mukaczewo - ukraina

Mukaczewo - Zamek

Mukaczewo (Mukaczewe) jest jednym z najciekawszych miast leżących na Zakarpaciu. Mukaczewo liczy obecnie około 90 tys. mieszkańców. Miasto położone jest na skraju niziny Środkowodunajskiej nad rzeką Latorycą. Historia Mukaczewa sięga IX w. kiedy węgierski wódz Ałgosz zdobył miejscowy gród.. W 2005 roku Mukaczewo świętowało 1111 rocznicę założenia miasta. Faktem jest, że tereny gdzie obecnie leży Mukaczewo jeszcze w okresie IX - VI w. p.n.e. były zamieszkane.

Większa część historii Mukaczewa związana jest z Węgrami, w granicach których miasto znajdowało się niemal bez przerwy do początków XX wieku. W 1919 roku Mukaczewo, jak i niemal całe Zakarpacie zostało włączony do Czechosłowacji. Na krótki okres czasu tereny te wróciły do Węgier w 1938 roku. Od końca 1944 do 1991 roku Zakrapacie wraz z Mukaczewem należało do Związku Radzieckiego. Powstanie państwa Ukraińskiego w 1991 r. spowodowało, że Zakarpacie znalazło się w granicach Ukrainy.

Poprzez swoją historię Zakarpacie i Mukaczewo znacznie różnią się od pozostałej części Ukrainy. Różnice te mają charakter nie tylko kulturowy, ale także ekonomiczny. Na pierwszy rzut oka widać, że tereny te są bardziej rozwinięte ekonomicznie, jest tam lepsza infrastruktura. Mukaczewo, podobnie jak Użgorod wyglądem przypominają raczej węgierskie miasteczka niż znane z pozostałych części Ukrainy polskie grody, czy też rosyjską prowincję.

Innym czynnikiem wyróżniającym Mukaczewo i całe Zakarpacie jest panujący tutaj klimat. Jest on zdecydowanie cieplejszy niż w centralnej Ukrainie i w dodatku bardziej przejściowy. Położenie po południowej stronie Karpat sprawia, że jest tutaj znacznie mniej opadów. Na Zakarpaciu dzięki ciepłemu klimatowi występuje inna roślinność, znana raczej z Krymu niż Podola, czy też Wołynia. Niemal przy każdym domu rośnie winorośl. Zresztą Zakarpacie słynie z produkcji wina oraz koniaków.

 

Atrakcje turystyczne Mukaczewa

Mukaczewo jak na niezbyt wielkie miasto ma do zaoferowania sporo atrakcji turystycznych. Choć w mieście znajduje się tzw. historyczne centrum z deptakami i starymi kamienicami to jednak największe zabytki Mukaczewa znajdują się z dala od śródmieścia.

Będąc w Mukaczewie koniecznie należy zwiedzić zamek komitacki, znajdujący się w południowej części miasta. Ta założona przez Węgrów twierdza znajduje się w dzielnicy Pałanok. Dojechać tam można marszrutkami kursującymi z centrum oraz z dworca autobusowego. Wejście na zamek jest płatny, jednak jego zwiedzenie warte kilku hrywien. Znajdujące się wewnątrz zamku muzeum historyczne jest raczej ubogie w eksponaty. Ma ono prezentować historię regionu, jednak oprócz wykopalisk z okresu brązu oraz zdjęć z okresu międzywojennego i czasów komunistycznych nie ma tam prawie nic. Nienajlepszą laurkę muzeum wystawia ostatnia sala, w której w gablotach umieszczono opakowania po bombonierkach z miejscowej fabryki, cegły z mukaczewskiej cegielni oraz fotografie pieców kotłowych.

Inną atrakcją jest Monastyr św. Mikołaja. Jego początki sięgają XIV w. W pewnym okresie (po unii użgorodzkiej) w tym monastyrze znajdowała się siedziba biskupstwa greckokatolickiego.

W śródmieściu uwagę przykuwa zielony ratusz miejski, wybudowany na początku XX w. Oprócz tego w centrum znajduje się kilka kościołów oraz pałac. Śródmieście Mukaczewa zostało gruntownie odremontowane, co sprawia, że spacer po miejskich deptakach stanowi atrakcję.

 

Dojazd do Mukaczewa

Dojazd z Polski do Mukaczewa jest dosyć dogodny. Jadąc samochodem można większość trasy przebyć po niezłych m, słowackich drogach i przekroczyć granicę w okolicach Użgorodu. Z Użgorodu do Mukaczewa jest zaledwie 40 km, a droga łącząca te dwa miasta jest, jak na warunki ukraińskie, wyśmienita. Sporą część trasy stanowi dwupasmowa droga szybkiego ruchu. Można także wybrać trasę z pominięciem Słowacji. Wówczas trzeba przekraczać granicę w Korczowej, Medyce lub w Krościenku. Czeka nas jednak droga przez Ukraińskie Karpaty, po nienajlepszych drogach. Ze Lwowa, droga do Mukaczewa prowadzi przez Stryj i Skole.

Do Mukaczewa można dotrzeć także pociągiem. Miasto leży na głównej linii kolejowej Lwów-Stryj-Swaliawa-Użgorod. Podróż ze Lwowa pociągiem do Mukaczewa zajmuje ponad 4h. Co ważne, istnieje wiele bezpośrednich połączeń pomiędzy tymi miastami. Część z nich stanowią dalekobieżne pociągi, np. z Kijowa do Użgorodu. W takich pociągach trzeba wykupić co najmniej miejsce do leżenia, przez co bilet jest trochę droższy. Jednak między Lwowem i Mukaczewem kursują także przyspieszone pociągi lokalne, w których są miejsca wyłącznie siedzące (wygodne!), a czas jazdy nie jest dłuższy. Oszczędną wersją podróży do Mukaczewa jest jazda pociągami podmiejskimi (elektriczkami) z przesiadką w Stryju oraz Ławocznem.

Istnieją także połączenia autobusowe pomiędzy Lwowem i Mukaczewem. Jednak ukraińskie autobusy są z reguły w nienajlepszym stanie, przez co czas podróży znacznie może się wydłużyć. Autobus jest natomiast rozsądnym rozwiązaniem dla osób jadących do Mukaczewa ze wschodniej Słowacji. Kilka razy dziennie kursują autobusy z Koszyc przez Michalovce, Użgorod do Mukaczewa.

W Mukaczewie nie ma lotniska. Najbliższe znajduje się w Użgorodzie.

 

Zdjęcia z Mukaczewa

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!