Mołdawia - dojazd - pociag

Foto: Flickr, Pieter van Marion

Choć Mołdawia leży stosunkowo niedaleko od granic Polski, to jednak dojazd drogą lądową do tego kraju zajmuje sporo czasu. Spowodowane jest to kiepskimi połączeniami kolejowymi oraz autobusowym w południowo-zachodniej części Ukrainy oraz w samej Mołdawii. Zresztą w Mołdawii brakuje bezpośredniej linii kolejowej łączącej północ kraju z południem. Drogi natomiast są w nie najlepszym stanie.

 

 Samochodem

Jadąc do Mołdawii z Polski najprościej jest przejechać tranzytem przez Ukrainę. Gdy posiadamy własny samochód wówczas kierujemy się w stronę Czerniowców i w okolicach tego miasta przekraczamy granicę. Od strony wschodniej wjazd jest utrudniony ze względu na istnienie Republiki Naddniestrzańskiej za przejazd przez której terytorium pobierane są opłaty oraz haracze. Od strony południowej praktycznie nie istnieje infrastruktura drogowa, przez co dojazd może być bardzo utrudniony. Istnieje także możliwość wjazdu na teren Mołdawii od strony zachodniej, przez granicę rumuńską.

 

Autobusem

Najbardziej rozpowszechnionym środkiem lokomocji dojazdu do Mołdawii jest autobus. Do Kiszyniowa można dojechać bezpośrednim autobusem z Polski - raz w tygodniu kurs przez Kraków (obsługuje Eurolines - wysokie ceny!) oraz regularne kursy na trasie Warszawa-Przemyśl-Kiszyniów (informacja na stronie www.pks-przemysl.pl). Zaletą tego ostatniego połączenia jest niezbyt wysoka cena, wadą zaś długi czas jazdy (ok. doby).

Autobusy do Kiszyniowa kursują także z wielu miast Ukrainy. Najwięcej połączeń posiadają Odessa i Czerniowce. Zwracam uwagę, iż większość autobusów z Odessy przejeżdża przez Naddniestrze co grozi wyłudzeniem sporych opłat za tranzyt, te zaś, które omijają Republikę Naddniestrzańską jadą naokoło przez co czas podróży się wydłuża. Daje nam to jednak możliwość dostania się do wielu ciekawych winnic położonych na południu Mołdawii.

W przypadku kursów z Czerniowców problem Naddniestrza nie istnieje, z kolei czas jazdy jest znacznie dłuższy (ok. 10h). Do Kiszyniowa jeżdżą także autobusy z Chmielnickiego przez Kamieńca Podolskiego, ze Lwowa, z Kijowa oraz innych miast wschodniej i południowej Ukrainy. 
Szczegółowe rozkłady możesz sprawdzić na stronie z Rozkładami jazdy w byłym ZSRR.

 

Pociągiem do Mołdawii

Jak już wspomniałem, kolej nie jest zbyt rozwinięta na terytorium Mołdawii. Istniejące połączenia mają charakter przede wszystkim lokalny. Zaś nieliczne pociągi dalekobieżne wjeżdżają do Mołdawii przez Mohilew Podolski lub przez Republikę Naddniestrzańską. Mimo to możliwa jest w miarę dogodna podróż pociągiem do Mołdawii. Jeśli jedziemy do Kiszyniowa to możemy przesiadać się na pociągi z Moskwy lub Petersburga w węźle kolejowym Żmerinka (wiele pociągów z Lwowa, Kijowa). Można także pojechać bezpośrednim pociągiem z Odessy (Naddniestrze!). Jeśli udajemy się w północne tereny Mołdawii, wówczas mogę polecić pociągi lokalne jeżdżące z Kamieńca Podolskiego oraz Czerniowców, które przejeżdżają tranzytem przez terytorium Mołdawii (niektóre się zatrzymują na stacji w Mołdawii i można wysiąść - wymagane jest zgłoszenie tego na ostaniej stacji na Ukrainie by przejść odprawę paszportową). Dalsza podróż jest możliwa wyłącznie autobusem. 

 

Samolotem do Kiszyniowa

Kiszyniów posiada połączenia lotnicze z kilkoma większymi miastami Europy, w tym również z Warszawą. W 2014 Eurolot uruchomił pierwsze lotnicze połączenie Polski z Kiszyniowem. Od pewnego czasu do Kiszyniowa latają także z kilku miast europejskich samoloty Wizzair.

 

Powyższe dane mają charakter wyłącznie informacyjny i mogą okazać się błędne. Przed wyjazdem należy sprawdzić aktualne rozkłady jazdy. Powyższy tekst został napisany na podstawie własnych doświadczeń z podróży z lat 2000-2014.

 

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!