy. Na koncertach wydobywa śpiew z tysięcy gardeł ludzi, którym w trudnej ukraińskiej sytuacji, pozostaje wiara w to, że: Wiosna przyjdzie!

 

Piosenki Vopli Vidopliasova w Mp3 oraz teledyski

Dyskografia zespołu jest bardzo bogata, dlatego poniżej zaprezentowane zostały tylko najciekawsze piosenki zespołu Vopli Vidopliasova, z którymi warto w pierwszej kolejności się zapoznać. 

Pliki znajdują się na serwerach oficjalnej strony internetowej grupy oraz serwisu muzycznego www.zvuki.ru. Ich ściąganie jest w pełni legalne, gdyż pliki zostały udostępnione przez sam zespół.

 

Piosenki zespołu Vopli Vidopliasowa w formacie mp3:

 • Dien Narozdienija 
 • Jura 
 • Dansez 
 • Jihali Kozaki
 • The Pack Of Cigarettes 
 • Horiła sosna
 • Krajina mrij
 • Muzika 
 • Pidmanuła 
 • Połonyna 
 • Svit 
 • Ty ushol
 • Vesna 
 • Tanci 


Grupa Vopli Vidopliasova w Internecie

Na szczególną uwagę zasługuje oficjalna strona zespołu: www.vopli.com - można tu znaleźć trochę plików mp3, teksty piosenek, fotografie, kilka teledysków, a także dokładne informacje o zespole.

Pod tym adresem: http://vv.cn.ua znajduje się ciekawa nieoficjalna strona (częściowo jest w języku angielskim).

Autorzy: Historię zespołu przetłumaczył mlody78, fragment artykułu o VV jest autorstwa Emila Majuka, pozostałe teksty oraz przygotowanie strony: Ł. Szul
Fotografie pochodzą ze strony www.vopli.com

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

 • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
 • Możesz uzupełnić treść artykułów?
 • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!