Krym - Jałta

Jałta

Jałta jest bodaj największym i najbardziej znanym kurortem Morza Czarnego. Miasto przyciąga corocznie miliony turystów, w związku z tym nastawione jest ono na turystykę. Jałta to duży ośrodek miejski mieszka to ok. 150 tys. mieszkańców. W lecie turystów jest drugie tyle. Sprawia to, że Jałta nie jest odpowiednim miejscem wypoczynku dla osób lubiących ciszę i spokój. Główny deptak miasta jest zawsze zatłoczony, położone wzdłuż niego restauracje są raczej drogie i ekskluzywne. Z pewnością nie ma tutaj przyjemnej atmosfery znanej choćby z Eupatorii, czy Sudaka. Jadąc do Jałty należy się nastawić, że plaży w centrum miasta praktycznie nie ma. Brzeg został wybetonowany i położone gdzieniegdzie kamieniste plaże są po prostu nieciekawe.

W związku ze swoją popularnością Jałta stała się bardzo drogim kurortem. Przyjeżdżają tutaj bogaci Rosjanie i to do nich adresowana jest oferta miasta. Drogie hotele, luksusowe restauracje oraz ekstrawaganckie atrakcje to w Jałcie norma. Trudno jest tutaj znaleźć nocleg w cenach znanych z innych miast Krymu. Za lokum trzeba zapłacić co najmniej 3-, 4-krotnie więcej niż w miastach oddalonych o kilkanaście kilometrów od Jałty.

gniazdo jaskółczeW samej Jałcie jest niewiele atrakcji turystycznych, jeśli nie liczyć pomnika Lenina i domu Czechowa. Natomiast w granicach tzw. Wielkiej Jałty (w skład której wchodzą okoliczne miejscowości) jest co zwiedzać. Najbliżej centrum Jałty znajduje się słynny z konferencji jałtańskiej pałac w Liwadii. Dojechać doń można busem. Na uwagę zasługuje nie tylko sam budynek pałacu, ale także otaczające go ogrody, z których rozpościera się widok na Jałtę i okoliczne góry.

W nieodległej Ałupce znajduje się pałac Ałupkiński, wybudowany wyłącznie z kamienia w 1848 r. Inną atrakcją Ałupki jest mini-zamek Jaskółcze Gniazdo (obok na zdjęciu). Jest to niewielka budowla położona na szczycie skały, wznoszącej się nad samym brzegiem morza. Najlepiej widać tę budowlę z morza. Odnieść można wrażenie, że zamek wisi nad taflą morza. Zamek został wybudowany na początku XX w. Dla jednego z magnatów naftowych. Do pałacu w Ałupce i Jaskółczego Gniazda organizowane są niemal z każdego miasta na Krymie wycieczki. Do Jaskółczego Gniazda najlepiej dotrzeć jest jednym z wielu statków, dzięki czemu od morza zobaczyć można zachodnie wybrzeże Jałty z wieloma znanymi budynkami.

Kilka kilometrów na północ od Jałty położona jest tzw. Polana Bajek. Jest to osobliwa atrakcja, która nie każdemu musi przypaść do gustu. Znajduje się tam kilkaset rzeźb z drewna i kamieni, które mają przypominać postaci z bajek. W większości przypadków wykorzystano naturalne kształty drewna i kamieni, które przypominać mają znane postaci. Wstęp jest płatny. Szczególnym powodzeniem Polana Bajek cieszy się wśród rosyjskich dzieci.

Na wschód od Jałty, w miejscowości Nikita, znajduje się bardzo znany ogród botaniczny, założony na początku XIX w. Na obszarze ponad 1ha zgromadzono ponad 15 tys. gatunków roślin. Jest tutaj także fragment pierwotnego lasu śródziemnomorskiego. Nie trzeba się znać na przyrodzie by docenić ten ogród. Dojechać można zarówno marszrutką z Jałty, jak i trolejbusem z Jałty, Ałuszty, Symferopola, a także statkiem, gdyż w dół od ogrodu znajduje się przystań morska.

Wśród pozostałych atrakcji okolic Jałty wymienić należy: pałac cara Aleksandra III w Massandrze oraz Gurzuf z daczą Czechowa i domem Richelie. W Ałupce rozpoczyna się kolej linowa na górę Aj Petri, w samej Jałcie również działa kolejka linowa, jednak wiedzie ona jedynie na niezbyt wysokie wzgórze nad miastem. Ciekawostką są niedostępne do zwiedzania rezydencje najwyższych władz państwowych Ukrainy i Rosji leżące na zachód od Jałty w przepięknym otoczeniu gór.

 

Dojazd do Jałty

Dojazd do Jałty nie stanowi problemu choć nie ma tutaj linii kolejowej. Z Symferopola jeżdżą trolejbusy oraz autobusy i busy. Jest ich tyle, że odjeżdżają dosłownie co kilkanaście minut. Z Jałty można dojechać niemal do każdej miejscowości Krymu, lecz podróż do Sewastopola, czy Sudaka wzdłuż skalistego wybrzeża zajmuje sporo czasu.

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!