Chciałbym zwrócić uwagę na nieoczekiwanie fantastyczną scenę rosyjskiej muzyki  elektronicznej. Oczywiście błędem byłoby patrzeć na Rosjan jedynie przez pryzmat Tatu, skądinąd grupy przeciętnej, gdyż poza tym zespołem funkcjonuje rzesza innych niezwykle interesujących zespołów.

Pozwolę sobie zacząć od trzech wyśmienitych twórców tej rodzaju muzyki, mam na myśli Olega Gitarkina, Igora Vdovina oraz Olega Kostrowa. Pierwszy z nich współtworzył zespół Messer Frau Muller, który następnie uległ przekształceniu w Messer Chups. W zasadzie klasyfikacja gatunku muzyki wykonywana przez te zespoły jest niewykonalna. Niewątpliwie można w dokonaniach tych grup odnaleźć fascynacje psychodelią lat 60-tych, amerykańską kulturą masową ery Kennedy\'iego oraz wpływami innych gatunków. Aby zasięgnąć więcej informacji na temat tej grupy polecam stronę: www.messerchups.ru.

 

Oleg Kostrow to z niebywały mistrz samplingu, którego pomysłowość może onieśmielić niejednego artystę z Europy Zachodniej i
Ameryki Północnej. Szczególnie godny polecenia jest album Snow Queen / Overflashing Tracks From Iwona, który został stworzony na potrzeby dwóch przedstawień "Snow Queen" Aletty Collins i Andrieja Barteneva oraz "Iwona" Andrieja Barteneva. Zajrzyjcie na stronę: www.kostrow.com .
Igor Vdovin jest trzecim, wymienionym przeze mnie artystą godnym zwrócenia uwagi. Jego muzyka jest inteligentną muzyką elektroniczną nierzadko nabierającą house'owej barwy i tonacji. Albumy "Light Music for Millions" i "Gamma" powinny stać się obowiązkową lekturą dla ludzi lubiących nieszablonową muzykę elektroniczną.

Kolejnym objawieniem rosyjskiej sceny jest Moscow Grooves Institute, który już w pierwszym dniu wywarł na mnie ogromne wrażenie. Zespół faktycznie tworzą Arkady Marto i Boris Nazarov. Niestety ta formacja jak wiele innych rosyjskich grup jest kompletnie nieznana w naszym kraju. Ich muzyka łączy elementy acid-jazzu, drum'n'bass, electro, house, muzyki eksperymentalnej. Muzycy ci również pojawili się w projekcie OLF wraz Olgą Rojdenstwenskają i nagrali płytę pod tytułem Les Chrysanthemes (Chryzantemy). Zainteresowanychodsyłam do www.m-g-i.com .

Jest wiele, wiele innych rosyjskich wykonawców godnych uwagi takich jak: house'owy Acos Coolkas, down tempo'wy Bigudi (Evgenyi i Grishkovets), chillout'owy Burunduk Quartet, techno minimalistyczny SCSI-9, nie wystrzegający się break beat'owych utworów Kim i Buran. Reasumując uważam, że współczesna muzyka rosyjska  jest obecnie największą biała plamą kulturalną, i niewątpliwie jej promocja mogłaby pomóc osłabić przekonanie przeciętnego Polaka, że rosyjska muzyka to jedynie Ałła Pugaczowa, Wysocki, Okudżawa czy Laskowyj Maj.

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat dyskografii wspomnianych przeze mnie wykonawców to odsyłam cię do jak dotąd chyba najlepszej strony poświęconej ogólnie muzyce elektronicznej i nie tylko. - www.discogs.com na tej stronie możesz odwiedzić rosyjskie wytwórnie takie jak: Citadel Records, Legkie, Exotica, Snegiri, Solnze Records. Dyskografia zamieszczona na tej stronie nierzadko może być niepełna niemniej jednak oddaje faktyczny stopień zaawansowania tej odmiany muzyki u naszego wielkiego brata.

Autor: Olek Sawa

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!