Podstawowym celem funkcjonowania tej strony jest zgromadzenie w jednym miejscu jak największej ilości materiałów z różnych dziedzin życia na temat Rosji, Ukrainy oraz w miarę możliwości pozostałych państw byłego Związku Radzieckiego. Polskojęzyczny Internet jest w zasadzie pozbawiony rzetelnej strony z informacjami na temat Rosji i Ukrainy. W różnych okresach czasu rozwijały się i znikały nieliczne wartościowe strony na tematy Wschodniej Europy. W chwili obecnej strony o Rosji ograniczają się do relacji z podróży, małych, często zapomnianych stron oraz serwisów biznesowych, na których można znaleźć czasami jakąś ciekawą podstronę. Trochę lepsza sytuacja ma miejsce jeśli chodzi o Ukrainę. Wprawdzie w czasie pomarańczowej rewolucji strony o Ukrainie powstawały jak grzyby po deszczu to jednak niewiele jest wartościowych serwisów o tym kraju. Wyjątek stanowią nieliczne serwisy informacyjne, strony o Lwowie, czy Krymie. 

Z powyższych przyczyn powstała i stale rozbudowywana jest niniejsza strona. Oczywiście niemożliwym jest zgromadzenie pełnej informacji o danym państwie w jednym miejscu, mimo to staramy się zrobić ile jest w naszej mocy. Stąd też wypływa apel o współpracę: im więcej rąk do pracy (a raczej głów) tym więcej wiedzy możemy przekazać innym.

Strona Rosja, Ukraina i kraje b. ZSRR była, jest i pozostanie stroną niezależną i niekomercyjną. Serwis nie jest nastawiony ani na komercyjny zysk, ani też na osiąganie jakiekolwiek celów politycznych. Nie jesteśmy zależni od jakiejkolwiek firmy, instytucji, czy władzy. Nie ma na nas wpływu ani władza w Moskwie, Kijowie, Warszawie, Brukseli czy Waszyngtonie. Piszemy i publikujemy to co uważamy za stosowne.

Wyświetlane bannery reklamowe mają za zadanie wyłącznie pokryć koszty utrzymania serwisu na płatnych serwerach. Dokładamy wszelkich starań by treść strony była jak najbardziej obiektywna, a strona służyła przede wszystkim użytkownikom, a nie reklamodawcom. 

Strona powstała 25 września 2001 roku - jest w związku z tym najstarszym i najdłużej rozwijanym projektem o Rosji w polskim Internecie. W początkowych okresach rozwoju strona mieściła się pod różnymi adresami (www.rosjapl.narod.ru, www.republika.pl/rosjapl). Od marca 2005 strona znajduje się pod adresem RosjaPL.info. Pod koniec 2001 roku doszło do połączenia sił tej strony z serwisem www.rosja.da.ru, prowadzonym przez Michała Patynę. Dzięki temu na naszej stronie znalazły się informacje na temat historii Rosji i ZSRR oraz artykuł o prawosławiu.

Od wielu lat jesteśmy największą niezależną polskojęzyczną stroną o Rosji, Ukrainie i krajach b. ZSRR. W planach mamy dalsze poszerzanie zawartości strony. 

W trakcie swego istnienia nasza strona została była wielokrotnie wyróżniona przez różne redakcje, niejednokrotnie informacje z naszej strony były cytowane przez ogólnopolskie gazety. 

W 2014 roku doszło do gruntownej przebudowy serwisu, co pozwoliło na dalszy rozwój serwisu.


Autorzy serwisu RosjaPL.info

Każda osoba nadsyłająca tekst do naszej strony może zamieścić tu krótką informację o sobie.

Łukasz Szul - Pomysłodawca i autor większości tekstów zawartych na stronie. Krakus (od kilku lat z przedmieść). Jest absolwentem wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalność: Rosjoznawca. Wybór kierunku studiów był ściśle powiązany z zainteresowaniami, gdyż prawdziwą pasją są podróże, zwłaszcza na Wschód. Na swoim koncie ma kilkaset wyjazdów na Ukrainę (którą zna lepiej od Polski), Rosji (w Moskwie bywa częściej niż w Warszawie). Wielokrotnie podróżował także po pozostałych krajach byłego sojuza: Mołdawii, Białorusi, Armenii, Gruzji, Kirgizji, Tadżykistanie, Litwie, Łotwie, Estonii. Wiedzą zdobytą podczas podróży stara się dzielić właśnie poprzez niniejszy portal.

