W Rosji, podobnie jak w większości innych krajów ogromna część ruchu w Internecie generowana jest przez media społecznościowe (nawet 80% codziennych użytkowników Internetu jest aktywnych w sieciach społecznościowych). Natomiast to co wyróżnia rosyjskojęzycznych Internautów to korzystanie przez nich z zupełnie innych serwisów społecznościowych. Wystarczy wspomnieć, że największa sieć społecznościowa na świecie czyli Facebook, w Rosji przegrywa z kretesem z lokalną konkurencją. Świadczą o tych choćby wyniki badań przeprowadzonych w 2014 przez TNS: największy gracz na rynku - VKontakte w ujęciu miesięcznym posiadał ponad 18 mln aktywnych użytkowników, Odnoklassniki 2,5 mln, Moy Mir 2,3 mln, a Facebook zaledwie 1 mln.

 


Sieć społecznościowa VKontakte  

VKontakte - rosyjska sieć społecznościowa

Na podstawie przytoczonych powyżej danych można byłoby wyciągnąć wniosek, że VKontakte (VK.com) to niemalże monopolista na rosyjskim rynku mediów społecznościowych. I choć owszem, jest to największa sieć społecznościowa w Rosji to jednak daleko jej do pozycji monopolisty.   

Vkontakte został założony w 2006 roku przez Pawła Durowa, późniejszego wieloletniego prezesa firmy (z firmy odszedł w 2014 roku). Przez krytyków VKontakte nazywane było plagiatem Facebooka gdyż jego funkcjonalność w wielu aspektach przypominała giganta z USA. Vkontakte jest skierowany głównie do ludności rosyjskojęzycznej, mimo to jest największą europejską siecią społecznościową (w krajach europejskich lokalne sieci społecznościowe nie wytrzymały konkurencji z Facebookiem). 

Vkontakte największą popularnością cieszy się obecnie w większych miastach oraz w regionach europejskiej części, zwłaszcza wśród osób młodych (18-24 lata). W 2014 roku Vkontakte posiadało ponad 230 mln zarejestrowanych użytkowników.

 


 Odnokłassniki

odnoklassniki - sieć społecznościowa rosyjska

Odnokłassniki to sieć społecznościowa, która powstała również w 2006 roku, kilka miesięcy przed VKontakte. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to odpowiednich polskiej Naszej Klasy. Obecnie Odnokłassniki używane jest głównie przez mieszkańców rosyjskiej prowincji oraz byłych republik radzieckich. Audytorium Odnakłassników to ludzie w wieku 25-34 lata, w większości kobiety. Odnokłasniki mogą pochwalić się ponad 200 mln zarejestrowanych użytkowników. 

 


 Pozostałe sieci: Moj Mir, Facebook, Twitter

moi mir - rosyjska siec spolecznosciowaZałożony przez popularną firmę Mail.ru (najpopularniejsza usługa pocztowa w Rosji, przy okazji ogromny holding Internetowy, właściciel m.in. 100% udziałów VKontakte i Odnokłassnikow...) sieć społecznościowa Moj Mir to trzeci gracz na rosyjskim rynku. Jest to alternatywa dla dwóch wymienionych powyżej gigantów. Audytorium skupione jest wokół usługi pocztowej mail.ru.

Facebook nie ma lekkiego życia w Rosji. Wyraźnie przegrywa konkurencję z VKontakte. Z Facebooka korzystają głównie osoby znające angielski i mieszkające w największych miastach Rosji. Podobny profil użytkownika posiada rosyjski Twitter. Przy czym zwraca uwagę fakt, iż ilość wysyłanych miesięcznie tweetów po rosyjsku (ok 190mln) jest nieznacznie niższa od ilości wiadomości rozsyłanych za pomocą VKontakte (ok. 210 mln). Należy zaznaczyć, że Facebook jest praktycznie nieznany na prowincji. 

 

Źródło: badanie TNS maj 2014, wikipedia

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!