użgorod - ukraina

Użgorod (Użhorod, Ungwar) to stolica Zakarpacia - regionu zdecydowanie wyróżniającego się na Ukrainie. Oddzielone od pozostałej części kraju Zakarpacie stanowi swoistą enklawę środkowoeuropejską w ramach Ukrainy. Mieszkańcy Użgorodu twierdzą nawet, że ich miasto leży dokładnie w centrum Starego Kontynentu. 

Bezsprzecznym faktem jest zgoła odmienna od pozostałej części kraju historia tych rejonów i samego Użgorodu. Choć Użgorod powstał w VIII-IX w. jako gród słowiański, który został później przyłączony do Rusi Kijowskiej to jednak od IX w. miasto podobnie jak i całe Zakarpacie związane było przede wszystkim z Węgrami. Dopiero XX w. przyniósł miastu radykalne zmiany. W okresie 1919-1938 Użgorod należał do Czechosłowacji, zaś po układzie monachijskim miasto przeszło na kilka lat do Węgier. wkroczenie Armii Czerwonej w 1944 r. sprawiło, że Użgorod należał do 1991 r. do ZSRR, a następnie do Ukrainy.

uzgorod foto 02Obecnie Użgorod liczy ponad 120 tys. mieszkańców i pełni rolę ośrodka administracyjnego, naukowego, turystycznego oraz przemysłowego. Coraz częściej do miasta nad Użem (dopływ Cisy) przybywają też turyści. W dużej części są to obywatele Słowacji i Węgier. Użgorod położony jest niemal na granicy ze Słowacją co jeszcze bardziej wpływa na ścisłe związki miasta z tym krajem.

 

 

 

 

 


uzgorod foto 03To co najbardziej wyróżnia Użgorod i całe Zakarpacie od reszty Ukrainy to klimat. Jest on zdecydowanie cieplejszy niż w pozostałej części kraju. Osłonięte od północy pasmem Karpat regiony są znacznie cieplejsze. Nie docierają tu zimne masy powietrza z północy, a ciepłe powietrze z południa nie napotyka po drodze większych naturalnych przeszkód. Lata są tu ciepłe, zaś zimy łagodne. Dzięki temu w okolicach Użgorodu rozwinęła się uprawa winorośli, z której słynie cały region. Wina i koniaki z Zakarpacia mają swoją renomę na całej Ukrainie i z powodzeniem rywalizują z krymskimi konkurentami.

 

 

 

 

 

 

 

 

Atrakcje turystyczne

uzgorod foto 08Użgorod ma do zaoferowania kilka atrakcji turystycznych. Największą z nich są ruiny zamku komitackiego z XIV w. wybudowanego na miejscu prasłowiańskiego grodu. Obecnie zamek ma charakter muzeum, a od czasu do czasu na jego terenie odbywają się różne imprezy, targi.

 

 

 

 

 

 

 

uzgorod foto 04Dla turystów odwiedzających Użgorod interesujące będzie centrum miasta, gdzie wyróżniają się dwa deptaki: Korzo i Wołoszyna. Przyjemnie jest pospacerować po wąskich uliczkach ścisłego centrum. W odróżnieniu od pozostałych dużych miast Ukrainy w Użgorodzie panuje atmosfera porównywalna choćby z krakowską. W centrum jest mnóstwo knajpek, restauracji. Większość jest ładnie wyremontowana. Miasto bardziej przypomina Bratysławę niż Lwów, Odessę, czy Kijów.

 

 

 

uzgorod foto 05Godne zwiedzenia są także miejscowe świątynie: katedra greckokatolicka, katolicki kościół św. Jerzego, czy kościół kalwiński. Wszystkie te obiekty znajdują się w ścisłym centrum miasta i dotarcie do niech nie powinno stanowić najmniejszego problemu.

Mieszkając w Użgorodzie warto wybrać się choćby na kilka godzin do nieodległego Mukaczewa. Dojazd jest dogodny - co kilkadziesiąt minut kursują busy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dojazd do Użgorodu

uzgorod foto 06Dojazd z Polski do Użgorodu jest dosyć dogodny. Jadąc samochodem można większość trasy przebyć po niezłych słowackich drogach i przekroczyć granicę niemal w samym Użgorodzie. Z Użgorodu do Mukaczewa jest zaledwie 40 km, a droga łącząca te dwa miasta jest, jak na warunki ukraińskie, wyśmienita. Sporą część trasy stanowi dwupasmowa droga szybkiego ruchu. Można także wybrać trasę z pominięciem Słowacji. Wówczas trzeba przekraczać granicę w Korczowej, Medyce lub w Krościenku. Czeka nas jednak droga przez Ukraińskie Karpaty, po nienajlepszych drogach. Ze Lwowa główna droga do Użgorodu prowadzi przez Stryj, Skole, Mukaczewo, zaś inna krótsza, lecz gorsza prowadzi przez Sambor i Sianki.

 

 

uzgorod foto 07Do Użgorodu można dotrzeć także pociągiem. Miasto leży na przecięciu kilku linii kolejowych. Jeden szlak prowadzący przez Sambor i Sinaki jest rzadziej uczęszczany, zaś większość pospiesznych pociągów kursuje okrężną drogą przez Stryj i Mukaczewo. Sam odcinek Mukaczewo-Użgorod pociąg pokonuje w 2h co jest spowodowane okrężną trasą.

Istnieją także połączenia autobusowe pomiędzy Lwowem i Użgorodem. Jednak ukraińskie autobusy są z reguły w nienajlepszym stanie, przez co czas podróży znacznie może się wydłużyć. Autobus jest natomiast rozsądnym rozwiązaniem dla osób jadących do Użgorodu ze wschodniej Słowacji. Kilka razy dziennie kursują autobusy z Koszyc przez Michalovce do Użgorodu.

Kopiowanie surowo zabronione!

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!