Wśród innych zainteresowań znajdują się: nowoczesne technologie, polityka oraz sport. W swojej karierze ma także dwuletnie studia na Akademii Ekonomicznej. Stroną zajmuje się w chwilach wolnych od pracy zawodowej (też związanej z Rosją).

Szczególne wyrazy podziękowania należą się wszystkim współautorom strony: Michałowi Patynie (za teksty o historii i prawosławiu), Krzysztofowi Czaudernie (za statystyki, informacje o integracji i za część ciekawostek), młodemu78 za historię zespołu Vopli Vidopliasova oraz za pomoc w prowadzeniu forum, Ewie za teksty o transformacji ZSRR, interwencji ZSRR w Afganistanie, za fragmenty tekstu o Integracji, za fotki Lwowa oraz za aktywny udział w dyskusji na forum, Joannie Smorawskiej za esej o Igorze Strawińskim, Łukaszowi Sumie (vel Lusac) za nieocenioną pomoc przy korekcie błędów na stronie. Dziękuję także wszystkim gościom forum, którzy wnoszą wiele do dyskusji, a także tym, którzy odwiedzają naszą stronę, przez co motywują do dalszej pracy.


Współpraca

W związku ze stałym rozwojem naszej strony poszukiwane są osoby, które chciałyby przyczynić się do rozbudowy serwisu. Chętnie podejmiemy współpracę niemal z każdą osobą. W szczególności zapraszamy tych, którzy:

  • pragną zostać redaktorem strony. Mogą oni zaopiekować się istniejącym lub nowym działem serwisu.
  • dysponują informacjami związanymi z tematyką strony. Na naszej stronie z chęcią zamieścimy twoją pracę dyplomową, czy autorskie opracowania.
  • zajmują się amatorsko lub zawodowo grafiką komputerową. Potrzebna jest pomoc w stworzeniu elementów graficznych serwisu.
  • posiadają własną stronę www. Będziemy wdzięczni za zamieszczenie linka do naszej strony.

Co oferujemy w zamian? Przede wszystkim satysfakcję z współtworzenia ciekawego serwisu. Jeśli stronę pragnie rozwijać firma, możliwe jest bezpłatne zamieszczenie reklamy. Autorzy i redaktorzy serwisu mają możliwość zamieszczenia informacji o sobie w odpowiednim miejscu na stronie.

Jeśli interesuje cię pokrewna tematyka, masz jakieś informacje na temat Rosji, Ukrainy bądź ZSRR - napisz do nas. Możesz stać się współpracownikiem i redaktorem naszego serwisu.


Prawa autorskie

Zamieszczone na tej stronie teksty oraz artykuły z reguły są podpisane i wszelkie prawa należą do autorów tych tekstów. Aby umieścić któryś z tekstów na swoje stronie najlepiej jest wcześniej po prostu zapytać aby nie dochodziło do nieporozumień. Kategorycznie zabrania się kopiowania naszych tekstów i umieszczania ich na swojej stronie BEZ informacji o autorze i odnośnika do oryginalnej strony. Łamanie tego zakazu jest traktowane jako plagiat, co jest ścigane prawnie. Niestety takie nadużycia miały już miejsce, sprawa jest tym bardziej bulwersująca, iż nasz tekst znalazł się na stronie jednego z posłów! Regularnie zwalczamy zjawisko plagiatu, prowadzimy też "czarną listę oszustów"

Dokładamy starań aby wszelkie zamieszczanie materiałów będących wytworem osób niezwiązanych ze stroną nie naruszało czyichkolwiek praw. Jeśli zauważą Państwo jakiekolwiek nieprawidłowości - prosimy o kontakt. Dostępne na naszych stronach zdjęcia, materiały dźwiękowe nie są chronione majątkowym prawem autorskim, niektóre zaś materiały mają charakter wyłącznie informacyjny. Redakcja strony nie ponosi odpowiedzialności za zawartość stron, do których prowadzą linki zewnętrzne.

 
 

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!