Rosyjskie Ruble

Foto: Yuri Samoilov, Flickr

Przed kryzysem finansowym roku 1998 w Rosji przeprowadzono reformę denominacyjną. Wprowadzono do obiegu nowe banknoty, które obowiązują do dzisiaj. Jednak na wskutek załamania gospodarczego w sierpniu 1998 r. wartość nowego rubla znacznie spadła. Na początku 1998 roku za dolara płacono ok. 6 rubli, zaś rok później kurs wynosił już 26 rubli za dolara. 

Na początku 2014 roku jako konsekwencja słabnącej kondycji rosyjskiej gospodarki, rosyjski rubel mocno się osłabił w stosunku do Euro i dolara. Ostry kryzys polityczny wokół Krymu i Ukrainy jeszcze bardziej osłabił rosyjską walutę. O ile 1 strycznia 2014 roku za 1 dolara płacono ok 33 rubli, to w październiku 2014 roku dolar wart był już ponad 42 ruble! 

W 2004 r. wprowadzono do obiegu lekko zmodyfikowane banknoty, które różnią się tylko nieznacznie w stosunku do poprzednich. Poniżej mogą Państwo zapoznać się z aktualnym wyglądem banknotów rosyjskich. Dodam, że w obiegu funkcjonują także monety od 10 rubli w dół. W związku z utratą wartości kopiejki straciły na znaczeniu i nie używa się dzisiaj nominałów poniżej 10 kopiejek.

Obecnie wycofywane są stopniowo banknoty 10-cio rublowe i zastępowane są moneatmi o takim samym nominale.

Sprawdź aktualne kursy hrywny i innych walut krajów b. ZSRR 

 

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!